Oplatí sa mi vziať počas rodičovskej dovolenku v práci?

Zodpovedané
19. nov 2023

Dobrý deň,

v roku 2024 plánujeme druhé dieťa a mala by mi vychádzať reťazová materská. Momentálne som na RD. Výška materskej sa mi rátala z roku 2020 (1300 EUR hrubá mzda). Na materskú som nastúpila v novembri 2021, ale od januára 2021 som mala hrubú mzdu 1650 EUR.

Oplatí sa mi vyčerpať teraz v decembri pár dní dovolenky?

Ďakujem

Dobrý deň,

vôbec nepotrebujete čerpať dovolenku. Ak nastúpite na novú materskú v 2024, zoberie sa do úvahy rok 2023.

Ak v 2023 nebudete mať žiadny príjem, materská sa určí z pravdepodobného vymeriavacieho základu, ktorý nahlasuje zamestnávateľ. Zamestnávateľ môže zohľadniť aj zvýšenie platu (z 1650 EUR aj viac).

S prianím pekného dňa,
Lenka