Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

buckeye
7. apr 2016

@vretenica12 no ja sa riadim studiami a tie vravia: high protein diet u pco je uspesnejsia ;) aj v casti chudnutia aj v casti uspesnejsieho otehotnenia 🙂

lucka222
7. apr 2016

@vretenica12 Musím sa čo najskôr objednať nech viem na čom som.

vretenica12
7. apr 2016

@buckeye Je to mozne, nehadam sa...... Mne je z vela bielkovin vyslovene zle a tazko. Kazdy organizmus je iny 🙂.

buckeye
7. apr 2016

@vretenica12 mozno zalezi ako ich kombinujes, ved bielkoviny nie je len maso, alebo tvaroh, ale aj ine mliecne vyrobky, strukoviny, vajicka..etc..mne napriklad nesedi tvaroh s ovocim a iny sa ho nevie dojest, ja mam z toho pocit ako keby som zjedla kamen 🙂 ale v kombinacii zo zeleninou tento problem nemam🙂

emakiki
7. apr 2016

Tak toto ja nedam určite, ani kopce zeleniny nemozem, ani maso mi už nechuti, som už neskutocne prejedena týchto ,,zdravých" variant. Akoze ja nepoviem, pečivo som vymenila za celozrnne zjem max 2/kusy za den, pijem cistu vodu, vysmazane máme naozaj len občas, snažím sa naveceriat vždy od 17:30-18:30... Obedy jem normalne, nemam čas ani nervy vyvárať každému zvlášť. Ale je pravda že v poslednej dobe ulietavam na sladkom, muselo sa mi niečo porobit s hormonmi zase, lebo si to neviem inak vysvetlit a minulý rok od januara až do leta som cvičila hodinu denne zdravo a pravidelne som sa stravovala, veceriavala som bez sacharidov a nepodarilo sa mi schudnúť. A dokonca keď som s tym sekla tak som pribrala ďalších skoro 10 kg... Nebaví ma ten večný boj o ničom.

lucka222
7. apr 2016

@emakiki tebe robili vyšetrenie u diabetológia?

buckeye
7. apr 2016

@emakiki hormonalny profil, inzulinova rezostencia boli vysetrene?

emakiki
7. apr 2016

@lucka222 no ja som tam raz bola, lebo som si myslela že mám inzulinovu rezistenciu a dr. sa na mňa pozrela a povedala mi že ja na 1000% nemam IR, skontrolovala mi aj krv a to jej to len potvrdilo... Ale ktovie možno sa to zmenilo... A moja gynekologicka mi zase povedala že na 100% mam PCOs lebo neovulujem a tento cyklus som mala ukážkovú ovulaciu... Tak ja už neviem komu mám veriť...

emakiki
7. apr 2016

@buckeye áno aj pred pár mesiacmi a teraz budem mať v pondelok výsledky z ďalšieho, ale testosteron mam v norme to mi brala dr. aj kortizol je ok.

lucka222
7. apr 2016

@emakiki možno by som skúsila ešte štítnu žľazu. Mám pocit že aj mňa čaká toto vyšetrenie.

emakiki
7. apr 2016

@lucka222 na endokrinologicke som liečená, beriem euthyrox 75,/bola som stabilizovana ale kvoli planovanemu tehu mi zvysila davky na 75... V pondelok mi brali krv.

vretenica12
7. apr 2016

@buckeye strukoviny nejem. a nezalezi od kombinacie u mna, skusala som rozne, proste mi to nesedi. Musela som ich znizit, lebo ma napinalo. Jem naozaj vsakovake druhy, nie len maso a tvaroh....Mne tvaroh s ovocim chuti, dokonca sa po nom citim uplne akurat najedena, nie preplnena 🙂. Ale zase mne pocas roka narastlo dost svalov, isli dole tuky, takze mam dostatok bielkovin. Telu nechybaju.

buckeye
7. apr 2016

@emakiki ono jednak by sa mali zkontrolovat vsetky nielen zenske hormony ale aj ostatne, na IR nestaci len vysetrenie, ze je glukoza ok, preto sa pytam, mne ked robili vysetrenir tak som v ziadanke mala zaskrtnutych snad 25 veci okrem tych klasickych (kvrny obraz)

emakiki
7. apr 2016

@lucka222 ešte si nebola na endo?

emakiki
7. apr 2016

@buckeye ano tolko robili aj mne a testosteron nie je ženský hormón...

buckeye
7. apr 2016

@emakiki ved to som ani nikde nepisala ;)

lucka222
7. apr 2016

@emakiki ešte nie. Myslím si že to či ma tam pošlú záleží od výsledkov z krvi,

emakiki
7. apr 2016

@buckeye vies ale na to aby som mala PCOS a IR tak tk by som mala kooopec iných príznakov a u mna sa nepotvrdila ani tá anovulacia, nerastú mi chlpy, mam zdravu pleť atd atd. Mam najlepšiu endokrinologicky v meste a ta si ma prezrela poriadne aj hormonalne ma povysetrovala, štítnu mi pozerala na sone. Takže buď sa to tak rapídne zhorsilo za toho pol roka, alebo ja už neviem čo sa deje, ale už si pripadam ako totálny hypochonder, čo mi furt niečo je a furt behám po doktoroch...

