Zrasty v brušnej dutine a ďalšie tehotenstvo

anicka245
29. jan 2017

Tento týždeň som absolvovala kolonoskopiu, kde mi zistili, že po cisárskom (pred 4,5 rokom) sa mi zle zrástlo hrubé črevo. Smeruje mi od konečníka na pravú stranu pod bedrovú kosť. Dostali sa mi max 20 cm do čreva, viac sa nedokázali dostať, nakoľko ho mam zle zrastené v brušnej dutine, vraj som aj kričala z narkozy od bolesti, nevedela mi ho vyrovnať, tak nemohla pokračovať. Moja otázka je, či ste mala niektorá takýto problém, ako ste riesili ďalšie tehotenstvo, pretože mam obavy ako sa moje telo zachova, keďže je crevo zrastene na opačnú stranu ako má normálne byť, či sa mi zväčšovaním maternice nebude tlačiť na crevo a nemôže sa vytvoriť nepriechodnosť hrubého čreva... Veľmi rada by som s niekým o tomto popisala, kto mal rovnaký problém... Lekarka povedala, ze sa to operacne neriesi, ak nie je vazny dôvod na to, pretože sa moze viac zrastov vytvoriť. Ďakujem

celasapremenim
29. jan 2017

@anicka245 a nic ine ti nepovedala? ved by ti mali spravit nalezite sono a riadne vysetrenia, aby ti mohli povedat ku tomuto viac

anicka245
autor
29. jan 2017

@celasapremenim cakam na výsledky co mi brali vzorky zo sliznice creva a ak budú pozitivne tak mi spravia ct s kontrastnou latkou, ak negatívne tak sa to neriesi, pretože crevo je priechodné.

orieska325
29. jan 2017

Ja som rodila teraz v sept.sekciou a ako malu vybrali oznamili mi ze mam celu maternicu prirastenu k brusnej stene po predoslej sekcii spred 3 rokov.tak mi to aj hned odoperovali.ked som to potom konzultovala s lekarmi tak v skratke..ze niekto sa hoji zrastami iny nie...ak to nerobi problem tak sa to neriesi max mozem mat vraj traviace tazkosti coz som ja nemala..mne nebolo nic ani v tehotenstve ziadne bolesti kt.by nasvedcovali ze to mam pozrastane...tolko ku mne..

anicka245
autor
29. jan 2017

@orieska325 ja mam tráviace problémy teraz, uz som mala všelijaké teórie co mi môže byt, ale s týmto som neratala, na teraz viem ako sa stravovať ako to ovplyvniť, len sa bojím ako to bude cez tehotenstvo, hlavne kvôli tomu crevu, ale pozitvne pre mňa, ze ta natahovanie tých zrastov nebolelo 🙂 ďakujem za skúsenosť 🙂

maminuska
29. jan 2017

@anicka245 ja som mala zrasty po tretom tehotenstve, neviem kde, len mi definovali zrasty. Štvrté tehotenstvo úplne bez problémov.

celasapremenim
29. jan 2017

a ked takto nemam problem hej, tak ako oni vobec pridu na to, ze ma clovek zrasty po sekcii?

maminuska
29. jan 2017

@celasapremenim mne na to prišli laparoskopijou, keď som mala podozrenie na mimomaternicové tehotenstvo .

celasapremenim
29. jan 2017

@maminuska a dá sa to vidieť aj sonom napr? ..Inak sila teda

maminuska
29. jan 2017

@celasapremenim to neviem , ale robili mi sono ked mi zisťtovali či mimomaterncové alebo nie a nezapísali mi žiadne zrasty do karty. Až po laparoskopke .

luslus
29. jan 2017

@celasapremenim zrasty sa nedaju vidiet sonom. Mne ked vyberali slepak tak mi povedali,ze som tam mala same zrasty,dali mi to prec ale cca po mesiaci som znovu citila bolest na tom mieste takze zrasty tam mam isto znovu. A aj pri tehotenstve som to citila

modrazuza
29. jan 2017

Dobrý deň, ja mám tiež zrasty v brušnej dutine (maternica zlepená s črevom?), zistili mi to v r. 2012 pri gynekologickej operácii (nie laparoskopickej). Videli ich tam (dá sa povedať, že lekári boli zhrození). No nerobili mi žiadne odstraňovanie, lebo by to mohlo viesť k porušeniu čreva a noseniu "vývodu" von, kým by sa to zahojilo (laicky poňaté). Dôvodom ich vzniku asi bola endometrióza (gyn. ochorenie). Moje zrasty mi nateraz nerobili žiadne problémy mimo ani počas tehotenstiev (2013, 2016). Stále ich mám, nakoľko pri cisárskych rezoch ich lekári opäť videli. Ale zdá sa, ako tu čítam, že je to individuálne - tá bolesť, cítenie, že máte zrasty... Možno lekári aj očakávali nejaké "ťahanie" medzi maternicou a črevom, ale ja som to nikdy nevnímala... Počas tehotenstva som mala i zápchu a istý čas zvýšenú plynatosť, ale pripisovala som to normálnemu priebehu tehotenstva..., vôbec som na zrasty nemyslela. Držím Vám palce!

