Ulcerózna kolitída,Crohnova choroba a tehotenstvo. Je tu niekto?

vika34
1. máj 2008

ak je medzi vami niekto kto ma tuto chorobu ozvite sa ,dik
ja mam proktokolitidu už 20 rokov a kedže som bola fajčiarka velmi som to neliečila,lebo som nemusela,teraz po 4 potratoch ,jednom mimomater.tehot.,jednom porode,som prestala fajčiť a liečim črevo,pripravujem sa na IVF.

vika34
autor
24. júl 2012

@katka_g
ahoj,ja som prvé tehotenstvo krvácala celých 9 mesiacov a odmietla som lieky ,iba v 2 trimestri som brala salofalkove čípky a malá je úplne zdravá aj ked črevo som už pred pôrodom mala dosť blbo,vtedy ma doktor strašil,že nie sú lieky preskúšané na tehotných ,že ako pôsobia na plod,teraz som brala salofalkové čipky celé tehotenstvo,problémy som nemala,ale po pôrode som začala krvácať a trápim sa doteraz,tak sa neobávaj ,všetko bude o.k.

katka_g
24. júl 2012

jooj, baby, ste ma potesili ze mate zdrave deticky, ja sa hrozne tesim, ze sa nam podarilo, lebo sedem rokov sme cakali, kym sa crevo ukludni aspon na rok aby sme mohli skusit otehotniet, tak preto som sa tak vylakala, ze co teraz, ked sme teda nevydrzali v klude! ale snazim sa mysliet pozitivne aby sa to co najskor ukludnilo!
Naozaj ma to povzbudilo ... 😵

emilii
26. júl 2012

ahojte .. aj ja sa pripájam / ak môžem / 🙂) UC mám niečo cez 2 roky ... teraz som v 30tt ... od 12tt užívam pentasu sachet a čipky .. všetko je zatiaľ ok ... neviete náhodou či sa pri UC robí automaticky cisarák ? vďaka ....

janett84
26. júl 2012

@emilii cisarak pri UC zalezi od lekara...mne ho neurobili,hoci som mala papier od internistu,ktory hovoril,ze by bol lepsi cisarak...aj ja uzivam pentasu sachet..

vika34
autor
26. júl 2012

@emilii UC nie je indikáci a na sekciu ,ale ja vzhladom na môj vek a všetky komplíkácie s donosením som si vybavila a vyšlo to tak,že aj tak by mi museli urobiť cisarák,lebo ma brali strašne rýchlo mesiac pred pôrodom ,lebo som mala velmi zlé krvné výsledky,ale nemalo to nič spoločné s UC

emilii
26. júl 2012

@vika34
@janett84 ďakujem za odpoveď .. ja som si ju chcela vybaviť aj preto, že mám rizikové tehotenstvo - nízko položenú placentu .... uvidím teda, čo povedia v pôrodnici ... 🙂

janett84
27. júl 2012

@emilii tak potom by ti snad mohli vyhoviet..drzim palce 😉

lengyel
26. aug 2012

Ahoj mam 34 rokov a mam Crona od 13 rokov mam jedno dieťa a teraz čakám druhe len mam obavy som po biologickej liečbe ked niekto by mal s tym skusenosť bola by som rada keby mi napísal či všetko dopadlo ok Ďakujem

digysa
22. sep 2012

@pipina84
@janett84
@dodobubu
@tila
@elenka74
@barboorka
@liana81
@mirka285

Baby, zacala som krvacat...neda sa to nejako potlacit jedlom, bez liekov?? ( Tiez mam UC). Nechce sa mi ist lekarovi...lieky nemam.
Su nejake nevhodne jedla, ktore by som mala uplne vynechat?

