Dokážete sa ozvať voči doktormi alebo úradníkom?
Ahojte,
dnes ma nemilo prekvapila moja obvodná, keď ma sprdla ako malé decko.
Ja nezvyknem chodiť po doktoroch, fakt sa im radšej vyhýbam, ak môžem.
Ale už som dlhšie chorá a chytilo mi priedušky, tak som šla, nech mi dá aspoň nejaké antibiotiká na zápal dýchacích ciest alebo niečo.
A to mi vynadala, čo tam chodíme chorí (ja už mám len trochu suchý kašeľ, nemyslím si, že by som niekoho nakazila). Že tam chodia aj onkologickí pacienti a tí sa môžu nakaziť. Že všetci myslíme len na seba.
Hovorím, že v čakárni nikto nie je. Jedna pani vychádzala od doktorky, keď som prichádzala, ale aj keď som ja vyšla od doktorky, nikto tam nebo..
Ja sama mám slabú imunitu, takže rozumiem tomu, že sa človek nechce nakaziť.
Ale čo ma chcela vyšetrovať po telefóne? A predpísať mi antibiotiká po telefóne?
Paradoxne, ja, čo mám starostlivú povahu a starám sa viac o druhých než o seba. Tak konečne idem doktorke a aj to ma karhá ako malé decko.
Fakt nepatrím k ľuďom, ktorí by úmyselne roznášali choroby.
Neviem, vy sa viete ozvať u doktorov, úradoch či pri iných "autoritách"?
Alebo ste tiež naučení, že treba byť ticho.
Stručné zhrnutie
- Po pandémii COVID-19 sa v praxi často zaviedlo telefonické alebo online triage a niektoré ambulancie v diskusii uviedli, že predpisujú lieky vrátane antibiotík aj po telefóne.
- Názory sa rozchádzajú ohľadom ochrany v čakárňach; viacerí odporúčajú, aby chorý človek nosil respirátor, najmä ak v čakárni prichádzajú onko pacienti alebo osoby na imunosupresívnej liečbe.
- Pacienti v diskusii uviedli možnosti riešenia nevhodného správania personálu: podať sťažnosť u zamestnávateľa, v extrémnych prípadoch volať políciu, volať alebo prísť v čase, keď býva v ambulancii menej ľudí.
Najčastejšie otázky
Q: Ako podať sťažnosť na drzú alebo nevhodne sa správajúcu sestričku v ambulancii?
A: V diskusii odporúčali podať sťažnosť u zamestnávateľa danej sestričky alebo vedenia ambulancie; v extrémnom prípade niektoré osoby odporúčali kontaktovať políciu, ak ide o napríklad podnapité správanie.
Q: Môže lekár predpísať antibiotiká po telefóne?
A: V praxi po COVID-e sa v diskusii spomínalo telefonické alebo online „vyšetrenie“ a telefonické predpisovanie liekov, pričom konkrétna právna či medicínska oprávnenosť nebola v diskusii jednoznačne zodpovedaná.
Q: Mali by chorí nosiť respirátor v čakárni?
A: Viaceré príspevky uvádzali, že respirátor by mal mať primárne chorý človek, aby nenakazil iných, a ľudia na imunosupresívnej liečbe nosia respirátor a volajú pred návštevou; zároveň niektorí poznamenali, že rúška už nie sú povinné a málokto ich nosí.
Q: Čo robiť, ak ma obvodný lekár odmietne prijať bez objednania?
A: V diskusii zaznelo, že v niektorých krajinách ambulancia bez termínu môže odmietnuť pacienta, zatiaľ čo u mnohých obvodných ambulancií sa podľa príspevkov neobjednáva na akútne návštevy a objednávanie sa týka skôr preventívnych prehliadok.
Q: Ako znížiť riziko nákazy pre onkologických pacientov v čakárni?
A: Diskutujúci odporúčali, aby chorí nosili respirátor, telefonicky nahlásili návštevu vopred a ambulancie podľa príspevkov niekedy plánujú vyšetrenia tak, aby onko pacienti neboli vystavení kontaktu s infekčnými osobami.
Q: Čo robiť, keď sestrička v ambulancii nezdvíha telefón alebo zdvíha veľmi neskoro?
A: V diskusii ľudia popisovali dlhé čakanie na zdvihnutie, odporúčali prísť pred koncom ordinačných hodín, skúsiť viackrát volať, alebo podať sťažnosť na vedenie ambulancie, ak je to opakovaný problém.
Závery z diskusie
Zhoda
- Po COVID-e sa v ambulanciách častejšie využíva telefonické/online triage a telefonické predpisovanie liekov.
- Chorí by mali zvážiť použitie respirátora v čakárni, najmä ak medzi pacientmi sú onkologicky chorí alebo osoby na imunosupresívnej liečbe.
- Pacienti majú možnosť podať sťažnosť na nevhodné správanie zdravotníckeho personálu u jeho zamestnávateľa.
Sporné názory
- Niektorí tvrdia, že rúška/respirátory už nie sú povinné a mnohí ich nenosia, zatiaľ čo iní píšu, že chorý by mal mať respirátor, aby neohrozoval zraniteľných pacientov.
- Niektorí presadzujú ozvať sa a nahlas vyjadriť nespokojnosť so správaním personálu, zatiaľ čo iní rezignujú a radšej sú ticho, aby si nezhoršili vzťah s lekárom alebo ambulanciou.
- Niektorí tvrdia, že obvodná ambulancia nevyžaduje objednanie na akútne návštevy, zatiaľ čo iní poukazujú na prax v zahraničí, kde bez termínu pacienta nezobratia.
Otvorené otázky
- Je telefonické predpisovanie antibiotík v danej jurisdikcii vždy medicínsky a právne akceptovateľné?
- Aké sú jednoznačné pravidlá pre povinnosť nosenia rúšok alebo respirátorov v čakárňach rôznych ambulancií?
- Ako efektívne vynútiť nápravu pri opakovanom nevhodnom správaní personálu ambulancie?
Spomenuté značky a firmy
žiadne
Spomenuté produkty a metódy
antibiotiká, respirátor, rúško, vyšetrenie po telefóne, telefonické predpisovanie, ster (výter), výtery, COVID test, imunosupresívna liečba, mononukleóza, angína, podanie sťažnosti
Miesta a osoby
žiadne
Ano, viem sa ozvat. A ked som chora, tak vzdy rano zavolam doktorke, ze som chora, ci mozem prist a kedy.
Áno, ozvem sa ked sa mi niečo nepáči a prekáža mi niečo
Ale keď idem k doktorke tak ja sa objednávam na čas, nechce sa mi čakať a tým aj predidem takejto nepríjemnosti
rúška, nie sú už povinné , či? / iba tí, čo sa chcú chrániť ... / paradoxne o nich si myslíme, že sú chorí 😀
Ak má dr. na dverách napísané, že vstup iba s rúškom - rešpektujem to.
niekedy sa ozvem, niekedy nie - ak vidím, že to nemá zmysel, lebo v dnešnej dobe je veľa ľudí neohľaduplných a melú si iba to svoje .....
Ano, viem, ale prislo to vekom, postupne, doma ma to neucili, nemala som to od koho odkukat, tu asertivitu. Ale Teraz som uz za hranicou, kedze som za uplnu pizdu protivnu😄
no inak takto švihá lekárom od korony...dovtedy sme všetci sedávali chorí brhlaví s teplotami na chodbe s 1000 ďalších ľudí...teraz sa vyšetruje cez internet a po telefóne 🙂 aj mne sa to stalo....tiež som prišla v horúčkach priedušky v čudu a doondila ma ako malé decko že ako si to predstavujem že sa mám objednať dopredu.....a asi umrieť kým mi dá termín (?) ...
rúška, nie sú už povinné , či? / iba tí, čo sa chcú chrániť ... / paradoxne o nich si myslíme, že sú chorí 😀
Ak má dr. na dverách napísané, že vstup iba s rúškom - rešpektujem to.
niekedy sa ozvem, niekedy nie - ak vidím, že to nemá zmysel, lebo v dnešnej dobe je veľa ľudí neohľaduplných a melú si iba to svoje .....
@elenka.k nie su povinne, ale mali by brat ludia trochu ohlad ked su chori a aspon do tej cakarne si ich dat, sedia tam aj s ludmi, ktori nie su infekcni, respirator by mal mat primarne chory clovek nech nenakazi inych
To je obvodná na dedine, takže tam zas nejak plno nebýva. (ja napr. ak chcem len výmenný lístok atd... tak prídem pred koncom ordinačných hodín, kedy tam nikto nebýva a tým pádom, ani na chorých ľudí nenarazím)
A ako hovorím, v čakárni nikto nebol. Na nikoho som nekašlala (navyše ani kašel nejak veľmi nemám, len mi chytilo priedušky, kvôli tomu som išla).
V čakárni som strávila možno 2 minúty, kým vyšla tá pani zvnútra.
Ja som teda nevidela doteraz nikoho u nej s rúškami. Ešte aj doktorka mala rúško na brade.
@anonym_autor tak podľa toho, či si mala respirator alebo nie. Dúfala som,že po kovide nám ostane to, že keď sme chorí, dáme si respirator. Ale vidím,že to neplatí. Bola som minule u MUDr. s respiračným ochorenim, dala som si respirator. Bola tam moja suseda tiež s respiračným ochorenim bez rúška, a vravela mi,že načo jej je rúško, veď aj tak sú tam všetci chorí. No sú, ale nie všetci s rovnakými chorobami. Bol tam pán, ktorý išiel napríklad na predoperačné vyšetrenie. No on, ak by sa nakazil, na operáciu by ísť nemohol. Ľudia sú žiaľ bezohľadní. Čiže ja nosím k obvodnému vždy respirator, bez ohľadu na to, s čím tam idem. Buď, aby som ja niekoho nenakazila, alebo aby som sa ja nenakazila.
@elenka.k nie su povinne, ale mali by brat ludia trochu ohlad ked su chori a aspon do tej cakarne si ich dat, sedia tam aj s ludmi, ktori nie su infekcni, respirator by mal mat primarne chory clovek nech nenakazi inych
@anonym_830837 áno mali, ale nerobia to, čo aj je smutné , lebo sú egoisti
@anonym_autor nie neviem. A stve ma to
@anonym_autor Vieš,čo? Kľudne jej nabuduce povedz,že poznáš onko pacientku(mňa) a že som ti spomínala,že som sedela na onkologií v čakarni a naokolo kašlali iný pacienti a vôbec ich nezaujímalo,že nás,,zdravých,,môžu nakaziť,kedže sú samy onko pacientmi. Tiež som nikdy nechodila po doktoroch,však imunita výborná,ale po chemách imunita je slabšia. Tak aj keby u obvodnej je plnšia čakareň,tak idem sa postaviť inam.
Ja som na imunosupresivnej liečbe, keď idem k Dr s chorobou beriem si automaticky rúško, volám predtým, či môžem prísť. Áno, aj z bežnej debilnej nadchy môžem mať zápal pľúc, takže za mňa je úplne bezohľadné chodiť ku Dr neohlásene a bez prekrytých dýchacích ciest.
To je obvodná na dedine, takže tam zas nejak plno nebýva. (ja napr. ak chcem len výmenný lístok atd... tak prídem pred koncom ordinačných hodín, kedy tam nikto nebýva a tým pádom, ani na chorých ľudí nenarazím)
A ako hovorím, v čakárni nikto nebol. Na nikoho som nekašlala (navyše ani kašel nejak veľmi nemám, len mi chytilo priedušky, kvôli tomu som išla).
