Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

hiva
autor
8. feb 2011

@zuzana151 ...co s aduphastonu tyka, mas pravdu....ak ovulacie nebude ani mrcha ti nepride... zavisi len na tebe, ako dlho budes chciet cakat....napr. tu bola shaarka, ktora na tom bola podobne ako ty..... ona tiez cakala.... az na tusi 38 den je prisla ovulacia a nakoniec v tom cykle zostala tehotna 😉 ... vo vsebecnosti sa ale hovori, ze neskorsia ovulacia nemusi byt dobra... vajicko moze byt menej kvalitne....ale tak tu sa to zatial nepotvrdilo.....viacero bab otehotnelo aj ked malo ovulaciu aj po 30-tom dni....takze je to len na tvojej trpezlivosti 😉 ... ja osobne by so cakala asi max do 30 DC a ked ovulka nebude, nasadila by som duphaston.... ale zas ja sa poznam... mne ak ovulka pride, tak okolo 22 - 27 DC....tkaze u mna je tych 30 dni opodstatnenych 😉

kazdopadne ak si budes ista, ze ovulaciu nemavas, urcite chod k nejakemu odbornikovi.... ja som si nasla sukromnika, ktory sa v tom vyzna... ine zase isli do centra a tam im odbornici pomohli 😉

no a ak zistis, ze ovulaciu mas a aj tak sa nebude darit, treba potom dalsie vysetrenia... napr. laparoskopiu, aby sa zistilo, ci mas vajcovody priechodne.... alebo potom kontroly na UTZV, aby sa zistilo, ci sa ti sliznica maternice dostatocne vyvyja.... pripadne potom aj postkoitikonalny test - ci nie si alergicka na manzelove spermie... ale teda v prvo rade vysetrenie manzelovho spermiogramu.... to je zaciatok vsetkeho a to by ste si mali spravit co najskor.....lebo ak je problem aj u neho, bude zbytocne, aby si sa liecila iba ty....v takom pripade by bolo idealne skusit inseminaciu, tzv IUI ak bude spermiogram aspon ako tak dobra, alebo potom rovno IVF..... netreba to zbytocne odkladat 😉

zuzana151
8. feb 2011

@hiva boze dakujem ti naozaj velmi pekne.si strasne zlata!!! a teda aj pri takomto prisnom sledovani to nemusi vyjst? ☹ no skusime meranie BT , a keby to do pol roka nevyslo tak navstivime to centrum. A co ked ovulaciu nebudem mat? Ci s tym duphastonom by urcite mala byt?

hiva
autor
8. feb 2011

@zuzana151 duphaston ti ovulaciu neovplyvni nijako.... treba si nastudovat, ako funguje zensky cyklus...

v podstate ide o to, ze v prvej faze cyklu je aktivny hormon FSH - tzv. foliko stimulation hormon....tento hormon zodpoveda za to, ze vo vajecniku ti rastie folikul, ktory obsahuje vajicko.... potom nastupuje hormon LH....tento hormon je dolezity na to, aby ti ten dozrety folikul praskol a uvolnil vajicko do vajcovodu.... a potom nastupuje progesteron (ktory produju zlte teliesko - to teliesko je vlastne to, co zostane vo vajecniku z prasknuteho foliku)... progesteron zodpoveda za to, aby sa ti sliznica maternice dostatocne prekrvila a narastla, aby sa do nej mohlo oplodnene vajicko zachytit.... progesteron je produkovany cca 14 dni, pocas ktorych sa vajicko ma uchytit v maternici a tym doje k tehotenstvu....ak sa v priebehu tejto doby, ktora sa inam vola lutealna faza, vajicko neuchyti, dochadza k poklesu progesteronu a spusta sa menstruacia 😉 .... duphaston je vlastne umely progesteron.... jeho cielom je podporit slabu cinnost zlteho telieska a zabezpecit, aby bola sliznica dobre vyvinuta pre uchatenie vajicka.... a kedze menstruacia sa spusta poklesom progesteronu, tak preto aj vysadenim duphastonu dostavas menstruaciu 😉 .... takze z toho vyplava, ze pokial nebola ovulacia, duphaston ti ju nenavodi.... na to sa pouzivaju ine lieky..... clostylbegyt, ktory sa uziva na zaciatku cyklu 5 dni (zacina sa brat bud od 3DC alebo az 5DC) - tento nahradza ten FSH hormon....cize podporuje rast folikov... potom sa zvacsa cez UTZV sleduje, ako foliky rastu.... a ked jeden folik dorastie do velkosti cca 20mm, moze sa pichnut dalsi liek - Pregnyl - na vyvolanie ovulacie - prasknutie foliku.....tento vlastne nahradza LH hormon... a az potom, ked prasken folik prichadza na rad progesteron - duphaston

mylsim ze na wikipedii je to celkom dobre popisane o tyc hormonoch 😉

mili78
8. feb 2011

ahojte babulky....opu som prezila....urodilo sa 5 vajicok....snad z toho bude aspon jedno embrijko 😀

veronycka
8. feb 2011

@irsina83 dakujem za povzbudenie.uvidim co mi povedia po tych krvnych testoch.doktorka hovorila ze by bolo lepsie keby mi brali krv ked mam menzes ale ten som mala naposledy v novembri.mala si aj ty take bolesti?normalne ma taha do pravej nohy. doktorka mi nedala zatial ziadne lieky a neviem ci mam aspon kvoly tomu brat nejake lieky od bolesti aj ked mi to pomoze len na chvilu.

