Poverčivosť mi lezie na nervy

zuzska1
26. máj 2014

Zdravim vas! Neviem ci zacinam byt uz kvoli hormonom precitlivela, ale normalne mi zacinaju liezt na nervy moji najblizsi, hlavne s tou ich povercivostou. Sama mam obavy, a do kazdej poradne chodim s malou dusickou, len aby bolo vsetko v poriadku a aby bolo babatko zdrave. Ale velmi sa tesim a nechcem si ziadne obavy pripustat, lebo by sa z toho clovek zblaznil. Tehotenstvo som zacala oznamovat po stvrtom mesiaci, a aj teraz este kopec mojich priatelov a znamych o tom este nevie. Velmi sa tesim a uz som pomalicky zacala kupovat aj nejake oblecenie pre babo, studujem na nete, kde sa co oplati atd. Avsak, som trosku sklamana a vytacaju ma niektore vyroky mojich blizkych typu: "Vecicky, este nekupuj, aby si to nezakrikla." "Pohlavie dietata este neprezradzaj okoliu, lebo co ak sa nieco stane..." "V robote to este neoznamuj, lebo.." "Neukazuj mi tie detske vecicky, nechcem ich este vidiet, je to priskoro..." "Neopovaz sa davat nejake ultrazvuky na facebook" apod. A uz som z toho normalne vytocena! Som v pohode, a nemyslim na nic zle, chcem si tehu uzit a nie byt v obavach, ze co ak.... A kazda buduca mamicka ma urcite v kutiku duse starch o to svoje babo, ale od okolia chce podporu a pocut, ze vsetko bude ok. Ake mate s tymto skusenosti? Ste aj vy povercive? Alebo mate povercive matky, svokry? 😉

jahodka8
27. máj 2014

@helixa Tá zlá energia nie je myslená, že ide priamo z hrobov, ale asi tým, že tam často chodia smutní ľudia a deti sú na toto veľmi citlivé. No ved každý je na cintoríne trochu smutný, ked tam má niekoho pochovaného, koho mal rád, tak aj my trochu zosmutnieme a na bábätká takéto nálady vplývajú, aj na väčšie deti, sama si pamätám, že ako dieťa som nerada chodila na cintorín. Tak je to asi takto myslené. Ja som ako tehotná na cintorín nechodila, a chodiace deti zasa radi skáču po tých kameňoch, u nás niektoré aj padajú a to deti najviac láka, tak sa im tam môže niečo stať. To sa preto tak hovorí, lebo si tam dieťa môže ublížiť a takéto veci deti ešte nechápu a môžu mať z nich depresie.

horana
27. máj 2014

@zuzska1 Ked sa prestanes bat, prestanu ta drazdit aj povery, mozno ta vytacaju prave preto ze v kutiku duse si nie si ista ci na nich nieco nie je.
Ja som tehu roztrubila hned, hned som si sla kupit aj vecicky - urobit si radost, hned ako bol pozit test, aspon prve ponozticky, potom postupne a hned ako som sa dozvedela pohlavie tak typicku farbu pre to pohlavie... aj kocar, postielku, autosedacku v polke tehu sme postupne mali vsetko doma, a vobec som nedbala na take reci (niezeby sa okolo mna nevyskytovali), sli mi jednym uchom dnu a druhym von. Nemala som tento typ strachu o babo, resp. bolo tam to napate ocakavanie ci je vsetko OK, ale kedze v zasade neverim ze tymito cinnostami by som problemy privolat mohla, tento druh strachu ma obchadzal. Ked sa aj babu nebodaj niec stane, nebude to preto ze si uz kupila kocik, tomu snad nikto neveri naozaj, ci ano? 😕
Podla mna ty tym poveram zcasti veris, preto si oznamila az v 4.mes a pod. Tak ked ta to stve, odmietni to vnutorne a chovaj sa slobodne. Vsetkym rovno povedz ze nie si poverciva, uvidis ze daju pokoj. 😉

