Výsledok z cytológie medzi II a III

29. nov 2023

Na cytologii mi vyšiel vysledok medzi II a III. Prosím máte niektorá s tým skúsenosti? Je to nebezpečné?
Gynekolog mi povedal, že je to len minimálna odchýlka a postačuje prísť na kontrolu o 6 mesiacov.

micusa2222
29. nov 2023

a odpoveď odborníka nestačí, to prečo riešite na MK ?

stellarstar
29. nov 2023

To si sa mala opýtať gyn, na nete nájdeš tiež zig info. U mňa zistil už III. Mala som cin3d bola som na konizacii a kyretážia všetko ok odvtedy, pre istotu som brala aj indol3c a na ďalší rok plánujem zas jednu krabičku

amy2807
29. nov 2023

indol 3c je pecka na taketo vysledky odporucam uzivat aspon trojmesacnu kuru

simca06022011
29. nov 2023

@stellarstar
@amy2807 prepacte, ze sa sem vtriem do temy, ale ten indol 3c, forte alebo obyc?

melanta
29. nov 2023

Ak si si neni istá, skús konzultáciu aj u iného lekára. Iný by ťa pri takomto výsledku možno poslal na konizáciu. V každom prípade, je to veľmi individuálne. U väčšiny s takýmto výsledkom sa nikdy nič neudeje. Ja som napríklad mala jeden rok cytológiu úplne super a rok na to som do mesiaca po preventívke ležala na onkológii, po hysterektómii a začala som s chemo. Aj dobrý výsledok neznamená, že sa nič nestane. A horší výsledok neznamená, že sa stane. Takže hľavne kľud a ak si si neni istá, zaplať si konzultáciu u iného lekára, nech máš teda viac názorov.

amy2807
29. nov 2023

@simca06022011 ja som uzivala kapsule ja som to brala pol roka pomoholo mi to aj na cystu na vajecniku

amy2807
29. nov 2023

@melanta a toto mi prosim vysvetlite ako je mozne? dali ste si robit cyto normalnu alebo rozsirenu ?

stellarstar
29. nov 2023

@simca06022011 mala som forte

stellarstar
29. nov 2023

@amy2807 ja som to tiež tak mala, 2020 cyto ok a rok na to už zle. Par mesiacov predtým som krvacala 2x mimo ms. A hneď na to konizácia a kyretáž. Je to možné ono sa to rýchlo vyvíja

amy2807
29. nov 2023

@stellarstar no ja chodim pravidelne a za kazdym si davam robit cyto tu lbc, a za kazdym vysledky dobre..to mam teraz stresovat ked pojdem po roku ci nebudem mat zle?..ja som myslela ze ta cyto sana to robi aby sme tam chodili s kludom..a potom pridem sem a toto si precitam..

autor
29. nov 2023

@micusa2222 Máš pravdu, no prvýkrát som sa s tým stretla. Predtým gynekológ mi neposielal konkrétny výsledok, napísal iba, že výsledok je v norme.

simca06022011
29. nov 2023

@amy2807 cyto sa robi aby ti na to prisli vcas... nie je to zaruka toho, ze sa nic nestane...

autor
29. nov 2023

@melanta Ďakujem a klobúk dole pred tebou.

autor
29. nov 2023

@amy2807 Tiez som mala dávnejšie tú podrobnejšiu cyto, ale tým, že roky som mala dobrý výsledok, už mi robia iba tú klasickú.

stellarstar
29. nov 2023

@amy2807 áno presne tak ako píše
@simca06022011 ty môžeš toľko urobiť že si raz za čas das ten indonal3c ale cyto naozaj nie je zárukou že ti nič nebude veď bunky v tebe rastu žijú vyvíjajú sa. Napr moja nebohá svokra zdravo sa stravovala, nepila, nefajčiar, chodila plávať a 2 - 3x do týždňa walking a zobrala ju rakovina pečene. Ako je to možné?

melanta
29. nov 2023

@amy2807 rozšírenú cyto som si dávala robiť roky každý rok odkedy to na Slovensku je možné. A ako je to možné že jeden rok úplne dobré výsledky a o rok rakovina? To sa pýtaš vážne? No normálne. Na onkológii leží pravidelne veľa ľudí, ktorí chodia poctivo na všetky možné preventívky. Sú roky zdraví a zrazu bum, zgegnú. Sú druhy rakoviny, kde človek dnes nemá žiadne náznaky (krv, onkomarkery, všetko všetko v poriadku), za mesiac má rakovinu a za ďalšie 2 zomrie. Človek si nemôže myslieť, že ak chodí na preventívky, tak nič sa mu nestane. Ako napísala @simca06022011 na preventívky sa chodí, aby sa choroba zistila včas, ale ani to nie je záruka, že sa nič nestane alebo že niečo nezačne bujnieť po preventívke. Ale to neznamená, že máš žiť v strese. Veď to by si ani na ulicu nemohla vyjsť, do auta sadnúť, pretože všade sa môže niečo stať.