amarena
8. feb 2011

@mili78, no ahoj, konecne si sa ozvala. 😀 Takze 5? Urcite bude min. jedno embrijko. 😉 A ako si to zvladla? 😕

mili78
8. feb 2011

@amarena ...Ami no zvladla som to v pohodke...uz o hodinu som bola na nohach 🙂 zatial ma nic ani neboli...klop klop...teraz uz len cakat 🙂

amarena
8. feb 2011

@mili78, tak to mam radost. 😵 A cca do kolkych dni budes vediet ako sa vyvijaju?

veronycka
8. feb 2011

@hiva dakujem, myslim ze ten problem so stitnou zlazou tam urcite bude. len to vecne cakanie na vysledky je hrozne.

mili78
9. feb 2011

@amarena ... Ami dnes by mi mali volat...a ak vsetko dobre pojde, tak v piatok by mal byt vklad

mili78
9. feb 2011

baby teraz mi volali z Iscaru...vseetkych 5 vajicok sa oplodnilo 😀

slivocka
9. feb 2011

@mili78 velmi velmi drzim palce 😔 😅

mili78
9. feb 2011

@slivocka ....dakujem moja, taktiez drzim palceky, aby sa tvoje fazulky krasne rozrastali 😀

slivocka
9. feb 2011

@mili78 dakujem, snad ma budeš nasledovať 😉

erickaa
9. feb 2011

@mili78 ahoj mili, super správy.. 😉 len tak ďalej. A kolko ti budu vkladat?

mili78
9. feb 2011

@erickaa ...Eri to este neviem....musim sa dohodnut s drahym....ale moc mi nechce dovolit 2 vlozit :( tak ale zase ak budem vkladat po jednom tak mam 5 sanci 🙂

hiva
autor
9. feb 2011

@mili78 tak super mili....5 je dobre 😉....a davate si aj predlzenu kultivaciu, alebo nie?

mili78
9. feb 2011

@hiva ... Hivus dala som ju...len neviem ci som spravila dobre...teraz mam take vycitky svedomia, ze tym ostatnym chudatkam som nedala sancu zabojovat 😒

hiva
autor
9. feb 2011

@mili78 mili...ale ved nemas si co vycitat....dala si im sancu zabojovat....bojuju teraz pekne pod mikroskopom....a aspon budete mat vyssiu sancu na uspech hned teraz 😉.... vyberu sa tie najlepsie a naschopnejsie embrijka a tie ti vlozia 😉.... a ked budu pekne bojovat vsetky, zostanu ti aj mrazacikovia 😉

mili78
9. feb 2011

@hiva .... Hivus ja neviem...embriologicka vravela, ze z predl.kultivacie zostanu max. 2....tak ja si myslim, ze tie zvysne 3 uz nebudu mrazit...ci myslis, ze hej?

hiva
autor
9. feb 2011

@mili78 ono zavisi, ako sa im bude darit....ak sa budu delit vsetky, tak snad by ich mohli zamrazit, nie?.... ale tak ono je ti zbytocne mysliet na mrazenie....dolezite je, ze vyberiu 2 tie najsilnejsie a tie vlozia....potom mas vysoku sancu....podla mna isto vyssiu, ako keby PK nebola a je to aj vyssia sanca ako keby si potom nahodou isla na KET 😉.... takze treba sa sustredit teraz na tuto chvilu a verit, ze aspon 2 najsilnejsi bojovnici vydrzia az do konca...cize celych 9 mesiacov 😉

inak ja som mala tiez len 5 vajok.... z nich sa len 3 oplodnili, ale do dna punkcie ostali uz len 2 embrijka....jedno to vzdalo druhu noc.... takze ja som ani len predlzenu kultivaciu nemala... bolo by to zbytocne 😒

takze neboj....treba verit, ze 2 embrijka, alebo aspon 1 bude a poriadne sa do teba zahryzne 😉

anksunamonka
9. feb 2011

@hiva ahoj, chcela by som sa ta opytat na ten duphaston, da sa kupit volne alebo len na predpis? ako to s nim vlastne je.... vcera som zacala s meranim BT, oba dni 36,4 a som v 9.dni cyklu. kedy ho mam nasadit? nikdy som nebrala ziadne lieky.....

a este jedna, mozno blba otazka, ale musim sa spytat este na to zlte teliesko. ked som spravne pochopila, co si pisala, tak ono vyjde z folika a je to TO co ma byt oplodnene ? KED MAM FOLIK, ZNAMENA TO ZE V NOM AUTOMATICKY JE TO ZLTE TELIESKO??? alebo moze byt aj prazdny???
uplne neplodne zeny nemaju ziadne foliky?

mili78
9. feb 2011

@hiva ... Hivus aha...takze to, ze mam 5 embrijok este nie je ziadna vyhra...takze teraz do soboty budem zase trpnut, ci aspon jedno prezije :(( ach jaj

amarena
9. feb 2011

@mili78, ahoj. Urcite do soboty aspon jedno prezije a je super, ze vsetkych 5 sa oplodnilo.

hiva
autor
9. feb 2011

@anksunamonka zlte teliesko nie je to, co sa ma oplodnit....folik ti dozrieva vo vajecniku a v nom dozrieva vajicko....cize ten folik je akoby obal pre vajicko....pri ovulacii ten obel - folik praskne a vajicko co v nom bolo putuje do vajcovodu, aby bolo oplodnene.....zbytok foliku, ten obal, zostava vo vajecniku a z neho sa vytvori zlte teliesko, ktore zasobuje telo tym progesteronom 😉

moze sa stat, ze folik dozreje, ale nie je v nom vajicko.....ale to sa stava vacsinou ak dozrieva viecero folikov naraz, napriklad pocas stimulaciue na umele oplodnenie, kde sa "pestuje" co najviac folikov 😉

uplne neplodna zena je velmi zly vyraz....pricinou neplodnosti mozu byt rozne veci....ale teda pokial ma zena maternicu a vajecniky, vzdy moze mat dieta.... v podstate kazda zena by mala mat vajicka... oni sa tvoria dokonca este pred tym, akosa zena narodi....proste od narodenia nosis v sebe vsetky vajicka....ale len pocas MS cyklu zacnu tie vajicka dozrievat vo folikoch....za normalnych okolnosti vzdy jedno, max dve v kazdom menstruacnom cykle 😉

co sa duphastonu tyka, ten je len na predpis 😉 ... ta BT 36,4 dva dni po sebe este nic neznamena....je potrebne merat dalej....ale teda zatial by to vyzeralo tak, ze su to predovulacne teploty .... ak ti vyskoci teplota povedzme teraz nad 36,6 a bude taka aj na druhy a treti den, da sa predpokladat, ze ovulacia bola a budes moct nasadit duphaston 😉.... ale teda na 9DC ovulaciu myslim ani ocakavat nemusis.... u zdravej zeny byva najskor oklo 14 dna 😉... takze len meraj dalej.... uvidis, ake teploty budu dalej... ak sa budu drzat na tej urovni 36,4 +/- 0,1 stupna, je to celkom dobre.... bude treba uz len pockat az pride k zvysenej teplote co sa udrzi hore a bude to znak moznej ovulky..... ak ti teploty zacnu skakat hore dole o viac ako 0,2 stupna, tak asi sa nieco deje, ale ovulka to nebude ☹ .... ale zbytocne to predbiehat.....proste meraj dalej....denne....a pokial mozes, znac si to do grafu niekde tu na webe, a potom ti to budeme moct lepsie kuknut a zhodnotit 😉

hiva
autor
9. feb 2011

@mili78 neboj.....vsetko bude dobre.....nechcela som ta tym vystrasit... skor len povzbudit, ze si sa dobre rozhodla pre PK....aspon sa vyberie to najlepsie a najsilnejsie embrijko 😉

a ja som bola trosku iny pripad.... u mna boli vajicka vraj vsetky velmi male, zjavne nedozrete....len 2 boli take skoro normalnej velkosti 😉

nemusis sa nicoho bat a plasit sa popredu....uvidis, co ti povedia.... ono ak by sa nieco dialo, tak ti isto zavolaju aj skor.... pripadne pojdes na vklad skor 😉

mili78
9. feb 2011

@amarena ... Ami uz nech sa stane co sa ma stat...my s priatelom sme preto spravili vsetko co bolo v nasich silach 🙂

@hiva ... Hivus no uz musim len dufat, ze vsetko dobre dopadne...uz to ako sa budu embrijka dalej vyvijat neviem ovplyvnit 🙂

hiva
autor
9. feb 2011

@anksunamonka tu si mozte nastudovat o cykle priamo z netu 😉 http://sk.wikipedia.org/wiki/Menštruácia ... ten graf na stranke krasne vysvetluje, ake hormony sa aktivuju v akej faze cyklu 😉

a tu tiez😉 http://sestra.sk/Menštruačný_cyklus

amarena
9. feb 2011

@mili78, presne tak, nema zmysel si lamat hlavu nad tym co uz nemozes ovplyvnit. Budes mat po vklade aj nejaku dovolenku?

mili78
9. feb 2011

@amarena .... Ami este neviem, teraz mam PN od vcera az do vkladu...vklad by mal byt v sobotu...ale buduci tyzden by som uz rada sla do prace...doma sa budem len zožierat....uvidim este, ale ako pisem, rada by som sla do prace...ved ak sa to nema udrzat, tak sa to neudrzi ani ked budem 9 mesiacov s vyviazanymi nohami lezat 🙂) aj zdrava zena ked otehotnie normalne funguje, lebo netusi, ze je tehotna 🙂