Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Test na adrenokortikotropný hormón

bakajka
7. okt 2014

Ahojte, chcela by som sa spýtať či ste niekto bol na teste ACTH.
Mňa tam posiela endokrinologička lebo som mala zvýšený 17 -OHP na 9,52 nmol/l ( norma je 0,97-4,45 nmol/l)
Od puberty som nemala pravidelnú MS (nikdy neprišla MS po 28 dňoch) ale vždy akosi prišla možno tak po 40 dňoch. keď som začala brať antikoncepciu a potom som ju vysadila a zrazu sa mi cyklus predĺžil niekedy na 80-100 dní, začal kolobeh vyvolávačiek, branie clostylbegitu lebo som chcela otehotnieť, lekár mi povedal že mám PCO podľa ultrazvuku a že mám ísť do repro centra. Zatiaľ som tam nešla a zašla som za svojou endokrinologyčkou aby mi urobila test na nadobličky, lebo som sa tu raz dočítala že aj tie vedia urobiť šaratapu s MS. No a zrazu mám zvýšené 17-OHP a mám ísť na ACTH test ktorý by mi mali robiť na Heydukovej, viete mi povedať čo mám na tomto teste čakať? čo to možno so mnou urobí a ako mi a čo mi budú podávať? mám ako si z toho strach no deti chcem a chcela by som pre to urobiť všetko. Podarilo sa niekomu s takouto podobnou diagnózou otehotnieť?

liebling98
7. okt 2014

@bakajka Ahoj, jeden z ACTH testov je taký, že večer zjesť tabletku kortikoidu (krátky účinok, neovplyvní metabolizmus len Hypothalamo-hypofýzo-nadobličkovú os), aby ti spätnou väzbou zablokovali na chvíľu tvorbu Tvojho vlastného ACTH. Ráno prídeš, pichnú Ti syntetický ACTH a po určitom čase odoberú krv, kde stanovia nadobličkové hormóny. Nič strašné.
Neviem, či Ti budú robiť práve tento test. Ak máš číslo na ambulanciu, zavolaj si tam a spýtaj sa, či potrebuješ dodržať nejaké špeciálne podmienky.
Držím palce

bakajka
autor
8. okt 2014

@liebling98 dakujem,dnes tam mam ist tak uvidim co mi povedia

Tu začni písať odpoveď...

Odošli