Idem si pozriet aj info na internete...ja uz som nekrvacala roky ! 🤐

mirka285
22. sep 2012

@digysa mne sice testy tuto chorobu nepotvrdili,aj ked problemy mam neustale,ja som si odsledovala,ze mi nerobi dobre biele pecivo a muka,mam po nom zapchu a vzdy krvacam ☹ drzim palce aby ti to rychlo preslo 😔

dodobubu
22. sep 2012

Ahoj prv ako začnem pisať Ti musím povedať,že ak krvacaš a nemáš lieky musíš isť k lekarovi,lebo ak si bola v remisii to znamená,že sa stav ustalil a tebe mohli lieky vypustiť môže ísť o navrát UC a zase by si sa mohla dosťať do toho pekla: hnačky teploty krvacanie slabosť ja viem vyšetrenie kolonoskopia je ozaj veľmi nepríjemné ale bohužiaľ naše ochorenia si to vyžaduju ja som zo začiatku chodila na kolonoskopiu každých 6 mes.choď k lekarovi nie je to sranda nech vyluči možnosť iného krvacania oveľa horšieho ako UC. A čo sa týka jedla tak toho je dosť čo by sme nemali jesť dávam do pozornosti knihu dufám že tým neporuším nejaké pravidla o skrytej reklame volá sa:Diéta Cronova choroba a Ulcerozna kolitída (Dieta a rady lekara) su tam recepty a rozpisane niečo o oboch chorobách vyšla už veľmi davno 1998 vtedy mi zistili UC,ale možno bude aj novšie vydanie tak sa skus popozerať po nete a možno Ti poradí aj tvoj gastroeterolog pre začiatok by si nemala papať všetko čo môže podraždiť črevo (mak,hrozno,jahody,maliny,ribelze,kukurica,nelupane paradajky....) alebo čo sa dlho v čreve rozklada je jednoduchčie
napisať čo jesť môžeme 🙂 každy prípad UC,alebo Crona je iný čo robí problémy jednému nemusí druhemu zaleži od stupňa choroby.Tak Ti želám skoré uzdravenie a k lekárovi choď JEDNOZNAČNE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

digysa
22. sep 2012

@dodobubu jaaaaj, to si ma nepotesila....ale aj tak dakujem za odpoved. Ano, bola som v remisii...asi 5 rokov.Takze k lekarovi asi musim ist... ☹ No dobre...

Ja mam asi prvy stupen, alebo ten "jemnejsi"....totiz mala som to iba 3 krat za zivot, co je dost dobre. Toto je 4-ty krat, co sa to prejavilo....a mas pravdu uz 3 priznaky mam na 100%- hnacky, slabost a krvacanie.
A boli ma brucho, ako keby som mala menstruaciu...je to tiez priznak???

dodobubu
22. sep 2012

Bolesť brucha je príznak,ale pocitovo to môže mať každý inak niekto ma krče, niekto ma ostru bolesť len v mieste chorého čreva ,niekoho bolí spodná časť brucha a ma pocit tlaku na konečník,niekoho zas bolí horná časť brucha.... koľko ľudí toľko druhov bolesti ale najhlavnejší príznak je krv ta tam nemá čo robiť či už je to UC, Cron či hemeroidy takže nešpekulovať a v pondelok hneď k lekarovi alebo aj pohotovosť podľa važnosti stavu.

elenka74
25. sep 2012

@digysa je mi ľúto, že máš problémy ☹ ja stále beriem lieky, lebo som si istá, že keby som ich prestala brať, som opäť zle ako predtým . možno si si črevo niečim podráždila, mne stačí stres a hneď sa cítim horšie a tiež zima, keď mi je zima na nohy, koniec, je to omnoho horšie. dúfam, že ti to všetko dobre dopadne, držím palce!

digysa
25. sep 2012

@elenka74 dakujem... u mna je to tiez stres a "dieta".... Drasticke diety som uz vyradila zo zivota, to uz mam potvrdene...
ALe stres sa niekedy vyradit uplne neda... 😒

digysa
25. sep 2012

@dodobubu Ano, ano...presne...pocit tlaku na konecniku. Uz som objednana. Ale az na piatok. Nemam to silne. Ja to poznam po tom, aka som "ospala". Pri predoslych krvacaniach sa mi doslova chcel stale spat, ja som bola vycerpana ako keby som fyzicky okopavala rolu 10 hodin 😅 Teraz citim unavu, ale miernu.

janett84
26. sep 2012

@digysa ja som nastastie este nekrvacala,ale suhlasim s dodobubu, treba to dat vysetrit...urcite by som teraz na tvojom mieste nejedla naduvave potraviny a co ta vseobecne prehana..
kocky,poradte mi, lekar mi tvrdil,ze pocas kojenia mozem kludne uzivat pentasu sachet,skoncila som s malym v nemocnici, kvoli inemu, kde mu zacali hnacky a potom som zistila,ze to moze byt vedlajsi ucinok pri uzivani pentasy..takze vlastne nic nemozem pocas dojcenia uzivat?pozrela som dicetel a riesec a tiez sa neodporuca...

lenocka777
2. okt 2012

Ahojte baby, na chronovu chorobu vam mozem odporucit zelene potraviny - ZELENY JACMEN a CHLORELLU. Kedze pomohli celej mojej rodine, tak som sa zelenym potravinam zacala venovat. Tu je skusenost s uzivanim zelenych potravin a touto chorobou:

Crohnova choroba a zkušenost se ZP

Tento príbeh môjho známeho začal asi pred desiatimi rokmi. Pracoval v maximálnom vyťažení vo firme ako obchodný manažér. Strava bola tým posledným, čo v tom čase riešil. So starosťami firmy v nočných hodinách líhal a skoro ráno sa zobúdzal.
Jedného dňa však jeho organizmus skolaboval. Prišlo mu zle a upadol do bezvedomia.
Nasledoval desaťdňový pobyt v nemocnici, v 40 stupňových teplotách a bolestiach. Zlyhal mu úplne imunitný systém.

Prešiel všetkými možnými vyšetreniami a až na gastroskopickom vyšetrení mu zistili silný zápal celého tráviaceho traktu. Špeciálne vyšetrenia potvrdili Crohnovu nemoc, zápal tenkého aj hrubého čreva na autoimunitnom základe.

Bol nastavený na veľké množstvo liekov a „ povzbudený“, že je to do konca života a že sa s tým bude musieť naučiť žiť. Podmienkou bola samozrejme veľmi prísna diéta.
Cieľom lekárov bolo udržať stav v čo najviac kľudovom štádiu.

O nejaký čas neskôr mu jeden známy predstavil zelené potraviny a pozval ho na prednášku MUDr. Laciny. To bol lekár, ktorý sa venoval a do dnešnej doby venuje profesionálnemu skúmaniu pôsobenia ZP na organizmus.

Práve on bol tým, ktorý mu poradil vysoké dávky ZP. Podmienkou z ohľadom na to, že išlo o autoimunitné ochorenie, bolo veľmi pozvoľné nasadzovanie. Hovoril tiež o skúsenosti dr. Liebkeho, ktorý práve vysokými dávkami Chlorelly vyliečil svojho syna z epilepsie.

Takže na základe týchto doporučení sa po nejakom čase dostal postupne na 60 tbl. ( 3x20)Chlorelly denne a 3-4 nápojov Jačmeňa.
V takomto pomerne intenzívnom móde ostal asi 4 mesiace. Sám pociťoval výrazné subjektívne zlepšenie. Ale v tom čase bral ešte všetky lekármi doporučené lieky.

Kontrolné vyšetrenia však preukázali opodstatnenosť jeho pocitov a lekári pristúpili k zníženiu dávok na polovicu. Asi po roku užívania ZP lieky úplne vysadili. Povedali, že vyskúšajú, čo to urobí bez nich.

Momentálne je už niekoľko rokov bez liekov, užíva v udržiavacom režime ZP 2x MJ, 2X 10 tbl Chlorelly. Cíti sa dobre, kontrolné vyšetrenia sú vždy v poriadku.

Keď som sa ho spýtala, čo diéta, povedal:“ Momentálne zjem všetko, čo nezje mňa !“

A ešte jeho malá poznámka na záver: „Urobil som osvetu v nemocnici, kde ma pôvodne liečili. Na základe mojej skúsenosti so „ zelenáčmi“ mám zaujímavých odberateľov. Sú to lekári, s ktorými som prišiel v nemocnici do styku. Videli a vedia čo ma vyliečilo. Len ten zelený zázrak musím nosiť tajne. Veď čo keby???!!!“ 

Iveta Novotová

lenocka777
2. okt 2012

Tu je dalsia skusenost :

Crohnova choroba a zelené pití

Znáte to, když Vám rodina nabízí radu, ale Vy jste tvrdohlaví, protože přece sami víte, co je pro Vás nejlepší?
Se zelenými potravinami jsem se setkala kolem roku 2001, kdy s nimi moje maminka začala pracovat, a tím je i užívat. Měla jsem určitou možnost prevence, ale jak jsem už napsala, měla jsem svou hlavu.
Můj zdravotní stav byl kolísavý. Záleželo na tom, v jakém psychickém rozpoložení jsem se momentálně nacházela. V roce 2008 mně v nemocnici diagnostikovali jistou Crohnovu chorobu. Vyzvedla jsem si se slzami v očích dvě igelitky s léky, letáčky o nemoci a vykročila domů. V tuto chvíli se buď máte možnost vzepřít situaci, která nastala, nebo se s ní smířit. Volila jsem tu první možnost. Začala jsem brát léky, ale zároveň nasadila tolik odmítaný ječmen, dvě lžíce denně a chlorelu 5-10ks dvakrát denně. V hlavě jsem si srovnala, že jsem nemocná, ale mohu tento stav zlepšit studováním dietních receptů, vynecháním koření atd.
Stav se mi udržoval bez zvýšených problémů až do doby, kdy jsem kvůli zaměstnání nastoupila do kurzu a tam přecházela virózy a období chřipek. Po návratu jsem onemocněla angínou, ale jelikož se mi 2x vrátila a já během půl roku měla 3 x antibiotika, skončila jsem v dubnu v nemocnici s kapačkami kvůli narušenému chodu střev. A znovu v nemocnici začátkem června, kdy mně sedl zánět do kloubů.
Sama si pokládám otázku, co všechno musí člověk vytrpět, aby opravdu změnil nejen stravu, ale i své myšlení.
Když jste obklopeni lidmi, kteří mají zbytky střev nebo umělé vývody, není to jednoduché a je snadné propadnout depresím nad stavem, který se vám stal. Vždycky jsem byla v duchu přesvědčena, že takhle nikdy neskončím. Nasadili mi opět nové léky, které jsem po měsíci vysadila bez vědomí lékaře, a nasadila jen ječmen v dávce, která byla pro mne finančně přípustná. Vypila jsem za měsíc 3 a půl balení zeleného ječmene.
Po uplynutí jednoho měsíce jsem šla opět na krev, kolonoskopii a sono střev. Poprvé za 3 roky jsem měla čistou krev a zahojená střeva. Musím přiznat, že má radost byla nepřekonatelná.
Tenhle zdravotní stav mně přinesl mnoho zkušeností - přestala jsem kouřit, smířila se sama se sebou, ale hlavně začala jíst potraviny, které mé tělo potřebuje. Potraviny ZELENÉ.
Chlorellu i ječmen doporučuji všem, kteří věří, že příroda je to nejcennější, co máme.
Všechno se dá překonat, pokud chceme a věříme sami v sebe.

