Má matka manželovej plnoletej dcéry právo žiadať o zvýšenie výživného?

Zodpovedané
6. feb 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom zvýšenia výživného na manželovu plnoletú dcéru z predchádzajúceho vzťahu. Dcéra nechodí do školy, má odklad.

Podľa prefoteného papiera od jej matky má odklad od roku 2022 do 2025 zo zdravotných dôvodov. Na papieri však nebol žiadny podpis manželovej dcéry. A teraz sa nám jej matka vyhráža právnikom, že chce podať zvýšenie výživného na ich plnoletú dcéru, ktorá má údajne psychické problémy. Nemáme však v rukách žiadny dôkaz a jej matka nám všetko zatajuje.

Má matka právo žiadať o zvýšenie výživného na dcéru, alebo to musí urobiť dcéra?

Je už plnoletá. Nevieme ako ďalej postupovať. Už sme zúfalí z jej vyhrážok právnikom, o ktorom ani nevieme či ho naozaj má, alebo len klame.

Ako máme v takomto prípade postupovať?

Ďakujeme

Dobrý deň,

návrh na zvýšenie výživného si musí podať dcéra, nie matka. Teda okrem prípadu, že by dcéra bola zbavená alebo obmedzená na právne úkony.

Neuvádzate, o aké zdravotné dôvody sa má jednať. V prípade, že tieto nie sú závažné a má možnosť sa zamestnať, môžete podať na súd návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti.

V prípade záujmu o právne poradenstvo, alebo zastúpenie na súde ma kľudne kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz