Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

nikola81
6. jan 2013

@stela91 Drzim palce, daj potom vediet 😉

stela91
6. jan 2013

@nikola81 jasne dam vediet hned ako sa vratim z prace, v praci nemam net :(
ak mi vsak neukaze ze som budem musiet ist na vyvolavacku ..

effkaa
6. jan 2013

Inak dievcata, ja som mala pco urcite uz predtym ako som brala antikoncepciu. Ale rozhodne mi nepomohla, aspon si myslim, ze tiez to skor pokazila ako vylepsila... a zajtra daj urcite vediet @stela91 🙂
Ja som z toho mavala tiez strasne stavy, nic sa mi nechcelo s tym robit, vedela som, ze musim schudnut, ale slo to velmi tazko a pomaly... vela namahy a nic z toho. Mavala som stavy tazkeho smutku, beznadeje... Vtedy chvalabohu zasiahol mm, ktory riesi problemy hned a hned aj ocakava vysledky. Okamzite sme lietali po lekaroch, hladali riesenie, mne sa nechcelo, nechcela som robit nic, len smutit a plakat do vankusa.
Takze tak to bolo so mnou a nedari sa nam teraz pre zmenu druhe, ale je to este kratko, no o pol roka idem zase k lekarke kvoli hormonalnemu profilu a vymysliet riesenie, co dalej... akou cestou a kam ist. Teraz aj tak neviem, kde by sme tolki byvali, takze nestresujem...
Drzte sa, odporucam vsetkym, ak mate "depresie" najdite si cinnost, ktora bude naplnat vas cas, zamestnavat vasu hlavu...

nikola81
6. jan 2013

@stela91 Urcite je potom potrebne ist k lekarovi...

saurer
6. jan 2013

Holky, my se v březnu budeme snažit rok..v září mi diagnostikovali PCO a v únoru jdu na IVF.
Asi jsem srábotka nedočkavá, ale nechci se nijak trápit tím, že to pořád nejde a jestli to půjde a co všechno by mi mohlo pomoct. Za skoro rok jsem měla jednu MS a tři vyvolané. Ovuli ani jednu a clostil nezebral, ani minimální stimulace injekcemi.
Moc vám držím palce, ať máte pevnější nervy než já a zadaří se vám alespoň trochu přirozeně. Já na to nemám 🙂

stela91
6. jan 2013

@nikola81 no ved ja viem, ale mne doktor len povedal ze mam PCO vypisal mi papier na CAR a povedal ze sa snazime este len pol roka, ze to nie je vela...ze prirodzene to urcite pojde...nechcel mi ani zobrat krv-tak som pochopila ze zbytocne...len ked som s nim volala tak povedal nech pridem na tu vyvolavacku..niekedy mam pocit ze ma ani nepocuva..lebo pred vysetrenim mu hovorim ze robila som si aj test ale bol negativny, ale ze mozno som si ho skoro robila..a ked videl tie cysty..tak .tehotenstvo ani nepripustil..takze rano uvidim...
@effkaa okiiii 🙂

kitulka
6. jan 2013

Ahojte kocky! Tak som konecne doma z dovolenky a mame tu novy rok, ktory bude dufam plny vytuzenych // a u kazdej snazilky, ktora zabludi do tejto temy :o) Chcela som sa opytat na tu dietu pri PCOS, nasla som si nejake info, ale dost sa roznia tie odporucania. Viete mi niektora poradri nieco zhoditit? Idem sa dat na zmenu zivotneho stylu, ale len tak pozvolna a pomaly, aby moje telo nemalo sok. Chcela by som upravit stravu, prestat pit kavu a davat si pravidelne prechadzky rychlou chodzou. Snad sa mi podari niecoterazo zhodit. No a este sa musim prinutit brat pravidelne vitaminy. Doteraz som mala len kys.listovu, ale pridam si aj Magne B6 a ked doberiem listovku, tak si kupim Femibion 800. Budem rada, ak mi napisete ohladne toho stravovania, pripadne ak mate nejake materialy k preposlaniu potesim sa. Dajte vediet a poslem mail.adresku. Tak diiik a prajem uspesny rok 2013 a vo vsetkom, nie len v snazilkovani!

jurkovci
6. jan 2013

@mambba ja uz na to tiez nereagujem, povieme, ze mame cas este, alebo ze to nie je take jednoduche ako si predstavuju ... a tym to hasne ... ale neprijemne mi to je aj tak. Ani nie neprijemne ako luto :( Nejako to nerozoberame ani my s nikym, len mam kamosku, ktora si tym presla (sice nie kvoli pco), a ta nam vie poradit. Inak co koho do toho.