Najviac je humorne ked sa takto prezentuju ludia ktori sa druhym dychom pasuju za krestanov, chodia do kostola akoze praktizujuci veriaci, ved predsa viera v Boha povery priamo vylucuje. A este ti priviazu na kocar cervenu snurku - ved co keby daco 😠 ...Takze starym babkam co chodia do kostola treba vysvetlit v tomto duchu.
A ked niekto veriaci naopak nie je, tak ten uz vobec na povery by nemal dat, lebo preco ked take veci nie su realne.
Problem je ze u nas sa sice hrdo hlasi vacsina ku krestanstvu (ci inej viere v Boha), druha velka skupina su materialisti ale v praxi sa vacsina chova ako bazlivi povercivci, mnohokrat ani nevediaci vysvetlit svoje iracionalne chovanie.

beruska2327
27. máj 2014

ja tiez nakupujem postupne, lebo naraz by to bola riadna palka. A kupim to, co sa mi paci - raz dupacky, potom body. Nieco mam od svagrinej a kamosiek. Zacala som osmy mesiac a este nemam vsetko, ale mam aspon pocit, ze zaklad je. A keby nieco - operie a ozehli aj priatel. Ale neviem si predstavit, ze by mal robit tieto nakupy, kedze nakupovanie vo vseobecnosti neznasa. Kocik sme kupili asi v 5. mesiaci, prisla ponuka, tak sme nevahali a teraz som rada, ze kocik uz riesit nemusim.
Takze urcite by som to nenechavala na obdobie po narodeni, potom uz budu ine radosti ako behanie po obchodoch a zhananie vybavicky.
Inak, niektore tie pribehy a povery ma fakt rozosmiali - hlavne ocikana plienka a olizovanie 😀 Ako keby som moju starku s mamou pocula 😀 Oni su hrozne povercive a sa "tesim", co bude po porode. Uz teraz mi lezu na nervy poznamky - ja kupim nieco malemu, az ked sa narodi. Tiez mi to nikdy neprida na nalade, lebo evidentne pocitaju aj so zlym scenarom. 🤐 😎

helixa
27. máj 2014

@jahodka8 Určite máš aj Ty pravdu, verím tomu že niektorí ľudia sú senzitívnejší ako iní, takže to môžu vnímať smutnejšie. Keby som videla, že to mojim deťom nerobí dobre, asi by som sa zamyslela. Ale našťastie im nič nie je.

zuzska1
autor
27. máj 2014

@klincek ja tiez nemienim vystavovat ultrazvuky na facebooku a pod. Je to kazdeho vec, a ked to tam niekto da, tak to neodsudzujem a beriem to tak, ze sa z toho velmi tesia a chcu sa podelit s ostatnymi. Nevidim na tom nic zle.

cervenaruza123
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzska1
autor
27. máj 2014

@tjaden no inak ja som si uz tiez natajnasa nanosila nejake vecicky a mam ich v skrini 😉 Ale tak zda sa mi, ze potom ako som s minule manzelovi doma kvoli tomu rozplakala, lebo mi to fakt prislo luto, ze kazdy akokeby nieco zle cakal; ze manzel asi dohovoril nasim blizkym, lebo akosi maju vsetci uplne ine reakcie a nikto ani necekne s nejakymi poverami 🙂

cobhan
27. máj 2014

@beruska2327 tie babicky este chapem, tie si pamataju domace porody a tie sa kadejako skoncili. Vtedy bola ina doba, casy sa zmenili, povery ostali a ludia ich ako sucast tradicie postupuju dalsim generaciam, ktore nimi uz az take nadsene zase nie su 😀

vierao
28. máj 2014

Nuz, neodporucam Ti davat vobec ziadne fotky na FB, ani nikomu dieta ukazovat a vlastne cele dieta do 18ky skryvat, lebo vies, nikdy nevies, co sa moze stat. Keby sa nahodou nieco stalo, smutit by si mala tajne a v tichosti, aby si svojim smutkom neobtazovala okolie. A tento postup by si mala dodrzat pri vsetkych detoch, aj keby si ich mala 6. Vlastne ich mozes ukazovat az v dospelosti a vsetko im kupuj tajne a drz ich v pivnici. To vies, niketo by ich mohol zacat mat rad a zranene city su strasna vec...

