Prečo ročný syn začal odmietať Nutrilon?

Zodpovedané
8. nov 2021

Dobrý deň,

môj ročný synček začal odrazu odmietať mlieko Nutrilon. Do mesiaca a pol som ho dojčila, potom som žiaľ o mliečko prišla tak sme prešli na Nutrilon číslo 1. Žiadny problém nebol, nevracal, nemal hnačky, prospieval.

V 6. mesiacoch sme prešli na číslo 2. Teraz má čerstvých 12 mesiacov a od včera už Nutrilon odmieta. Dávala som mu ho ráno po zobudení, na obed pri uspávaní, večer pri uspávaní a v noci keď sa zobudil.

Je zdravý, zúbky má 4 a ďalšie zatiaľ nejdú. Teploty nemá. Cez deň je to aktívne a usmiate dieťa. Zatiaľ sme ešte na Nutrilone 2, ale už som plánovala objednať číslo 3.

Kde by mohol byť problém?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

niektoré deti mliečko odmietajú z nejakého dôvodu ako keby "zo dňa na deň".

Veľmi často tomu predchádza situácia - napr. že dieťatko bolo "strážené inou osobou", alebo ochorenie, vracanie. Ale niekedy to príde len tak, bez vysvetlenia.

Môže to byť stav prechodný, ale aj trvalý. Dieťatko po ukončenom 1. roku života by malo denne prijať aspoň 350 ml mliečnych produktov, čo však nemusí byť iba mlieko na pitie.

Ráta sa sem jogurt, syr, mliečna kaša s tým, že 100 ml jogurt je ako 150 ml mlieka, 30 gramov je ako 150 ml mlieka.

Ak by synček spapal denne 1 jogurt, 1 kašu zo 150 ml mlieka a trošku syru, tak potrebu vápnika už má zabezpečenú z iných mliečnych produktov a netreba mu mliečko na pitie.

Dôležité však je, zabezpečovať mu dostatočný príjem tekutín - voda či prípadne aj nesladený čaj.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička