Vysvetlenie lekárskej správy

mey8
16. feb 2017

Ahojte, potrebovala by som pomôcť s vyložením lekárskej správy, -ja ju súce chápem, ale že či správne, to je otázne:D

TVS: uterus v AVF, endometrium 9 mm, na pravom ovariu drobné folikuly AFC 9, na ľavom ovariu folikul priem.17mm.

nuni11
16. feb 2017

@mey8 a ako si ty tomu pochopila? Lebo ja tymto vyrazom vobec nerozumiem a nikdy som ani nerozumela, mohlo sa to tykat hociakeho zdravotneho problemu a podobne

milka2008
16. feb 2017

asi tak, že maternicu (uterrus) máš tam, kde má byť... výška "podstielky" teda sliznice (endoemtrium) 9 mm .. v pravom vaječníku (ovariu) máš malé vajíčka ... v ľavom vaječníku (ováriu) máš jeden dozrievajúci folikul (vajíčko) ktoré sa môže oplodniť.. takže vyzerá to tak, že si v poriadku a pripravuješ sa na ovuláciu a možné oplodnenie a uloženie oplodneného vajíčka v maternici... asi toľko. veľa šťastita 🙂

mey8
autor
16. feb 2017

@milka2008 presne takto som to pochopila....jediné čo mi je totálne nejasné je výraz AFC 9 ?
a ďakujem🙂

mey8
autor
16. feb 2017

@nuni11 keď si dáš ktorýkoľvek výraz do google, tak ti začne byť hneď jasné...ja to tak robím často, aspoň viem ako tak v akom stave som ....:D a vždy sa to týka toho zdrav.stavu,/problému kt. riešiš.. 🙂

mey8
autor
16. feb 2017

@milka2008 a to TVS: uterus v AVF, som tiež nerozumela, takže za to veľmi pekne ďakujem🙂 :*

lienka737
16. feb 2017

Najpresnejším USG ukazovateľom zásoby vajíčok vo vaječníkoch je počet antrálnych folikulov na USG obraze (antral follicle count – AFC) – ide o malé antrálne folikuly do 10 mm.

lienka737
16. feb 2017

U mnohých z nás je maternica otočená smerom dopredu. Odborne tomu hovoríme antversio et anteflexio uteri – AVF.

lienka737
16. feb 2017

Transvaginal sonography (TVS) - vaginálne sono.

lienka737
16. feb 2017

Normálna hodnota AFC je výrazne závislá na veku (čím vyšší vek, tým nižšie AFC). Za normálne hodnoty možno považovať AFC medzi 8-30. Ak je na oboch ováriách 7 a menej antrálnych folikulov, je predpoklad výraznej redukcie zásoby oocytov.

mey8
autor
16. feb 2017

@lienka737 Ďakujem...🙂 a pokiaľ mám 23rokov a AFC 9- to je dobré alebo zlé??

lienka737
16. feb 2017

@mey8 no to je dosť tesne. Ak má byť od 8-30, tak pri tomto veku 9 je tak na hrane.
Ale nič nie je stratené. Snažíte sa o bábo, či len bežné vyšetrenie?

mey8
autor
16. feb 2017

@lienka737 snažíme sa o dieťa už 3 roky (od posledného potratu) a kedže moja GYN. všetko nechávala na náhodu, tak som to vzala do vlastných rúk, a teraz navštevujeme asistenčné centrum....a tam mi pri 2.návšteve napísali do lek.správy toto..

lienka737
16. feb 2017

@mey8 skús sa spýtať priamo tam, ale podla tohto to vyzera dobre. Ktorý den cyklu to bol?

mey8
autor
16. feb 2017

@lienka737 pri 3. návšteve mi robili HYFOSY a zistilo sa, že má nepriechodný ľavý vajíčkovod:( a tak sa teraz rozhodujem medzi začatím liečby- stim. cyklu CC, alebo laparoskopiou...

mey8
autor
16. feb 2017

@lienka737 od začatia poslednej M. 21deň... teda 16deň po Mm... a to mi p. doktorka po vyšetrení povedala, že síce na ovuláciu nezamerala svoju pozornosť, len na vyšetrenie Hyfosy, ale že si nevšimla, že by tam prebiehala ovulácia....:/

lienka737
16. feb 2017

@mey8 21. Den cyklu si mala 17 mm folikul? To je dost maly. Ake dlhe mavas cykly?

mey8
autor
16. feb 2017

to bolo na 2.návšteve v asist.centre...keď som mala 17 mm.folikul a to bolo na 18 deň MC..
(cyklus mám 33.dňový) Ale teraz pri poslednej návšteve keď mi robili aj HYFOSY som bola 21deň MC a vtedy tam nevidela žiadnú ovu...

lienka737
16. feb 2017

@mey8 tak potom dobre, sedi to. Uz mas po ovu.

lilyianka
16. feb 2017

@mey8 hyfosy ti robili na 21dc? Yo sa divim,lebo sa robi na zaciatku cyklu,hned po menzese....mne ho robili na 4 alebo 5dc

mey8
autor
17. feb 2017

@lilyianka tak to vyrátal lekár, len mi povedal, že kedy mám prísť a vtedy som prišla...🙂,,, a prečo sa robia na začiatku???

lienka737
17. feb 2017

@mey8 aj mne ho robili na začiatku a nesmieš mať styk - resp. len chránený - od prvého dňa MS, aby si náhodou nebola tehotná.

mey8
autor
17. feb 2017

@lienka737 AHA ..tak mne nič také nepovedali, mali sme normálne styk, ...to je zvlášne,,,..:/ a čo ti vďaka hyfosy zistili??? (mne povedali, že tá kontrastná látka sa zastavila v rohu maternice na ceste do ľavého vajíčkovodu- vraj tam môže byť vývojová chyba, zápal, zrastenie....?) Mohlo to byť aj niečo iné??? a pravý vajcovod bol úplne priechodny...

lienka737
17. feb 2017

@mey8 ja som mala všetko OK, nič viac k tomu nekomentovala.
Oba krásne priechodne.

Nezvažovali ste laparoskopiu, aby prípadne odstránili zrasty?

viktoriama
25. nov 2017

Ahojky....pomôžete aj mne?
SAG T2, SAG T1, COR STIR, AX 3D SSFP sekvenciach a postkontrastne v SAG T1 aj AX T1 FSat sekvenciach v rozsahu od hornej 1/4 tela stavca Th10 do polovice S3 segmentu krížovej kosti. ... Je tam toho veľa neviem čo mám ešte napísať....

viktoriama
25. nov 2017

Dá v ďalšej správe je : patologicka lezia na úrovni tela stavca L2 intraduralne ,extramedularne vľavo o veľkosti 7,4x 17,1 mm bez postkontrast vysycovania dif dg

kundiboo
24. jún 2022

@lienka737 ahoj, ak mi vyšlo AFC 8+8 (to mam napísané v lek sprave) to je ešte celkom OK ?