Štítna žľaza a otehotnenie. Viete niečo bližšie?

l7067
27. feb 2007

Mam autoimunitné ochorenie štítnej žlazy,chýba mi neviem koľký chromozom a to znamená,že moje telo si vytvára protilátky voči štítnej žlaze.Takže mám v tele moooc protilátok a nemôžeme preto otehotnieť.Chodíme do gyn-fivu,ale zatiaľ sú všetky testy ok.Ak niekto niečo o tom vie bližšie prosím o radu.

activia
15. máj 2012

ahojte dievcata, chcela by som vas poprosit o radu, trosku som vas citala dozadu, len som sa tu nenasla a nerozumiem ani vyrazom. ide o to, mam zdravu dcerku a ked sme chceli k nej surodenca sice sa zadarilo ale v 8tt to skoncilo( to bolo nov. 2010) dali sme si pauzu 2 mesiace a isli do toho znova, ale dodnes sa nam nepodarilo otehu, ja som sa dala skontrolovat - som ok a gynekolog nevidel ziaden problem, ze by som nemohla byt tehu, mm je objednany na 22.5. na spermiogram ale urolog mu povedal, ze najvacsiou pravdepodobnostou nebude problem v nom, kedze sme uz dva krat otehu, a tak mi to nedalo a sla som si vcera urobit krvne testi na stitku (ani neviem ako ma to napadlo, snad iba tak, ze som niekde citala, ze zeny s poruchou stitnej maju problem otehu-topiaci sa slamky chyta 😒 ) a dopadla som takto: TSH norme ale anti-TPO 756,2 a anti-TG 602,5.......ako hovorim vobec sa tomu nerozumiem, len podla netu su zvysene, neviete mi k tomu cosi povedat? je mozne, ze kvoli tomu sa nedari otehu? vopred vam dakujem, vcera som si aj porevala, tych 15 mesiacov jednocierkovych testov ma ubija

tinasc
15. máj 2012

ahojte, prosím vás, treba ísť na odber krvi na štítnu nalačno, či netreba?

hhanca
15. máj 2012

@tinasc já chodím na lačno.

monca
15. máj 2012

Dievčatá, ja mám za sebou tri aborty, nikto nevedel, čo mi je, podarila sa mi jedna dcéra (2007), aj to sa narodila v 33.tt kvôli amputácii diastoly. Jeden abort som mala ešte po nej (dva pred ňou), tak som sa na....ala a zmenila som gynekológa. Ten ma začal riešiť od podlahy, najprv ma poslal na hematológiu (po gyn stránke som úplne zdravá!!!). Na hematke mi zistili, že mám hustejšiu krv a teda si musím v tehotenstve pichať injekcie na riedenie. Ale dôležitejšie bolo, že mi tam zistili nejaké protilátky na štítnej žľaze, tak ma odoslali na endokrinológiu. Zistila som, že som tehotná, tak som sa rýchlo objednávala v BB na endo a tam mi povedali, že ma môžu objednať o pol roka!!! Tehotnú!!! Moja všeobecná lekárka mi preto vytelefonovala termín v NEDÚ Ľubochňa, kde ma vyšetrili (krv, sono štítnej žľazy) a zistili, že moja štítna žľaza takmer nefunguje, Začala som brať lieky a mladšiu dcéru som pomocou nich a pomocou injekcií na riedenie krvi úspešne donosila. Viem, že od roku 2009 sa robia skríningové testy tehotným na štítnu žľazu, takže tam by sa malo ukázať, ak niečo nie je v poriadku. V každom prípade všetkým držím palce, štítna je problém mnohých žien, treba to dať preveriť. Ak vás nezoberú vo vašom meste na endokrinológiu, požiadajte svojho lekára (všeobecného alebo gynekológa), aby vám vytelefonoval termín v NEDÚ Ľubochňa (Národný endokrinologický a diabetologický ústav), pár km od Ružomberka. K výsledkom sa dostanete cca 4 hodiny od odberu krvi!!! Ráno zoberú krv, dopoludnia vás vyšetrí lekár, prípadne pôjdete na sono, všetko v rámci jednej budovy. A na poludnie v prípade potreby odchádzate s receptom v ruke. Oplatí sa tam cestovať, je to rýchle. Telefonický kontakt je na webovej stránke, už ho nemám v telefóne. Dúfam, že som pomohla.

hencidlo
15. máj 2012

@tinasc ano nalacno a bez uzitia liekov, aspom mne tak kazali

tinasc
15. máj 2012

@hencidlo
@hhanca tak mne kážu vždy s liekmi, to som vedela, ale bola som najedená 😉 tak dúfam, že to neskreslí výsledky 🙂

hhanca
15. máj 2012

@tinasc No kdyžtak budete opakovat 🙂 Chodí se na lačno vždy a s/bez léků podle toho jak řeknou. Ze začátků spíš s léky, aby věděli, jestli už je dávka dostatečně vysoká. Po ustálení chtějí třeba i odběr bez léků, aby věděli jestli se náhodou štítná nevzpamatovala 🙂

tinasc
15. máj 2012

@hhanca ja sa na štítku lieči už 7 rokov a zatiaľ sa to nezlepšilo, iba ustálilo 😉

moni1007
17. máj 2012

@minewka ahoj. neviem ci si na mna spominas. ale chcem ti napisat co mi povedal,resp. nepovedal dr na endo. takze vysledky u zenskeho TSH 6,11 a FT4 9,56. tyzden na to vysledky na endo TSH 7,035, T4 12,35,T3 5,70anti TG 4,77, anti TPO 5,27. podla sestricky v poriadku nemusim ist na vysetrenie, napriek tomu som bola. dr mi povedal, ze to vyzera na pociatky znizenej stitnej zlazy. co ma vsak zarazilo bol jeho pristup uplne odmerany, pytal sa ma ci mam nejake problemy s travenim, tak som mu povedala,ze mam uz dlhise zapchu. na to mi povedal,ze nemozem este pocitovat ziadne problemy ani tazkosti a uz vobec to nemohlo mat vplyv na snahu o tehotenstvo. tiez som mu povedala,ked sa pytal ci mi nepuchnu nohy, ze mi puchnu ruky a najma prsty a opat mi povedal,ze nemozem mat ziadne obtiaze. bola som zaskocena jeho pristupom. co si myslis o tom? mohlo to mat vplyv uz na to ze sa nam nedari mat babo? takze ani som sa nic dolezite nedozvedela 😠 😠 😠 a dal mi Euthyrox 25

minewka
17. máj 2012

@moni1007 ty kokos, akože nechápem niektorých lekárov, fakt!!!! 😠 😠 😠 😠 😠

Pokiaľ viem (záleží od labáku) - ale norma býva TSH do 5!!!! a ty máš 7, 035 - takže o čom??? To je magor, jeemine, aká som vytočená!!!!!!!!!!

Jasne odznelo - pre otehu je ideálne TSH POD! hodnotu 2!

Nieže ti začína znížená činnosť - ale je rozvinutá - normálne aj zhoršenými laboratórnymi výsledkami!
Ježiš to je tĺk!!!! 😠

Ešteže ti dal ten Euthyrox, mal by ti to trocha upraviť..zavolal ťa na kontrolu?

Ty kokos, ešteže som mala normálnu dokynu, ktorá všetko poctivo sledovala a aj ona objavila nádory - len vďaka tomu, že robila precízny usg!!! (to by ma zaujímalo, čo by tento magor povedal na mňa - ukážkové hodnoty s liečbou a 2 nádory napriek tomu!!!!!)

Otras, otras, aké rozdiely sú medzi lekármi! Hanba.

Nevieš ísť k niekomu inému?

lili_mia
17. máj 2012

baby, moja mama má chorú štítku, presnú dg neviem, sama nepociťujem obtiaže a neviem sa dopátrať k tomu, či je to dedičné, viete niečo o tom?

moni1007
17. máj 2012

@minewka no zatial som neskumala,kde inde je iny lekar,ale uz tento je skoro 30 km vzdialeny. povedal,ze za dva mesiace mam ist na kontrolny odber. inak, zacal tak,ze som mala pocit,ze mi ani lieky neda, sila. to keby mi nedal,tak to by som zacala chodit k inemu aj keby mal byt 1000 km vzdialeny, uvidim po tej kontrole co a ako. a este k tomuto ma poslal moj zensky, neviem ci su nejaky znami alebo co,ale presne mi povedal,ze sa mam objednat k nemu

minewka
17. máj 2012

@moni1007 hmmm...no nechápem!

To je dobré, že ťa zavolal na kontrolný odber, tak to má byť....pekne ber euthyrox - vysvetlil ti, ako?

Ráno - úplne nalačno, zapiť pohárom čistej vody...a minimálne 30 minút nejesť.

moni1007
17. máj 2012

@minewka a ozaj ani mi nepovedal co s tym jodom. su nejake potraviny ktorym by som sa mala vyhybat alebo nieco take? ten prenatal uz neuzivam odkedy mi vysli tie zle vysledky 🙂

moni1007
17. máj 2012

@minewka povedal,ze nemam pol hodky po nom jest a jem ho nalacno, ale to mi uz nepovedal, aj ked dnes som vstala neskor a som rozmyslala ci sa nenajem a az po nejakej dobe si dam tu tabletku. ale nakoniec som si dala tak ako pises.

minewka
17. máj 2012

@moni1007 normálne jedz to, čo doteraz (ak nechceš chudnúť alebo také čosi 😀 )..len nejedz nejaké extra jodove pripravky a podobne..

A euthyrox vždy nalačno - vtedy sa najlepšie vstrebáva...daj si ho ku posteli aj s pohárom vody...

moni1007
17. máj 2012

@minewka a je to pravda, ze som este nemohla púocitovat ziadne potiaze, lebo ja som si praveze nejake veci v poslednej dobre dost vsimla este predtym ako mi vysli tie zle vysledky, ale odovodnovala som si to uplne inymi vecami. no schudnut by som aj mohla,lebo za posledne dva az tri mesiace som strasne pribrala ani neviem z coho 😠 😝

minewka
17. máj 2012

@moni1007 jasné, že si mohla pociťovať problémy...štítka je nenápadná a kopec príznakov si ľudia nevšimnú, resp. ich pripisujú niečomu inému...

Veď tie hodnoty si už mala nad normu!

moni1007
17. máj 2012

@minewka no vsak sa mi to zdalo divne 😠 som zvedava ake budu vysledky za dva mesiace. snad sa to trochu upravi. inak posledne 2 mesiace sa mi aj cyklus predlzil. a to som mala predtym presne 28 DC. a on mi povie,ze sa to este nijak nemohlo prejavit 😠

tinara23
17. máj 2012

ahojte baby chcem sa opýtať, akú kyselinu listovú resp. vitamíny vám odporučila endokrinologička ? mám hypotyreozu+autoimunitné ochorenie šz, ďakujem 😉

minewka
17. máj 2012

@moni1007 😀 😀

nieeeeee..vôôôôbec...a akože pri akých hodnotách by sa ti to malo prejaviť??? TSH 10???

Magor fakt!!!! 😠

hencidlo
17. máj 2012

@lili_mia ano je to dedicne ale hlavne vtedy ak je to neliecene, ale je to aj zo stresu ak sa citis zle tak si daj spravit rozbor krvi na stitnu 😉