V čakárni som strávila možno 2 minúty, kým vyšla tá pani zvnútra.
Ja som teda nevidela doteraz nikoho u nej s rúškami. Ešte aj doktorka mala rúško na brade.
@anonym_autor sa mi zdá, že tí dr. nejako zleniveli po tom covide,
/česť výnimiek / nerob si z toho nič, nebudeš si predsa ničiť deň s jednou ficovoličkou,
určite nie si jediná ktorú dr. zbabrali, aj mne sa to stalo - síce som mala inú situáciu, ale tiež nepríjemnú .... dcéra vstala s bolesťou kolena, tak sme šli k nášmu ortopédovi - a tam sestrička nám dala drzo najavo, že sme neobjednané a blá, bla - tak som jej povedala svoje. Aj pri odchode si neodpustila poznámku, že nabudúce sa treba objednať. Kebyže má dcéra neodtiahla, tiež by som si nenechala odpoveď. 😉 Pre info, objednávacia čakacia doba je tam - 3 mesiace, keďže niet dr. 😢
Ja sa drzim zasady, vsetko sa da slusne vyriesit aj akakolvek nespokojnost s "autoritami". A ked sa mi nieco nepaci, poviem to. Urcite nie som ticho. Ale v tvojom pripade asi by som bola ticho ak ta dr poriadne vysetritla. To, ako sa sprava druhy clovek je jeho obraz nie moj a ja nemam potrebu cudzich vychovavat, ze maju byt slusni. Ale ja vo vseobecnosti autority neuznavam, no neznamena to, ze nie som slusna. Zastavam naozor, ze vsetci sme si rovni a rovnako sa bude spravat k bezdomovcovi aj prezidentovi/kralovi.
Ja sa drzim zasady, vsetko sa da slusne vyriesit aj akakolvek nespokojnost s "autoritami". A ked sa mi nieco nepaci, poviem to. Urcite nie som ticho. Ale v tvojom pripade asi by som bola ticho ak ta dr poriadne vysetritla. To, ako sa sprava druhy clovek je jeho obraz nie moj a ja nemam potrebu cudzich vychovavat, ze maju byt slusni. Ale ja vo vseobecnosti autority neuznavam, no neznamena to, ze nie som slusna. Zastavam naozor, ze vsetci sme si rovni a rovnako sa bude spravat k bezdomovcovi aj prezidentovi/kralovi.
@autumn1 v dnešnej dobe? to fakt
tak ti neberiem ilúziu
Mne sa to stalo aj na matrike, že nejaká frustrovaná staršia úradníčka mala asi zlý deň a potrebovala si to na mne vybiť.
A viete ako to je. Človek od nich niečo potrebuje, to je ťažké sa brániť.
ja som rezignovala. Lekari aj uradnici nas maju v hrsti, potrebujem ich aj na buduce preto radsej cusim
Ja by som sa išla asi pozrieť na dvere, kde som práve vošla🧐🤭, či ozaj k doktorke. Samozrejme, tam chodia len zdraví jedinci🤐 v takýchto prípadoch sa treba ozvať
Mala si najskor zavolat, ked mozes prist. My sme v zahranici a tu to Funguje len tak. Na Blind bez terminu ta ani zobrat nemusi.
Mala si najskor zavolat, ked mozes prist. My sme v zahranici a tu to Funguje len tak. Na Blind bez terminu ta ani zobrat nemusi.
@yanni človek by aj volal, ale tu je nová móda nedvihat telefón😬
@yanni človek by aj volal, ale tu je nová móda nedvihat telefón😬
@danielahamar presne. A niekde nedorazila ani taka vymozenost, ako je mail😠.
@yanni To je obvodná, prečo by ma nemala zobrať?. Veď mala prázdnu čakáreň. A k obvodnej sa objednáva jedine tak na preventívnu prehliadku.
Už keď volám, že chcem lieky predpísať, tak sestrička mi dvihne niekedy až po 2 hodinách skúšania.
