Zvýšený hepatálny test. Čo treba robiť?

jj2202
9. jan 2007

moj problem spociva v tom, ze od zaciatku tehotenstva ma svrbi pokozka brucha (hlavne bokov brucha), minuly tyzden som na to upozornila lekarku. nakolko som to nepovazovala za problem, lebo suchou pokozkou trpim od detstva. az lekarnicka mi povedala, ze sa moze jednat o poruchu pecene. nasledne mi bola odobrata krv a vcera mi sestricka povedala, ze jeden hepatalny test je mierne zvyseny. poradnu mam az vo stvrtok...a na internete som nic o tom nenasla. mam dve otazky...
aky je postup pri takejto "diagnoze"
nemohlo neliecenie sposobit nejake problemy pre babatko (ak mam teoreticky tie testy zle od zaciatku tehotenstva)?
velmi pekne dakujem za kazdu radu a skusenost.

peha
9. jan 2007

ahoj jj, netrap sa moja. zvysene peconove testy su pomerne bezne pocas tehu. pokial nekolabujes na zachvaty, bolesti a desny tlak v oblasti pecene, je to ok, neboj. svrbenie a sucha koza je velmi casty problem pocas tehu. ja mam napriklad testy ok, ale nemozem pouzivat ine nez detske mydlo pocas tehu, a po sprche sa musim namazat jak blazon, inak by som sa rozskrabala. a k veceru ma tiez trapi svrbenie obcas.
myslim, ze zatial neliecenie nesposobuje babatku skodu, ked tak, skor tebe ako maminke. a to v tom zmysle, ze pecen nestiha tak rychlo filtrovat - podobne ako ladviny, ked ste uz dvaja. zvycajne sa to po porode upravi. ale neboj, pockaj do stvrtka - dr. ti povie mudrejsie a kompetentnejsie ako ja 😉
zvycajne sa odporucaju dietologicke postupy - jednak aj pri peceni aj pri ladvinach - vela tekutin - najlepsie voda, cista. ziadne tazke a prilis kaloricke jedla, vyprazane vynechat (ale to asi vsetko vieme 😉 ), vela vlakniny, zeleniny ovocia a vsetko prospesne vitaminov skupiny B. B totiz najlepsie regeneruje pecen.
pecen je na jednej strane fantasticky organ - ma schopnost najrychlejsej regeneracie spomedzi zivotne dolezitych organov.

jj2202
autor
9. jan 2007

dakujem peha za povzbudive slova. ja myslim ze keby to bolo nieco velmi vazne, tak ma zavola hned vcera na poradnu, ked som tam volala a nie az vo stvrtok 😕

miss
9. jan 2007

jj- treba to každopadne sledovat, ja ked som prisla so svrbenim tak dost plašili hned ma poslali na interne, nastatsie som mala vysledky ok, ale keby neboli, že je potrebna hospitalizacia, mas asi tak uložene babetko, že ti tlaci na pecen, skus sa aj odlahcit stravou nech si ju nezatažujes, pokial sa jedna len o mierne zvysenie nemal by to byt nejaký katastrofalny problem, každopadne to treba sledovat ci nedochadza k zhorseniu! držím Ti palce.

mimi
9. jan 2007

jj2202,chapem o com pises,ja som mala cele tehotenstvo zvyzene hepatalky.U mna to bolo dost drasticke,bolo som na liekoch plus infuzie.Takze skoro cely cas straveny v nemocnici.Keby to bolo u teba tak vazne,tak ti urcite predpisu lieky,tazke sa zatial neboj.Ono sa to moze zhorsovat v 6 mesiaci,preto ta budu urcite sledovat.U mna to nakoniec skoncilo s predcasnym porodom.Ale nechcem ta strasit,ja som ich mala 10 krat vacsie nez su normalne hodnoty!ako peha pise,obmedzuj vyprazene jedla a jedz vela bielkovin-vela chudeho maska(najlepsie udusene),tvarohu...

jj2202
autor
9. jan 2007

dakujem za rady.
mimi babatku to nijak nemohlo doteraz uskodit ze?

jaaty
9. jan 2007

Ahoj jj2202, ja som mala podobný problém v rpvom trimestri. Tiež som mala zvýšené hepatálne testy, načo ma moja lekárka poslala ku gastroenterologičke.
Tá ako príčinu určila tehotenské vitamíny (calibrum...), ktoré som začala brať, pretože nikdy pododbné problémy nemala. Po ich vysadení sa mi hodnoty po dvoch či troch týždňoch dostali na normál, ešte stále však užívam metalform. Výsledky som mala už v decembri OK a na kontrolu idem začaitkom februára. Chápem, že si vyplašená aj ja som sa veľmi bála, ale už je všetko OK. Riaď sa pokynmi lekára a všetko bude OK. Držím palce 🙂

jj2202
autor
9. jan 2007

no ja som uzivala prenatal a tiez mi ho teraz zmenila za bion3... zeby to bolo tym? ja som tiez nemala zatial zle vysledky. aj ked netusim ci mi niekedy predtym boli robene hepatalne testy...

a nemohlo neliecenie ublizit babatku?

jaaty
9. jan 2007

Pokiaľ viem tak nie, askôr to ubližuje Tebe. Ak by sa sa tým však nič nerobilo, tak neviem. Mne to zistila veľmi rýchlo. Neboj, Tvoja lekárka ťa pošle odborníkovi 🙂)

mimi
9. jan 2007

jj2202,myslim,ze mu to neuskodilo.Ja som mala hepatalky v 31tt,tak zvysene,ze mi primar vravel,ze musim ratat s tym,ze sa bude musiet moje tehotenstvo ukoncit.dotiahli sme to do 33 tt.Babetko je v poriadku,mal peknu vahu,sam dychal.Celkovo je zdravy.V ohrozeni sme boli obidvaja pri mojich hepatalkach.Asi to vyzera hrozne,co pisem,ale ja som bola vynimocny pripad,lebo od 10tt som bojovala so zvysenymi hepatalkami.Som ale stastna,ze som to aspon takto dotiahla.
jj2202,naozaj nestrachuj sa zbytocne,v tehotenstve je normalne,ze mas bud trochu zvysene hepatalky,alebo cholesterol.Po porode sa vsetko dostalo do normalu. 🙂

jj2202
autor
7. feb 2007

ahojte, pre dalsie kocky ktore by mali podobny problem ako ja...tak napisem zaver mojho "pribehu"

mala som zvyseny len jeden test ALT. doktorka sa rozhodla pre opakovany test po tyzdni. Nakolko zvysenie pripisovala vianocnym sviatkom. odbery mi robili hned po sviatkoch 2.1.
Na ten tyzden mi radila uzivat vitamin flavobion - na regeneraciu pecene.
A opakovane testy boli uplne OK, ziadne zvysenie. Cize bolo to mozno tym "obzerstvom" alebo este ma napadlo ze v ten tyzden som vymenila vitamin Pre-Natal za Bion3 kvoli zapche... Testy boli Ok aj zapcha presla, tak teraz neviem v com bol problem, mozno aj v pre-nataly... 😉 🙂

adkag
8. feb 2007

JJ, tak super, ze to tak dobre dopadlo. inak myslis, ze to ten Pre-natal sposoboval? ja ho tiez uzivam,aj ked planujem len do konca prveho trimestra, ale nerada by som mala kvoli tomu nejaky problem s pecenou. a Bion 3 su tiez tehu vitaminy? a su aj pre prvy trimester ci az tie dalsie mesiace?

Mimi, gratulujem k stastnemu koncu (teda skor asi zaciatku) 🙂

garonka
24. aug 2009

ahojte tak som oprašila tuto temu, lebo sa týka i mňa, ja mam zvyšene hepatalky, sleduje ma gastroenterolog, poležala som si v nemocke 3 týždne troška klesli tak ma prepustili a liečim sa doma, beriem lieky, tak hadam bude všetko ok.
Nájde sa tu niektorá ktorá ma tiež taky problém? Ja som už zúfala, lebo strašia ma, že mi môžu ukončiť tehotenstvo vo vlastnom záujme ☹

lumi12
25. jún 2013

ahojte ja mam tiez zviseni hepatal ale mne to zistili l teras som 19tom tyzdni ties sa bojim ale mne doktor nedal niake lieki len ze ma budu sledovat cobi som mala urobit zeni abi sa mi znizil

jj2202
autor
25. jún 2013

ja som uzivala len nejake vitaminy....skus livinorm, myslim ze ho mozu aj tehotne. je to len doplnok na lespiu funkciu a regeneraciu pecene. mne sa to potom velmi rychlo upravilo. ale nemala som livinorm, ten uzivat teraz priebezne. drzim palce

lumi12
28. jún 2013

dakujem skusim 😵 😵 😵

minejka
28. jún 2013

@lumi12 Ahoj, ako vidim (aj podla poctu diskusii aj diskutujucich), tak asi zvysene pecenove testy nema az tak vela tehotnych, ale stava sa to obcas...tiez som hladala na nete, ale strasne malo skusenosti s tymto som nasla. takze ak ti mozem poradit - zo svojej skusenosti - mna poslal gynekolog na sono zlcnika a pecene + na vysetrenie do hepatologickej ambulancie, pretoze len tam vedia zistit, z coho su tie hladiny zvysene (ako mi hepatologicka vysvetlila, ma to rozne spektrum pricin - infekcie, o ktorych ani nemusis vediet, nejake poruchy pecene, zlcnika atd.). mne len nahodou zistili na sone, ze mam mensie zlcnikove kamienky, ale bez akychkolvek priznakov (uplne sa dobre citim, ziadne bolesti v oblasti zlcnika, proste nic, ani svrbenie, len na zaciatku tehotenstva suchsia pokozka). no a na hepatologii mi hmatom vysetrila oblast pecene a zlcnika, pytala sa ma velmi vela (ci neberiem lieky, alkohol, ochorenia pecene v rodine, ine ochorenia atd.). nakoniec ma objednala na odber krvi a tam uz vyslo vsetko v poriadku, o 2-3 mesiace mam prist na kontrolny odber... takze urcite ti radim, pre istotu chod k hepatologovi (nech ti gynekolog da vymenny listok), a co sa tyka stravy, tak nejest mastne jedla a koreniste...

lumi12
1. júl 2013

dakujem minejka skusim aj to tak mna uz teras zacina srbiet brusko ale hlavne nabokoch a bod na interne som uz bola ale doktor mi nic nepovedal akurat ma visetril a povedal abi som odmedzelataske jedla a ze budu sledovat ako to bude apovedalze to mam mozno aj nadvahi vazim totiz 95kg skusim muto povedat comi nato odpovie ci matam posle dakujem

siegi
12. apr 2018