Štítna žľaza a otehotnenie. Viete niečo bližšie?

l7067
27. feb 2007

Mam autoimunitné ochorenie štítnej žlazy,chýba mi neviem koľký chromozom a to znamená,že moje telo si vytvára protilátky voči štítnej žlaze.Takže mám v tele moooc protilátok a nemôžeme preto otehotnieť.Chodíme do gyn-fivu,ale zatiaľ sú všetky testy ok.Ak niekto niečo o tom vie bližšie prosím o radu.

alexa27
22. máj 2007

ahojte, tak ja sa ku vam pridavam babenky, ja mam znizenu funkciu stitnej zlazy. beriem l-thyroxin 50 na striedacku so 75. teraz mi najnovsie predpisala lekarka euthyrox 50/75, chce vyskusat pre zmenu, lebo napriek tomu, ze vysledky mam dobre, teda stav stabilizovany, tak sa stale citim strasne unavena a slaba. sheherezada, chcela som ti len napisat, ze mne sa stav podarilo stabilizovat v podstate po stvrt roku, takze je to velmi individualne. neboj sa, mozno nebudes musiet cakat rok, ale asi by som otehotnenie neriskovala kym neberies spravnu davku. my sa chceme zacat snazit tak o mesiac, o dva a tiez mam z toho strach. po prve ci sa vobec zadari a po druhe, aby bolo vsetko v poriadku a babatko bolo zdrave. no baby, zelam vam vsetkym vela stastia a sil. drzte sa. snad tu budu pribudat len same stastne maily, ako sa nam vsetkym dari 😵 .

sheherazada
22. máj 2007

alexa no já bych taky chtěla zdravé mimčo, ale chtěla bych ho hnedka ☹ Já taki děsně nerada čekám a ještě navíc mám spíš negativní myšlenky. Prostě to všechno asi vidím moc černě. Jenže já s etak těšila, že zkusíme mimčo zadělat na Korfu, tak jedu za dva měsíce a myslím, že do tý doby se to teda nesrovná. Tak jsem z toho zklamaná. Vím, že se nedá plánovat početí, ale já to měla tak krásně naplánované, že do konce oku budu chodit do práce, zjara porodím a v létě si budu užívat mimčo. A ono je to úplně jinak a nakonec budu ráda i dyby se mimčo mělo narodit na zimu🙂)

alexa27
22. máj 2007

jasne, hlavne aby boli vsetky babatka zdrave, uz ci to bude o par mesiacov skor alebo neskor nie je az take podstatne. i ked uplne ta chapem, ja si tiez planujem a velmi tazko znasam, ked mi to nevychadza. ale neboj bude to vsetko v poriadku a za chvilku budes drzat v naruci krasne babenko.

len
22. máj 2007

Sheherezada - taky si myslím, že je to individuální, navíc ŠŽ se ještě v průběhu léčby může měnit, takže fakt to někomu může trvat dva měsíce a někomu dvacet 😒 A určitě bych netvrdila, jak tu kdesi zaznělo, že dobrý doktor to srovná hned, já chodím na jedno z nejlepších endokrinologických pracovišť u nás a stejně to probíhalo metodou pokus-omyl - nasadili dávku a za čas zkontrolovali, co to udělá. Pak změna dávky - kontrola - změna - kontrola - prostě dolaďování, mohli se "trefit" napoprvé nebo nemuseli, ona ŠŽ na tu léčbu sama nějak reaguje, takže se to fakt mění 😒
A s tím plánováním - já chci otěhotnět taky HNED - ovšem už 15. cyklus 😀 Takže je holt potřeba brát to s rezervou, příroda ví, co dělá, a buďme doktorům vděční, že na tuhle ve své podstatě hodně blbou a nevyléčitelnou nemoc existuje dneska tak jednoduchá a účinná pomoc 🙂

alexa27
22. máj 2007

kocky a to ze ci mam ovulacny alebo neovulacny cyklus zistim ako? pomocou merania bt? alebo sa to zistuje aj nejak inak?

arturinka
24. máj 2007

Ahoj Alexa 27,

ovulacny cyklus zistis jednak meranim bazalnej teploty, folikulometriou (doktor ti sleduje dozrievanie vajicka ultrazvukom) alebo z krvi (hormonalny profil. Zacala by som meranim bazalnej teploty, kazdy den rano pred vstanim z postele v rovnaku hodinu teplomerom v posve......niekde v strede cyklu sa teplota zvysuje minimalne o 2 stupne a zvysena zostava do menstruacie. Podrobnosti si mozes pozriet na stranke www.stm.szm.sk.

len
24. máj 2007

Tak tak - sama "v domácích podmínkách" to můžeš zjistit buď měřením bazální teploty nebo pomocí ovulačních testů, oboje na:
http://www.merenibt.xf.cz/index2.html
Lékař to zjistí s jistotou pomocí folikulometrie a stanovení hormonálních hladin v průběhu cyklu, takhle podrobně se tebou ale budou zabývat (pokud nebude nějaké závažné podezření - např. z křivky bazálních teplot) nejdřív po roce neúspěšného snažení, zatímco s měřením BT nebo ovutesty můžeš začít sama klidně hned 🙂

Jinak zase poreferuju, ráno jsem byla na endokrinologii, bohužel moje dr. je nemocná, tak tam byl zástup - moc milá mladá paní dr., která mi v podstatě řekla to samé - hladiny hormonů vzorné, substituce dostatečná, z hlediska štítné žlázy není jediný důvod, proč bych neměla otěhotnět, takových pacientek tam mají spousty a při plné substituci problém bývá minimální. Občas to někomu prodlouží nebo rozhází cyklus, ale ten můj je "spíše kratší" (22 dní 😝 ), takže vše OK... A jakmile otěhotním, okamžitě tam mám běžet na odběry a zvýší mi dávku 🙂

alexa27
24. máj 2007

dakujem za vysvetlenie baby. dnes rano som si merala prvy krat teplotu, som zvedava ako mi to pojde a hlavne ci vydrzim, lebo ja so mstrasny lajdak v takychto veciach. najprv sa do vsetkeho s odusevnenim pustim a po par razoch ma to uz nebavi 🙂.
len, mne inak vzdy hovori doktorka to iste ako tebe, ze vsetko v norme a ked otehotniem, mam hned prist, aby mi zvysili davku. ja mam tiez cyklus skor kratsi ako dlhsi 😝 .

niko
25. máj 2007

Ahoj Nika,

tak jsem zabrousila na Váš server a zalíbilo se mi tady, takže jsem provedla registraci. Pozorně jsem pročítala diskuse a nikde jsem se nedočetla, jaké musím mít hodnoty hormonů v normě, abych mohla otěhotnět.
Před dvěma měsící mi byla také stanovena diagnóza snížená fce ŠŽ:
TSH 8,29. Užívám 1 tabletu Letrox denně a za 2 týdny jdu znovu na testy. Také bych chtěla co nejdříve otěhotnět, proto se ptám.
Díky za jakoukoliv odpověd

orisek1
25. máj 2007

Niko, já jsem měla hodnoty asi jako ty a taky jsem brala 1x Letrox 50 denně. Ptala jsem se doktorky, jak je to s případným těhotenstvím a řekla mi, že samotnou sníženou funkcí štítné žlázy nebývá těhotenství ohroženo, ale pokud se ty hladiny hormonů nesrovnají, tak prostě neotěhotním. A že v těhotenství se pak musí chodit častěji na kontroly. Otěhotněla jsem po půl roce užívání Letroxu a těhotenství jsem měla naprosto bez problémů, jen mi v jeho průběhu několikrát zvyšovali dávky (zvlášť ve II trimestru, kdy mi hodně stoupla váha.

niko
25. máj 2007

Díky za rychlou odpověď. Endikronolog mi doporučil vyčkat 3 měsíce a pak se uvidí. Někde jsem četla, že hodnoty musí být pod 4 - jinak to nepůjde. Z toho ta obava.

len
25. máj 2007

Niko, podstatné je to "v normě" - každá laboratoř má ty referenční hodnoty trošku jiné, takže konkrétní hranice psát nechci, to ti řeknou sami, jestli je to OK nebo ne 🙂
Jinak já mám teď ssTSH:1,46 a freeT4:18,4 a je to OK, ty hranice jou dost široké. Jinak pokud je norma třeba 0,5-20, tak když má člověk 22, není to žádná tragédie, hlavní je, aby neměl třeba 150 😉
Jinak musím trochu oponovat Oriskovi - při neléčené snížené fci se výrazně obtížněji otěhotní (ovšem není to vyloučené), ale nesmírně důležité je mít vyvážené hodnoty i během celého těhu, protože pokud už se s neléčenou sníženou fcí podaří otěhotnět, jednak je zvýšené riziko potratů a druhak to může mít velice špatný vliv na vývoj nervové soustavy miminka ☹ Při správné substituci jsme téměř jako "normální lidi" 🙂

orisek1
25. máj 2007

Niko, jestli ti doktor doporučil čekat tři měsíce, tak určitě počkej. Mě doktorka řekla, že tomu mám nechat volný průběh, tzn. že nemusím čekat, ale že se mi stejně otěhotnět nepodaří, pokud ty hormony nebudou v pořádku. Shodou okolností jsem pak měla další kontrolu ve stejný týden, co jsem zjistila, že jsem těhotná. Nevím už, jaké jsem tenkrát měla hodnoty, ale dávku Letroxu mi doktorka nechala stejnou, takže to asi bylo OK. Ptala jsem se na riziko potratu a řekla mi, že nehrozí, že bych potratila jenom kvůli samotné snížené funkci štítné žlázy.
Len: možná jsem to špatně napsala: když je snížená funkce štítné žlázy sledovaná a léčená, tak pro těhotenství nepředstavuje nějaké zvýšené riziko - takhle jsem to pochopila z výkladu mé doktorky 😉

niko
25. máj 2007

Je pravda, že když mi poprvé oznámil autoimunní thyreoditis tak jsem vůbec netušila co to je a co to obnáší, proto jsem se lékaře neptala na detaily, protože jsem netušila na co se ptát. Nepodal mi žádné informace, pouze odpovídal na otázky. Myslím si, že TSH8,29 není optimální a snad se mi to za ty 2,5 měsíce upraví. Příště se zeptám na podrobnosti.

len
25. máj 2007

Orisek, tak to jo 🙂 Léčená nepředstavuje žádné riziko, neléčená velké...

Niko, tebe nemusí zajímat konkrétní hodnoty, pouze jestli je to OK nebo není 😉 Držím palce a loučím se 🙂

niko
25. máj 2007

Léčená už je, takže první krůček...
Jestli je to OK, to nevím, snad bude. Jinak nemám žádné příznaky snížené fce, teda výjimku tvoří zimomřivost.

Len: díky za povzbuzení

orisek1
25. máj 2007

Niko, ještě jedna poznámka: tady na koníku je docela dost holek, co se sníženou fcí bez větších problémů otěhotněly, takže se tím hlavně zbytečně nestresuj. Hlavně nezanedbávej pravidelné kontroly a nezapomínej brát pilule. Taky je dost důležité opravdu dodržovat tu minimálně půlhodinu bez jídla poté, co si Letrox vezmeš.

arturinka
26. máj 2007

Ahoj Niko,.
..ty mas asi podobny problem ako ja. Zistili mi autoimunitnu thyreoiditidu a z toho je nasledne subklinicka hypothyreoza...teda znizena funkcia...nemam ziadne problemy, okrem toho ze nemozem otehotniet....dufajme ze hormony sa zrovnaju a coskoro sa to podari.....

kajule
26. máj 2007

Niko, já taky měla problémy se štítnou žlázou a nakonec mi ji celou vyoperovali. Otěhotněla jsem bez problému dá se říct hned napoprvé. Porodila jsem před 14 dny a teď čekáme na výsledky, co dělali Páťovi v porodnici na sníženou funkci šž. Ozvou se prý jen když ty hodnoty neboudou ideální. Zatím nevolali, tak doufám, že to je v pořádku. Akorát nevím jestli s tím Letroxem budu moct dýl kojit, to se uvidí za měsíc až malýmu vezmou krev, tak podle toho jaký bude mít hodnoty.
Přeju ti hodně štěstí, určitě se ti to podaří. Jak říká Orisek, hlavně nezanedbávat kontroly a pravidelně brát prášky. 😉

niko
27. máj 2007

Holky, moc díky za rady, povzbudily jste, snad to bude vše ok. Léky beru pravidelně a snažím se dodržet půl hodinu po. Ale, někdy to nejde, protože po ránu mám ukrutný hlad... Víte někdo z jakého důvodu dodržovat půl hodinu po jídle?

niko
27. máj 2007

Kajule - gratulace. 😵

orisek1
28. máj 2007

Niko, nevím, jestli to je úplně přesně, ale tu půlhodinu prý průměrně trvá, než se ta pilule v žaludku stráví a obsah žaludku přejde dál do střev. Jíst se po tu dobu nemá, aby se vstřebávání hormonů nenarušilo (hodně laicky řečeno). Mě doktorka dokonce upozornila (protože jsem tu půlhodinu vždycky dodržovala, ale ze začátku se účinky Letroxu moc neprojevily), že mám radši vydržet bez jídla i o deset minut déle, protože to trávení může být i pomalejší.

kachnik
28. máj 2007

Ahojky, tak i já přidám svůj příběh. Změnila jsem gynekologa, on mi udělal sono prsou a při té příležitosti mi vzal i št. žlázu, zjistil, že jsou tam nějaké změny a poslal mě na endokrinologii, krevní výsledky FT4-16,7; TSHss - 3.88 a A-TPO - 75 a to prý má být snad do 20. Diagnóza zní strumka na basi chronické lymfocytírní tyroiditidy. A to už jsem byla těhotná v 5tt. Nasadil mi Euthyrox 50. Jen mi říkal, že ho mám brát před jídlem, o čase nemluvil... v letáku to sice je, ale nevěděla jsem, že to musí být tak přesné. Nejhorší je, že je mi ráno vždy dost špatně, tak je problém spolknout nalačno prášek a ještě čekat tak dlouho na první jídlo. Na kontrolu mám přijít až v srpnu, tak jsem zvědavá na průběh těhu. Držte palce a já vám ve snažilkování také. Vyšlo nám to hned.

orisek1
28. máj 2007

Niko, Kachnik: taky jsem měla problém tu půlhodinu vydržet, protože mívám ráno šílený hlad. A v těhotenství jakmile jsem se nenajedla hned, co jsem vstala, tak mi bylo špatně. Vyřešila jsem to tak, že jsem měla nastavený budík o půlhodiny dřív, vzala jsem si prášek a pak jsem ještě tu půlhodinu dospávala. Budit se o půl hodiny dřív zní sice strašně, ale nakonec si ten prášek beru úplně automaticky ještě v polospánku, takže se to dá. 🙂

niko
28. máj 2007

Trošku jste mě vystrašili s půlhodinou.. Snažím se dodržovat, ale někdy mám taky šílený hlad a nevydržím. Asi to vyřeším jako orisek. Budu vstávat dřív, pro mě to znamená v půl šesté 🙂

niko
28. máj 2007

Ještě bych se chtěla zeptat, jaké vyšetření bych měla podstoupit před otěhotněním. Můj lékař mi řekl, že mám pouze dodržovat zásady zdravého životního stylu - nekouřit, nepít alkohol atd. To bych fakt bez jeho rad nevěděla... Poradí někdo?

len
28. máj 2007

Niko, myslím, že pokud nemáš žádné jiné problémy a nebereš žádné jiné léky, tak fakt stačí ta štítná žláza 🙂

niko
28. máj 2007

🙂 asi hloupý dotaz, že? Ale...

len
28. máj 2007

Ale vůbec ne, je lepší se třikrát ujistit, než aby se ti pak v noci honilo hlavou, jestli neděláš něco špatně 😉 Jinak s tím dvojím buzením už to praktikuju dost dlouho, přičemž ještě měřím bazální teplotu, takže při prvním budíku beru prášek a měřím BT, při druhém pak vstávám, takový ranní rituál, manžel už si za ta léta zvyknul 😀 Jinak jsem v průběhu snažení oblítala hromadu doktorů (teda ne kvůli snažení, ale zkoušíme už to tak dlouho, že mi do doho vlezly preventivky) a nikoho kromě endokrinologa a gynekologa to snažení vůůůbec nezajímá 😉

niko
28. máj 2007

Len: a vy se snažíte jak dlouho? Jestliže se můžu zeptat...