celasapremenim
29. jan 2017

Dik za info

janka2810janka
13. apr 2017

@modrazuza ahoj mne prave toto zistili pred dvomo dnami. Som z toho mimo. Hlavne to crevo . Takze vobec ti to nerobilo problém pri tehotenstve?

modrazuza
18. apr 2017

@janka2810janka Nie, pocity ako keby nič, zrejme by o nich ani nik nevedel, keby nie operácie (endometrióza - rez, 2x sekcia = cisársky rez), len ich videli lekári, ja naozaj necítim nič nezvyčajné...

janka2810janka
18. apr 2017

@modrazuza aj ti nejak liečia endometriozu ?

modrazuza
19. apr 2017

@janka2810janka ahoj, momentálne "sa lieči" dojčením, keďže nemám menštruáciu. Endometrióza (súvisí s rastom a prekrvením sliznice maternice) je pod vplyvom hormónov estrogénov a tie sa uvoľňujú v 1. polovici menštruačného cyklu. Druhá polovica menštruačného cyklu, aj tehotenstvo sú "progesterónové". Dojčenie neviem presne, ale tiež nie sú tie estrogény, takže sliznica maternice nie je aktívna a tým pádom endometrióza nepostupuje. U mňa to bolo tak: v 2009 podozrenie na endometriózu (čokoládovú cystu na vaječníku videl lekár,ale ja som nemala ťažkosti), v 2012 operácia ("dali mi preč" endom. cystu z vaječníka) = to ako liečba / zákrok, potom 2013 sa mi, ak dobre viem, znova obnovila endometrióza, ale prišlo 1. tehotenstvo, 2 roky dojčenie a 2015 začalo 2. tehotenstvo a teraz dojčím. Pre gynekológa sú nateraz stav endometriózy a aj tie zrasty nepodstatné. Neliečim sa. Nie je to nádorové, po cisárskom reze lekári nespomínali, že by som mala nejaké endometriózne útvary... potvrdili len tie zrasty. Tie tiež neliečim.

modrazuza
19. apr 2017

@modrazuza len k zrastom - tie sa dajú chirurgicky odstraňovať (nie liečiť) - aspoň teda podľa info, čo mám

janka2810janka
19. apr 2017

@modrazuza tak ja som dnes bola u svojej gynekologicky a verdikt je , ze idem na ivf . Teraz budem cakat na poisťovňu a v Juli pojdeme nato.
Dnes mi dala antikoncepciu . Tiez vravela to co ty ze tehotenstvo a dojcenie pomoze

valiaaa
19. apr 2017

@modrazuza zrasty chirurgicky áno, ale nie odstrániť, len prerušiť...to znamená, že po čase sa znova zrastú

valiaaa
19. apr 2017

@janka2810janka môžem sa opýtať, prečo ti nasadili antikoncepciu?

janka2810janka
20. apr 2017

@valiaaa neviem proste mi ju dala

janka2810janka
20. apr 2017

@valiaaa asi aby som uz koli endom nemala ovulaciu

modrazuza
22. apr 2017

@janka2810janka hmmm..., priala by som Ti taký zázrak, ako u mňa, t.j. prirodzené otehotenenie a normálne tehotenstvá i so zrastami a endometriózou... a prekvapení doktori...

valiaaa
22. apr 2017

@janka2810janka pytala som sa preto, ze sa mi nepaci ten pristup...co ak by motyka vystrelila - aj prirodzene?

janka2810janka
23. apr 2017

@modrazuza normálne uz 5 rokov neprichádza ani po inseminaciach . Ale dakujem si zlatá

janka2810janka
23. apr 2017

@valiaaa no asi ma uz zatratili ... ale pevne verim, ze ivf sa podari

valiaaa
23. apr 2017

@janka2810janka prajem ti, nech sa podari, aj ked zazraky sa stale deju, napriek tomu, co si myslia lekari 🙂

modrazuza
24. apr 2017

@janka2810janka Janka, prajem všetko dobré, najmä nech ste pokojná, aj keď je to asi to najnáročnejšie... držím palce! 🙂

janka2810janka
25. apr 2017

@valiaaa dakujeeeeeeem . Tiez prahem vsetko dobre v živote

janka2810janka
25. apr 2017

@modrazuza dakujeeeeeeem moc . Aj vam prajem všetko dobre