emakiki
7. apr 2016

@lucka222 no tak podľa mňa tá tam mali už dávno poslať...

lucka222
7. apr 2016

@emakiki Môj gynekológ ma nijak extra neriešil preto ho mám v pláne vymeniť.

emakiki
7. apr 2016

@lucka222 tak to urobíš asi najlepšie, lebo ja keď som tri mesiace nemohla otehotnieť tak sa má dr. pytala na SZ, ale ja som už bola liečená.

buckeye
7. apr 2016

@emakiki cize vsetky hormony v norme? Robis si ovulacne testy, merias bt? Cyklus pravodelny?
Na to, aby niekoho oznacili pco, musi splnat niektore podmienkt jednou z nich je nerovnovaha hormoniv (urcuje sa pomer fsh a lh), ako vyzeraju vajecniky (odtial nazov), niektore pco zeny nemaju ani testosteron zvyseny, ani nemaju nadvahu ani IR, ine maju, pri pco mozes mat anovulacne cykly ale raz za cas tu ovulaciu mat, dokonca ju mozes mat hocikedy v cykle(aj pocas ms), u niekoho sa to prejavuje strasne dlhym cyklom, vynechavanim..takze preto mi napadaju vsetky tie otazky 🙂

emakiki
8. apr 2016

@buckeye z pred pol roka bolo všetko ok, uvidime, čo to bude v pondelok. LH hormón tiež nemám stále zvýšený, iba pocas ovulacie, robievam si sem tam ovulacne testy a tento mesiac som začala z kontrolovaním hlienu, BT si nemeriam. Menstruaciu mam pravidelnú 28-31 ale väčšinou 29-30 a posledne tri mi zoslabla na 4 dni, ale je aj slabšia čo sa týka kvantity.

buckeye
8. apr 2016

@emakiki hmm zvlastne, np ved uvidis po novych vysledkoch, utz etc, mozno ho ozaj nemas, aj uvzdravej zeny moze ovulacia vynechat/posunut

emakiki
8. apr 2016

@buckeye no ved toto, ze moja dr. tvrdi, ze ano ja tvrdim ze nie... Ale samozrejme niesom doktorka, ale neverim tomu! No mozem sa mylit. A co sa tyka tej ovu, ja som presvedcena ze som minuly cyklus neovulovala kvoli jednorazovemu narazovemu velkemu stresu ktory som prezila cca 5-6 DC. Gynekologicka povredala, zre to mi nemohlo sposovit anovulaciu a moja endokrinologicka povedala ze ano. Ja uz fakt neviem, komu a comu verit.

buckeye
8. apr 2016

@emakiki stres moze mat na take nieco vplyv, nechces zmenit gyn?

emakiki
8. apr 2016

@buckeye zatiaľ nie, dam jej ešte jednu šancu, nemam ešte všetky výsledky a na kontrolu mam ist po MS, uvidim ako bude plánovať ďalší postup a podľa toho sa rozhodnem, ale nerada by som ju menila...

lejla32
15. apr 2016

@zuzka56 ahoj.ja mam tiez pco, urceny ultz.cyklus max nepravidelny,dlhy a anovulacny.hormon profil mi nerobili,endo vysetrenie_ziadny zvyseny testosteron,ziadna inzul rezist..proste vsetko ok.nemam ani nadvahu..160 cm a 57_58 kg.rozhodli sme sa s priatolom navstivit car.strasne sa bojim doktorov a hlavne operacie_laparky.hladam niekoho kto uz absolvoval car s diagnozou pcos reps.zacina ako my.mame termin buduci utorok..som zvrdava co ma caka a co mi navrhnu

buckeye
15. apr 2016

@lejla32 ako dlho sa snazite? hormonalny profil by bolo fajn spravit, nemusis mat nadvahu, nie vsetky zeny s pco ju maju (niektore su az [priam obezne, niektore len mierna nadvaha a ine normal), neusi mat ani IR, nedavno som citala jednu vedecku pracu, ze pco je v populacii preto tak ustalena, lebo v obdobi hladovania (v podstate takmer cela historia ludstva) davalo vyhodu, lebo zeny vedia lespie ziskat energiu aj z mala potravy (pisem to laicky radsej) a tym padom mat deti, lenze posledne storocia ludia v nasich koncinach tym hladom netrpia vôbec a to stavia zeny s pco skor do nevyhody, u vela z nich je to sppjene s nadváhou, hormonalnym disbalancom, co potrvdzuju aj ine studie, ze pri zmene stravy na nizkosacharidovu s vyssim podielom bielkovin maju zeny s pco vysiu uspesnost otehotnenia a potomstva..

lejla32
15. apr 2016

@buckeye no niekolko rokov..nie stale to bolo iealne nakolko priatel jazdi na kamione..ideme v utotok do centra tak hadam mi tam nejake vysetrenia porobia.nizkosacharidovu dietu som tiez drzala no cyklus sa mi nejak neupravil.pijem aj alchemiku mala som pocit ze mi trocha pomaha.ale ovu nikde (teda aspon nic na sebe s opisovanych priznakov som na sebe nepoznala).