Mertová Dagmar (25 let) Koryčany, listopad 2010

lenocka777
2. okt 2012

Ak by ste mali akekolvek otazky ohladom zeleneho jacmena a chlorelly, pripadne zaujem o tieto produkty, tak ma kontaktujte..

vika34
autor
3. okt 2012

@janett84 ahoj,ja som brala iba salofalkove čípky ,ja mám UC

janett84
4. okt 2012

@vika34 dakujem za reakciu...momentalne to skusam bez liekov a ked to nepojde,pojdem si vypytat od lekara ten salofalk..

vika34
autor
4. okt 2012

@janett84 ja som celé tehotenstvo nemala vôbec žiadne problémy brala som preventívne tie čípkya až asi mesiac po pôrode som začala zase krvácať a neskôr,ked som prestala kojiť mi dal doktor klizmy ale mi velmi nepomáhal tak som zase prešla na tie čípky

nikika33
29. okt 2012

Ahojte baby. Pridám sa k vám, hoci ja netrpím na tieto choroby - ale môj manžel, ktorému ulceróznu colitidu zistili len pred mesiacom, aj ked na to trpel asi viac rokov - len ani za svet nechcel ísť k lekárovi, len keď už bol na tom veľmi zle. Už pár rokov sa snažíme o druhé bábo, myslíte, že aj táto choroba mohla byť príčinou, že sa nám nedarilo? Teraz berie salofalk 500 a cíti sa oveľa lepšie, nedá sa to ani porovnať. A ja tajne dúfam, že sa mi konečne podarí otehotnieť - čo si o tom myslíte?

vika34
autor
29. okt 2012

@nikika33 ahoj,nemyslím si ,že UC tvojho manžela by mohla mať niečo spoločné s tvojim tehotenstvom,zo začiatku by mal držať aj dietu,aj ked ja ked mám črevo v klude,dietu nedržim 😖 ,dokonca aj ked začnem krvácať sa tiež nejak velmi neobmedzujem,ale ja mám velmi lahkú formu ,nemám bolest ani hnačky,jediný sprievodný jav je že krvácam z čreva a ked som na tom horšie tak mi idú aj hlieny a to je všetko,teraz bberiem iba salpfalkove čípky a som ok,držím palce aby sa vám teda zadarilo druhé bábo

nikika33
29. okt 2012

@vika34 dík za odpoved, ja som to skôr myslela tak, či táto choroba nemá vplyv na jeho plodnosť - vlastne hlavne vtedy, ked ešte nebol liečený

vika34
autor
29. okt 2012

@nikika33 ja myslím,že hrubé črevo by nemalo mať vplyv na jeho spermie,ale možno sa mýlim,ak sa vám už dlhšie nedarí,možno by nebolo od veci aby ste išli na kontrolu ,ty ku gyndošovi,ale hlavne manžel na spermiogram,tie lieky čo berie som mala povolené aj pri plodení aj ked som bola tehotna

nikika33
29. okt 2012

preto sa pýtam, lebo v časopise Zdravie o tom písali - a že môže spôsobiť aj chudokrvnosť ( manžel mal ťažkú anémiu z nedostatku železa) a tiež že má vplyv aj na plodnosť.
@vika34

vika34
autor
29. okt 2012

@nikika33 no možno železo má vplyv na plodnosť ,preto píšem že najlepšie by bolo isť k lekárovi a skontrolovať hlavne ten spermigram

silhinka
29. okt 2012

Ma niekto skusenosti so vzplanutim kolitidy pocas tehotenstva?Ako u vas prebiehala liecba a ako ste boli na tom po porode?
U mna sa ulcerozna kolitida objavila prave pocas tehotenstva,dlho som vsetko pripisovala tehotenstvu kym som vyhladala dr.Bola som v 6mesiaci ked som v krcoch na wc myslela ze porodim...krvave hnacky som mala uz aj v noci,zacala som chudnut.Teraz som v 33tt,beriem 3x2 Salofalk 5oo tbl1g cipky a vyzivovy doplnok Modulen,liecba a diéta mi celkom zabrala...aj ked z liekov mam stale strach ci neublizuju babatku.