slniecko2
28. máj 2014

@zuzska1 toto nie je o povercivosti. jednoducho, aj ja poznam vela zien, ktore potratili v prvych mesiacoch, dokonca poznam jednu, ktora prisla o babo v deviatom mesiaci ☹ Stava sa to aj ked nie su naznaky nicoho zleho. A prave PRETO ti skusenejsie zeny vravia, aby si to nevravela. Aj ked neviem, ci to pomaha-podla mna v piatom-siestom mesiaci je od veci nikomu nic nehovorit ked to kazdy vidi. ja som detske veci kupovala ked mi este bolo dobre- to jest pri prvom som to zvladla uz len v siednom mesiaci.

arabeska
28. máj 2014

@zuzska1 to este len pride,budes pocuvat ako si nemas davat ruky nad hlavu,lebo si dieta uskrtis pupocnou snurou,ako mas slabe mlieko,ako kazde jedno zaplakanie je dieta hned hladne,pripadne to su urcite zubky... treba sa odosobnit,inak sa zblaznis. 🙂 uzivaj si tehotenstvo a kasli na taketo blbe reci,dieta je predsa tvoje a rob ako to ty citis a uznas za vhodne

zuzska1
autor
29. máj 2014

@arabeska tak to sa teda naozaj tesim 😎 Ale uz som pocula, ze dieta ma byt do mesiaca pokrstene a pod. Tak som zvedava, co ma este caka 🙂

zuzska1
autor
29. máj 2014

@slniecko2 Ja som si vedoma toho, ze sa moze vselico stat, tiez poznam kopec pripadov, kde to nedopadlo dobre. Jasne, ze clovek ma obavy z prichodu dietata, je to nova zodpovednost a zaroven strach.

Mne ale vyslovene vadi ten negativny pristup: "Nebudem dopredu radsej nic planovat, lebo co ak sa nieco stane." A ani porodom sa to vsetko nekonci, dokonca sa to len zacne. O dieta sa budeme bat cely zivot, ale to neznamena, ze budem mat na vsetko negativisticky pohlad, ved to neprospieva vobec nikomu, a zu vobec nie detom. Podla mna je to vyjadrenie nedovery v zivotaschopnost dietata.

slniecko2
29. máj 2014

@zuzska1 ja som to brala presne ako ty. tiež mi to vadilo. ja ti len chcem povedať, prečo ti to takto vravia ostatní- možno to vyznie ako poverčivosť, ale skôr je to preto, lebo v skorých mesiacoch sa stáva kadečo, tak aby potom matku nezraňovalo, keď sa jej budú pýtať na dieťatko, ktoré už nie je. ale ajsné, že sa teš z dieťatka, aj ja som sa a nič sa nestalo a to už som plánovala budúcnosť až do vysokej 😎

vierao
29. máj 2014

Okrem iného v našich končinách je dosť ťažké tajiť tehotenstvo:
1. A ty čo nepiješ? Nevyžerieš so mnou, to sa urazím!
2. Hádam si nemyslíš, že Ti to budem nosiť ja, je to ťažké! Nos si to sama! / Toto mi chyť a nadvihni, nevadí, že ťažké.
3. Čo je ti, na tyčku? Prečo?
4. Tu si daj túto tabletku/piruľku, bude Ti lepšie. To je od bolesti.
5. Neokoštuješ z môjho tataráku? Daj si aspoň tuto plesnivý syrík a nejaké to surovô údenô.
6. Nepiješ už kávu? Čo sa stalo?
7. Furt si nejaká ochrápaná, sa trošku preber!
8. Bože, čo si taká precitlivelá na cigaretový dym, tu chvíľu s nami poseď, z nosa Ti neodpadne!