amy2807
29. nov 2023

@melanta ale pre mna to znamena ze mam zacat zit v strese lebo doteraz som zila v tom ze ked si davam kazdy rok poctivo rozsirenu cyto a vysledku su zakazdym dobre tak mam byt relativne v klude ze je mala sanca ze sa nieco rozvinie a ak sa rozvinie podchyti sa to vcas ..tak ako mi povedal aj moj lekar..ale ako vidim tak uz to neplati..normalne mi ostava rozum stat

20erika07
29. nov 2023

Co znamena ll -lll ? Nejake pismena k tomu by boli super.
Lebo ak je to stara cyto podla PAP tak tato hodnota je este ok, nejake abnormality su pritomne ale vysledok moze byt ovplyvneny aj nejakým zapalom.
Predpokladam , ze mas tento vysledok.
Pri CIN II -III je to uz stredne tazka az tazka dysplazia.
Velmi pochybujem, ze by Ti dr na takýto výsledok povedal , ze je to len mierne, kedze je to stav vhodný na konizaciu alebo aspon sledovanie v 4mesacnych intervaloch.

20erika07
29. nov 2023

@amy2807 stalo sa mi to bohuzial, chodila som kazdy polrok a staré testy nedokazali odhalit real stav. Tri roky to trvalo, az som dosla k onkogynekologovi a ten to videl hned kde co je zle, odobral vzorku na histologiu a uz to islo. LBC cytologia je ovela presnejsia a 13 rokov je mi vykonavana len tá kazdy polrok, takze som v klude a vysledkom verim. Dalsia vec je aj tá, ze nadorov je vela typov a niektoré su proste velmi agresivne a tie rastu a prerastaju velmi rychlo ,tam je to naozaj o šťastí.
Predrakovinove stavy sa vyvijaju 10 a viac rokov kym prejdu do invazivneho karcinomu, jedine cytologia ich dokaze odhaliť včas. Samozrejme su aj tu vynimky, nic nie je 100% tna záruka.
Iné organy si pravidelne nedavame vysetrovat a predsa zijeme v klude, tak mozeme tak zit aj pri týchto organoch.

autor
29. nov 2023

@20erika07 Je to PAP

autor
29. nov 2023

@20erika07 Ako myslíš "nejakým zápalom"? Ako akýmkoľvek zápalom v tele?

20erika07
29. nov 2023

Mohol byt odspodu nejaky zapalovy proces light, pri ktorom si nepocitovala ziadne tazkosti a tvoja imunita tomu nedovolila "prepuknut" , PAP ll-lll je podla PAP fajn výsledok, ale aj tak by som si radsej davala robit platenu LBC cytologiu ,tymto PAP testom by som uz nikdy neverila, maju najviac falosne pozitivnych a falosne negatívnych výsledkov .

autor
29. nov 2023

@20erika07 prosím a čo si myslíš o wobenzyne, môže pomôcť?

stellarstar
29. nov 2023

Wobemzym na to nie je, ten indonal3c je na to

20erika07
29. nov 2023

Budem tlmocit slová odbornika v onkogynekologii - vsetky tie doplnky ako indol, indonal kedysi a podobne su len predrazena potravina z lekarni, najlepsie co moze clovek pre seba urobit je prirodzenym sposobom zvysit svoju imunitu, zdrava a pestra strava (z nasich obchodov je to otazne) ,pohyb, znizit stres, pretoze rakovinu krcka sposobuje HPV virus ,ktory sa liecit neda ale telo si s nim vie samé poradit ak ma dobrú imunitu. Toto hovori kazdej pacientke.
Ak je ten indol zlozeny z niecoho co posilnuje imunitu, (neviem, nemam nastudovane), tak asi pomáha, tu si ho vela zien chváli .
Wobenzyn su nejake enzymy, ale netusim ako funguje, nikdy som sa o to nejak nezaujimala ,no je jedna cast ludi ,ktorí ho chvalia a druha ,ktora haní. Moja mama ho brala kvoli opakovaným mykozam a zapalom dlhodobo a uz roky nema problemy, to je jedina real skusenost ,ktoru poznam. Ja som nebrala nikdy nič, od konizacie r.2011 som ok.

adriana2301
30. nov 2023

No mne vyšliel cytoster ll a o mesiac mi urobil opäť a zase ll
Bolo mi vysvetlené, ze ak je l zvykne sa to zvrátiť ale ak to ide do ll tak väčšinou aspoň môj lekár posiela na konizaciu. A čo sa týka mňa veľmi dobre urobil.