Syndróm polycystických vaječníkov a užívanie liekov

paulisko
27. apr 2020

Ahojte chcem sa opýtať pri PCO ja užívam duphaston posledný mesiac potom začínam progestanelle. Chcem sa Vás opýtať koľko ste lieky baby takto užívali? To už budem ak tomu správne chápem užívať progesterón do menopauzy? A vlastne tie cysty sa popri užívaní progesterónu netvoria?

sapetka
27. apr 2020

@paulisko a kvoli comu to uzivas?

paulisko
autor
27. apr 2020

@sapetka och zabudla som dopísať prestala som mať ms už pri HAK (pred rokom aj pol cca som ju prestala užívať kvôli tomu) a prišla len po vyvolávačke po asi 4 mesiacoch mi bol nasadený duphaston .. tento mesiac som mala na skúšku bez duphastonu keďže som mala vedľajšie účinky hrozne nafukovanie nervozita hnev... Ms zas nič po 38 dňoch vyvolávačka a mala som ms len jediný deň takže zas užívam duphaston a po tejto ms co mi príde začínam užívať ten progestanelle

sims4
27. apr 2020

No pravdepodobne áno, kým nebudeš mať ms normálne bez toho tak ich budeš užívať, ono sa to zvykne niekedy upraviť aj po pôrode ale nemusí to byť pravidlo hlavne pri tejto diagnóze

luckamjar
27. apr 2020

@paulisko a neprišla by určite? Lebo sú ženy co ju nemajú aj polroka ale ja mám tiež PCO no ms príde...áno mám tak 55-60 dňové cykly ale vždy sa dostaví. Dokonca sa mi 2x podarilo otehotniet bez liekov úplne prirodzene a to sme zistili že som ovulovala až na 30-35 deň cyklu.

paulisko
autor
27. apr 2020

@sims4 no veď to že tá ms je stále no slabšia nemám pocit že by sa to chcelo dať v blízkej dobe do poriadku :/ ...to by bolo šťastie zatiaľ každí doktor/ka mi odporučili čo najskôr sa začať snažiť no priateľ nechce :/ ja by som bola najradšej keďže naozaj sa cítim že mi to nerobí dobre a nerada by som tie lieky užívala dlhodobo a o priberaní ani nehovorím už mám o 10kg viac a to mám 20rokov ...no a ešte lepšie posledné cykly mi ms pri duphastone chodí tak že mám 22 dňový cyklus ešte mám brať tabletky pár dní a ms už príde i keď je slabá alebo je že deň ako tak normálna zvyšok by som skôr nazvala špinenie lebo ja kľudne deň mám deň nie potom špiním resp. slabučko krvacam a zas pauza atď

paulisko
autor
27. apr 2020

@luckamjar neviem neskúšala som keďže aj naposledy som bola u dr lebo ma zavolala a pozerala sono a povedala že ms sa nechystá prísť a že jej treba pomôcť dala vyvolávačku hneď a že bez toho sa bojí má nechať že ona by sa určite vrátila k liečbe takže znova duphaston a teraz už pôjde ten progestanelle

paulisko
autor
27. apr 2020

@luckamjar a ako si zistila kedy ovuluješ? A či vôbec? Inak a nevieš ako to je s tým drillingom? Ja som na nete čítala že pri pco sa to robí? Mne ale bolo hneď oznámené že mne vykonať operáciu nemôžu lebo by som prišla o oba vaječníky

luckamjar
27. apr 2020

@paulisko no ja by som určite pockala. Môj lekár zvolil taký postup na začiatku. Že proste ona raz prist musí tak podme skúsiť. Kedysi som ju nemala aj 80 dni, potom sa to upravilo na 55. A tak aj nechávam plynúť. Ja som nevedela že ovulujem. My sa nechranime a proste 2x sme sa trafili. Až podľa tehotenstva som zistila že kedy ta ovulacia musela byt a vždy mi to vychádzalo až na take neskoré dni. Ja som ale potratila takze my teraz riešime skôr to. S drilingom nemám skúsenosť. Ono záleží aký máš hormonalny profil a ake ťažké máš PCO.

moma80
27. apr 2020

@paulisko pri PCO je vhodné vyšetrenie na diabetologii a nasadenie meltforminu vie upraviť pravidelný cyklus.

paulisko
autor
27. apr 2020

@luckamjar no veď to že ja by som najradšej neužívala tie lieky minimálne po dieťati som rozhodnutá to skúsiť nechať tak ako sa s tým telo popasuje samé ....a prajem teda veľa síl a držím palce!! No ja na sone mám tie cysty úplne všade od malých po veľké

paulisko
autor
27. apr 2020

@moma80 mne robili len hormonalny profil a štítnu ta bola v poriadku

luckamjar
27. apr 2020

@paulisko možno kvôli tým cystam by ten driling bol fajn, len vtedy sa odporúča čo najskôr po ňom otehotniet. Preto by som sa rozhodla podľa toho ci už chcete mat deti alebo ešte nie.

paulisko
autor
27. apr 2020

@luckamjar no mne hneď doktorka oznámila že to u mňa nie je možné kvôli tomu že by sa mi natoľko pri tom poškodili vaječníky že by som o oba hneď aj prišla museli by mi ich vybrať. Že mám cysty naviazané na vaječníky (to asi je tak vždy pri PCO či?) a úplne by sa pri tom poškodili ....Zrejme to má súvis s tým že ich mám na husto a veľa po celých vaječníkoch

bebotka
27. apr 2020

@paulisko nuž bez drillingu a s takýmito cystami je velmi ťažké otehotnieť prirodzene, tam skôr nejaké centrum ak budete chcieť dieťa, ked su vaječníky celé zacystované tak folikul nedokáže prasknuť a ovulácia vôbec nieje, ja mám pco už roky snažili sme sa prirodzene no ovulácia nebola žiadna, duphaston mi jedine navodil pocit, že mám normálny cyklus, ale bez ovulácie a možnosti otehotnieť. Bola som aj na drillingu po čom mi cyklus nabehol znovu, skusili sme umelé nepodarilo sa a nakoniec sa nám podarili prirodzene, ale už s tým, že sme to vzdali po 12 rokoch snaženia

paulisko
autor
27. apr 2020

@bebotka gratulujem som rada že to dobre dopadlo!! Ach jaj je veľmi smutné ale toto čítať ...môžem sa vás opýtať aké ste to PCO mali keď vám mohli robiť drilling? A následne aj tak to bolo takto...

bebotka
28. apr 2020

@paulisko viem, že lavu stranu som mala horšiu ako pravu, lebo aj potom drillingu som mala vaječník lavý o dosť menší ako pravý, ono tam oni pri laparoskopii narušia povrch vaječníka aby tie vajíčka mohli dozrievať a praskať tak neviem prečo vám to nedoporučuje doktorka potom fakt musíte mať velmi silné pco

elinosar
28. apr 2020

Mam tazke PCO a robili mi prefuk vajcovodov. Drilling doktor nechcel lebo je tam riziko ze sa vajicka vytratia do brusnej dutiny a zostanem neplodna. S takymito zakrokmi on nesuhlasi. Brala som duohaston a teraz progestanele uz roky. Bez nich nemam ms. Takze asi do menopauzy.

paulisko
autor
28. apr 2020

@bebotka mne len povedala že by sa mi natoľko poškodili vaječníky že by som o nich prišla .... @elinosar a vy už aspoň máte bábätko? Teda ak sa môžem opýtať

elinosar
29. apr 2020

@paulisko nie nemam. Snazime sa uz rok a pol