Idem zajtra skusit zmenit lekara, moj drahy ma este dovcu, tak ze pojde so mnou. Zlaty 🙂 Uvidim, ci pochodime. Toto je zatial prvy krok, ktory podnikame odkedy sme sa to pred 2 tyzdnami dozvedeli. Snad nam tento novy lekar pomoze 🙂 drzte palce kočky 🙂

jurkovci
6. jan 2013

@effkaa to je pravda s tou cinnostou, ja som zacala hackovat 🙂 zamestnava to moje myslienky a to dost dobre 🙂

@saurer ja som na tom podobne, ja som v roku 2012 mala jednu MS, prisla sama od seba, ani neviem ako. Vyvolanu ani jednu, moj lekar chcel len cakat :(

mambba
6. jan 2013

@jurkovci nechces skusit metformin? u mna zabral dobre na menzes a vela kockam pomohol na pco. je to v podstate liek prvej volby pri PCO. ja som tiez temer nemala menzes sama a na metformine mam pravidelny cyklus kazdy mesiac, sice trochu dlhsi cyklus , tak 33-35 dni, ale je to zazrak aj tak. teraz mi sice meskal tak 5 dni , ale mala som prvy cyklus clostilbegyt a je to vraj normalne.

jurkovci
6. jan 2013

@mambba to predpisuje lekar? nechcem si moc sama ordinovať nič. Ale zapisujem si ten liek do poznamky v mobile, a spytam sa na to 🙂

mambba
7. jan 2013

@jurkovci predpisuje endokrinolog, ale myslim, ze kocky spominali, ze moze aj gynekolog. su tu o tom viacere temy, pohladaj si.. je to de facto liek na cukrovku ( nezlakni sa) ale pri pco je tiez nejaky problem , ze vajecniky nereaguju dostatocne na inzulin a vznika inzulinova rezistencia.
metformin mal tu na viacere PCO-ckarky priam zazracne ucinky

nelabela
7. jan 2013

ahojte dievcata....po neuspesnom prvom raze skusania s clostilom (aj ked zabral) som medzi sviatkami cakala na to, ze zaberia aj druhykrat a nic....
nechodila som na konika, lebo ma to strasne trapilo, dufala som ze na prvy sup sa hned podari a nic...
ale nepomaha mi ani ked sem nechodim 😢

teraz ma bude cakat na konci januara zvysena davka clostilu na 2 denne, tak sa snazim na to nemysliet albo mysliet pozitivne, ale nejak sa mi neda...co ak nezaberie zas???

jurkovci
7. jan 2013

@mambba so mnou nikto nic nerobi, pred rokom som aj endokrinologovi povedala, ze chceme babo a on na to len ze to bude tazke otehotniet a to bolo vsetko. Moj gynekolog tiez len take reci. Naco robia lekarov ked nechcu pomahat??? To im mam ja nakazat? Ja sa v tom nevyznam :(

tkarlikova
7. jan 2013

Ahoj holky, chtěla bych se podělit o svou zkušenost. Ve 14 letech mi byl diagnostikován syndrom PCO. Začala jsem tedy brát HA (Diane 35). V lednu 2012 jsem se rozhodla, že vysadím a kdyby přišlo miminko, tak bychom byli s manželem rádi. Nepřišlo však nic, ani menstruace, ani ovulace atd... Gynekolog mi tedy vždy po Agolutinu nasadí Clostilbegit a čekáme. Sledujeme, jestli bude ovulace. Měla jsem teda tři cykly s Clostilem 2x denně. Ovulace přišla jen jednou. V srpnu mi k tomu endokrynolog nasadil Glukophage a Euthyrox. Nemám cukrovku ani snížené hormony štítné žlázy. Prý je to pro podporu. Teď v prosinci jsem brala clostil 3x denně, ale jelikož byly svátky, tak měl doktor dovolenou a já nevím, jestli se něco dělo nebo ne. Takže musím vyčkat......a doufat......