hencidlo
17. máj 2012

@moni1007 ahoj tak ako keby som videla seba.... 😀 popisem ti moj pribeh ja som za 2 roky pribrala 20kg a to som skoro nic nejedla, mama za mnou chodila aby som nieco zjedla, ze nic nejem. no behala som po doktoroch bola som u zenskeho, na krcnom a obvodaka az ten mi zistil stitku, ja som mala take priznaky, ze som bola stale unavena, hrozne ma boleli nohy, priberala som aj z vody a menzes mi chodil az po vyvolavacke meskal vzdy - chodil az tak po 45 dnoch, no a ked som prisla k endosovi tak ten mi povedal, ze som prisla uz neskoro a ze sa mi stitka rozpada, doteraz ma nevedia nastavit na lieky, tak som teraz zacala po odporucaniach inych bab, co maju tiez problem so stitkou uzivat olejovitu, za 2 tyzdne idem na kontrolu, tak som sama zvedava ci to pomohlo a hodnoty su uz lepsie, lebo sa neviem dostat s TSH pod 4 a T4 pod 20. A ked som sa endosa pytala, ze ci sa da aj nejakou inof formou ako chemiou ziskat do tela jod tak mi povedal, ze mam viac solit. tak toto ti povie doktor!!! a to ze ti odidu oblicky tak to uz je jedno hlavne, ze je viac jodu 😝 tak asi tolko k mojmu pribehu, v dnesnej dobe ta doktori neberu ako cloveka, ale ako kus za ktory maju € 😀 co je samozrejme velmi smutne ☹
inak aj ja rozmyslam o zmene doktora, vela bab si chvali Lubochnu 😉 asi to tam vyskusam, ved oni sa tam na to specializuju, tak by tam mali byt odbornici na slovo vzaty, ci? 🙂
drzim palce, aby sa ti to zlepsilo a bolo ti lepsie 😵

lili_mia
18. máj 2012

@hencidlo Tak akoby sa mi podlamovali nohy, fyzicky nevydržím vyjsť na druhé posch, tak chodím výťahom a je mi to trápne, cítim sa ako invalid, veľmi na svrbia lýtka, na pľúcnom-mám astmu, že si mám sledovať či opúcham .. ako decko som síce chodila na endokrin, ale ma prepustila s tým, že rastiem normálne, proste som krpatá 🙂

Sú dni, kedy ma lýtka riadne "ťahajú" akoby sa mi scvrkávali dovnútra a ja neviem kam ísť, ortopéd zrejme neporadí, tak či neurológia alebo cievna chirurgia.

A ako pozerám na moju mamu, raz priberieš a potom neschudneš, síce zatiaľ sa mi darí pri delenej strave a ako takom pohybe si to udržiavať, ale to mamine priberanie spôsobuje aj iné problémy a z toho mám obavy. Stačí u obvodnej popýtať rozbor krvi na štítnu?

hencidlo
18. máj 2012

@lili_mia ano staci ist len k obvodakovi a o to chudnuti viem tiez svoje, jednoducho to nejde dole 😝

jenny_m
18. máj 2012

Mamicky, chcem sa len opytat - ma ochorenie stitnej zlazy (znizena funkcia) vplyv na otehotnenie, pripadne plodnost aj v pripade, ze ochorenie ma muz?

moni1007
18. máj 2012

@hencidlo ahoj. no tak to ma mrzi, ze ty si sa dostala az do takeho stadia. miektori lekari su fakt lajdaci, nemam slov. no ja dufam,ze sa dam rychlo do poriadku 🙂 a tebe tiez drzim palce, aby ti vsetko dobre dopadlo 🙂

hencidlo
18. máj 2012

@jenny_m myslim, ze nie ak mam ok spermie, tal by to malo byt v pohode 🙂

hencidlo
18. máj 2012

@moni1007 😉

csina
18. máj 2012

@lili_mia často sa to dedí v ženskej línii.. čiže z mamy na dcéru.. ja mám hypothyreózu, autoimunitnú poruchu, zníženú funkciu.. keď som po viac ako 2 rokoch snaženia o bábo a iných príznakoch (chronická únava, celková slabosť, vypadávanie vlasov, suchá koža, priberanie...) išla na endo, hneď to bolo jasné.. začali sme s liečbou L.thyroxínom.. fantasticky pomáhal, vďaka nemu mám dnes doma zdravé krásne dievčatko.. po pol roku liečby !! teraz beriem L-thyroxín 100mg až kým neprestanem dojčiť.. cítim sa ako zdravá, dokonca sa mi podarilo už znížiť aj váhu, tak sa teším, že zaberá 🙂