Neviem teda, komu by sa sa dovolávala, keď by mi nikto nedvihol.
Neviem si predstaviť, že okrem ľudí, ktorí napr. chcú predpísať lieky alebo niečo, by volalo ďalších 30 ľudí ráno, či môžu prísť. Kto by riešil tie telefonáty?
@anonym_autor dokonca aj podať sťažnosť na úradníka som dokázala ☺️ a ohľadom doktora som nemala potrebu sa ozvať,žiaden sa zatiaľ nechoval nevhodne
Mne sa to stalo aj na matrike, že nejaká frustrovaná staršia úradníčka mala asi zlý deň a potrebovala si to na mne vybiť.
A viete ako to je. Človek od nich niečo potrebuje, to je ťažké sa brániť.
@anonym_autor presne, vedia, že od nich niečo potrebuješ, tak si myslia, že môžu byť hrubé - drzé , je to smutné 😢
@elenka.k Aku iluziu myslis? Nerozumiem. To, ako sa spravam a komunikujem je fakt nie iluzia.
@autumn1 ok,
tak mi prosím napíš, ako by si vyriešila situáciu: si v čakárni s dieťaťom, čo ho niečo bolí a tam pred každým ťa zbabre, dokonca nechce ohlásiť doktorovi jedna sestrička - drzá, ktorá telefón, ale že vôbec nezdvíha ako sú dni dlhé ..... a podotýkam doktor s tým nemal žiaden problém, že sme prišli neohlásené. To by si na ňu fakt bola slušná a milá? 😕 hej no?
Ozaj teraz má napadlo, také porovnanie: nastala situácia, keby si mala nechať niekoho, na kom ti ale fakt záleží, by si ho musela nechať, koho by si vybrala - bezdomovca, alebo by si nechala napr. svoje deti prezidentovi? veď sme si rovní, a ty nechcel byť nespravodlivá .... neukrivdiť nikomu.
Nechajme to už tak. Ak chceš byť milá, tak buď. Možno si ešte nebola v takej situácií. Kde ťa ale tak nasrali - prekvapili, že si ostala ako s mlatkom trafená.
Urcite sa treba ozvat ked sa k tebe niekto arogantne sprava je jedno kto je to. Uplne jedno. Ja jednam s ludmi presne tak jak oni so mnou. Vela lekarov je zvyknutych ze mozu byt odporni a pacient je ticho lebo chce byt zdravy a tak si "nedovoli" pyskovat. Na margo rusok - naposledy som videla cloveka s ruskom asi pred rokom v elektricke. V ziadnom zdravotnickom zariadeni ani nikde som rusko nevidela. Naposledy som bola chora asi 3 roky dozadu, mala som zapal stredneho ucha a sla som bez ruska k obvodnej, nemala ziadne poznamky na toto, ani ona rusko nemala. Ani usna ktora ma nasledne vysetrovala.
@anonym_autor tak moja mama má čerstvú skúsenosť. Šla k doktorke ráno, na krv.
Mama je slovenka, má priateľa maďarského pôvodu, sestrička je tiež maďarského pôvodu.
Doslova vrieskala po ňej že prišla neskoro na krv (o 7:45). Keď by sa tu dala nahrať hlasová správa, rada by som vám to nahrala. 😁
Nechcela sa baviť s mamou, kričala po maminom priateľovi po maďarsky, že sa s ňou baviť nebude, lebo vraj mama nerozumie slovenčine.
Mama sa ozvala a hovorí: „Ale ja vám nerozumiem, bavíte sa o mne, rozprávajte slovensky.“
A ona po maďarsky začala vrieskať: „POVEDZ JEJ NECH ČUŠÍ!"

ak si mala respirator nemala na teba kricat, mala si? Neznasam ked pridem do cakarne a tam bez respiratora chrochcu, samozrejme vysetrit treba, ak je to adekvatne situacii ozvat sa viem