mambba
7. jan 2013

@tkarlikova glucophage je metformin, ten beriem aj ja.. daj tomu cas, iste zaberie, mozno bude ale potrebne zvysit davku. euthyrox tiez lekari vcelku bezne v malej davke nasadzuju, aj ked nie je priamo problem so stitou zlazou, ale ze to pomaha tie hormony nejak nakopnut.
uz som pisala, ze metformin sa neberie len na cukrovku ale na poruchu inzulinovej rezistencie, ze vajecniky nereaguju na inzulin ako by mali..
ja napriklad beriem rano 850mg, na obed pol tabletky, co je tak 400 mg a vecer 850 mg. brala som 3 mesiace len rano a vecer, lekarka kazala skusit dvihnut davku.
v podstate s tebou lekari robia to, co sa klasicky robi pri PCO, tiez som bola bez menzesu a mala som parkrat agolutin, potom ale menzes pekne nabehol ked som zacala s glucophage, Nie som uplne nadsena ( moj laicky pohlad) ze ti vzdy na menzes picha agolutin, je to podla mna prilis velka narazova davka hormonov, mozno by bolo lepsie nasadit duphaston na posledne dni cyklu a menzes by prisiel aj bez injekcie.

@jurkovci kolko mas rokov? od toho sa mozno odvija postup lekara.
a bohuzial a s tymi lekarmi, ja som sa uz naucila, ze musim prist k lekarovi plne fundovana s nastudovanou problematikou a sama sa pytat a sama ziadat co chcem a tlacit na to, aby sa nieco dialo. Ja mam za sebou uz snad stovky hodin na nete venovanych samostudiu problematiky PCO, do ulohy odbornika sa ani nahodou nepasujem, ale viem, co by sa malo diat a to aj ziadam. Tiez mam skusenosti, ze ked clovek je ticho a necha veci vylucne na lekarov, ze az taki iniciativni nie sú. Zas ja uz mam dost rokov a zivim sa svojim " jazykom" tak sa nenecham len tak odbit

jurkovci
7. jan 2013

@mambba mam 27, ale cim skor sa nieco spravi, tym to bude jednoduchsie, snazime sa uz 2 roky, a to je dost dlha doba :(

tkarlikova
7. jan 2013

@mambba Děkuju za reakci. Endorynolog mi vysvětlovat, že je to na podporu a je to běh na dlouhou trať, ale hned vzápětí mi řekne, že stejně skončím na umělým oplodnění. Gyndař už není tak pesimistický. Ale nevím, jestli by nebylo vhodné zkusit laparoskopii. Ale těžko se lékařům radí, snad vědí, co dělají. A podle informací, co mám od jiných holek, se ten můj se mnou zabývá fakt hodně...

stela91
7. jan 2013

@effkaa
@nikola81 ahojte kocky...tak rano som si robila test....nic 😒 negativny...tak som sla na tu vyvolavacku a menzes sa rozbehol do par hodin...neznasam to PCO....preco sa musi vzdy nieco komplikovat...rano idem na odber do Car druhy den cyklu...tak uvidim co zistia....dakujem za vase nazory a rady atd....pekny vecer vsetkym....

nikola81
7. jan 2013

@stela91 To ma mrzi...ale nevadi, treba byt trpezliva..u nas je to beh na dlhu trat..Raz to vynde.

stela91
7. jan 2013

Dakujem..no ved nevadi...zatial to neberiem tak tragicky...a mozno aj zatial to neberiem ako velky pro blem to Pco, dalia diagnoza v kolonke moje choroby 🙂 a vlastne snazime sa pol roka aj to nie je snazenie velmi intenzivne...som len na zaciatku a vsetky tie kroky ktore mnohe z vas podstupili ma len cakaju...
A mozno je to aj tym mojim chcenim...niekedy sa sama seba pytam ci naozaj chcem teraz to babo alebo ho chcem len preto,lebo kazda kamoska v okoli uz rodi,caka...alebo ze rodicia svokrovci cakaju...alebo ze svagrina ma a vsetko sa toci okolo nej a malej a ja si pripadam menejcenna a nezaujimava..a to potom nie je asi dovod aby som bola aj ja tehu..musim sama chciet a musi to chciet aj hlava aj telo...inak to asi nepojde...
@nikola81

nikola81
7. jan 2013

@stela91 Poznam velmi dobre taketo myslienkove pochody. Tiez som bola dlho v rozpolozeni ci vlastne ja sama chcem dieta, alebo je to len nepriamym natlakom rodiny, alebo okolia. Svoje neuspechy sa snazim brat tak, ze ta spravna chvila este neprisla hoci cakam 8 rokov. Isty cas som bola zmierena s myslienkou ze dieta uz nebudem mat nikdy...Ale vekom mi nejak rastol prirodzeny materinsky pud a citila som ze som vnutorne pripravena. No zial ani po tomto zisteni mi zatial nebolo sudene mat vlastnu rodinu. Musis byt vnutorne presvedcena o tom ze chces bojovat a zazivat aj pripadne sklamania..Zmierit sa s cakanim a zit s vierou ze raz to predsa len pride

jurkovci
7. jan 2013

juuuuj baby, dobre sa to cita, ale velmi velmi tazko sa to realizuje :(

nikola81
7. jan 2013

@jurkovci Ano je to tazke..niekedy to beriem s optimizmom a niekedy by som sa najradsej zahrabala a nariekala nad svojim udelom. Dnes som tiez urobila taku kravinu ktoru mozem len ja urobit...Proste som si spravila a test a je negativny..tak som ako mechom udreta..Neviem co som si od toho slubovala

saurer
7. jan 2013

@jurkovci mně můj doktor řekl, že pokud chci dítě, že není moc n co čekat...že s pco můžu otěhotnět přirozeně, ale že bych taky mohla čekat 5 let, jestli bych vůbec ovuli vychytala...takže mi doporučuje car a ivf hned dokud jsem relativně mladá a tělo se se vším rychle vypořádá...a taky si myslím, že i psychicky jsem teď v klidu víc, než třeba za 5 let

maca8
7. jan 2013

Ahoj mne tiež zistili PCO,po vysadení antikoncepcie som nedostala menzes,najskôr mi to nevadilo,no po čase som v priebehu 3mes pribrala cca 10kg-začala som chodiť po vyš.štitnu žlazu na hranici.Keď sme sa snažiôi po cca A roku otehotnieť a ani po 1,5 roku nič tak gyn mi začal robiť vyšetrenia.Zahajili sme liečbu najprv či mi nabehne menzes brala som PROVERU-bez nej som ho nemala,začal sledovať ovulaciu na sone,samo to nešlo pridal Clostilbegyt a našťastie hneď po 1 mes.som otehotnela.Tehotenstvo bez problemov.2 tehotenstvo-Duphaston+Clostylbegyt-upozornil ma že môžem brat len 3 mes vkuse a potom pauza,našťastie 2 mes.som otehotnela,akurát tie sona,či sa tvoria vajička,či narastú,potom injekcia-2 dni ako kraliky potom sono si tam niečo je,po lliekoch,naladovosť,depka,Duphaston som brala celý 1 trimester,v 20 týždni sa mi začal skracovať krčok,hospitalizacia,a potom do konca tehu minimalny pohyb.Držím palce nevzdávajte to.

jurkovci
7. jan 2013

@saurer mne moj doktor povedal, ze: "vy nikdy prirodzene neotehotniete" ... :( tak ja neviem, ci som specificky pripad, ze naozaj nie je sanca ... alebo je lekar blb :( ... kolko mas rokov?

@nikola81 ja testy pre istotu ani doma nemam, naco? :( ale pocity mavam rovnake ako ty, chvilu ze to zvladneme a bude to OK, a chvilu zufalost :(

saurer
7. jan 2013

@jurkovci jako taky říkal, že "ženy mého typu dřív neměly děti", ale nevím, jaký jsem ten typ 😀 asi tím myslel to PCO 🙂 a že mám být rýda za vejcovody a dělohu, že teď medicína svede hodně
je mi 26

jurkovci
7. jan 2013

@saurer no uvidime ci teda s nami nieco spravia ked je teda medicina tak daleko 🙂 nech sa predvedu

saurer
7. jan 2013

@jurkovci jsem na ně zvědavá 🙂 za 14 dní začnu stimulku na ivf, tak se snad vytáhnou, frajeři 😀