Atď, atď... Proste kolektív na človeka dáva pozor 🙂

jastericka_elza
3. jún 2014

Ja stale vravim, povercivy clovek nemoze byt stastny. Tesme sa z toho, ze cakame babatka a netrapme sa tym co ludia povedia, ak ... Zivot je krasny a tehotenstvo je to najuzasnejsie co mozeme zazit 🙂

fra
4. jún 2014
sumalee
20. aug 2014

staršia téma ale dnes som sa bohužiaľ tiež musela rozčúliť na tomto, len som spomenula že som si bola pobehať po meste že som trošku pozerala postieľky a tak, a mama hned, so smrťou v očiach, Nie aby si to už kupovala! mne bol ocino po pôrode sám kupovať aj kočík aj postielku !...ja sama mám obáv dosť, ale teším sa na bábätko veľmi a chcem mať veci pripravené, končím 5.mesiac a nebudem sa ve decembri alebo januári nahánať v zime s pár dnovým bábom kupovať postielku a kočík..ešte aj ked mi kamošky kúpili asi 3 vecičky pre radosť a som sa jej chcela pochváliť lebo to bolo moje prvé oblečko, tak hned koniec sveta, to prečo takto preháňate! a ja tomu uverím až ked sa narodí a takéto reči...ako si to nebrať k srdcu od vlastnej rodiny ach ☹

chokma
20. aug 2014

@sumalee neviem, ci zrovna nie v tejto teme som citala, ze nekupovat vecicky babatku v brusku lebo co ak... je ako nekupit v oktobri darcek svojmu dietatu, ktore je uz na svete, lebo co ak ho do Vianoc zrazi auto. ja som prvu vecicku kupila v cca 12. tyzdni a vacsinu som mala kupenu 2 mesiace pred porodom. Kto by sa s bruskom teperil po obchodoch posledny mesiac a po porode, tak to uz vobec nie. A vela veci cloveku pride postupne, co ma kupit, to sa neda naraz. co sa ma stat, stane sa a to bez ohladu na nakupy alebo nenakupovanie. treba sa na babatko tesit a aj nakupovanim vybavicky mu davat najavo, ze je vitane. a nasi rodicia castokrat aj preto kupovali az neskor, lebo vsetko nebolo tak dostat ako teraz od vymyslu sveta.

ukulela
20. aug 2014

ja som upovala pomaly, tak od polky tehu. dovtedy ozaj len malickost, jednu body supravu aby sme sa mali z coho tesit. neprehanali sme to nie kvoli povercivosti, no moj chlap ma trocha brzdil, lebo mam za sebou jeden potrat a povedal, ze ak vsetko nakupim, ako sa potom na to budem hladiet ... takze to akoargument beriem.ale dristy ze vsetko az po porode treba, aneukazovat, a nehovorit ... to by ma vytacalo. u nas doma sa nastastie nic take nerozsiruje a aj nasi uz kupuju/investuju do buduceho vnucika.

alcinkap
23. aug 2014

pekná téma 🙂
ja mám termín vo februári a neviem si predstaviť, že by som všetko nakupovala v januári alebo v decembri (najhoršie možné termíny - vianoce a výpredaje a všade kopec ludí a panika).
S mužom sme sa zhodli, že budeme všetko postupne kupovať ale tak maximálne do konca roka, aby sme všetko mali ....
Povery sú o ničom a nech si hovoria všetci ako chcú 🙂

88angelika88
10. nov 2014

Ahoj ja napríklad nevidržím neobzreať veci pre bábätko aby boli všetci spokojný je dobre si tie základne vecičky vybrať dopredu v danom obchode s manželom a potom ho poslať na nákup ked bude babinko na svete🙂 Som na zač. 5. a už mám povyberané skoro všetko :P

waitinka7
3. jan 2017

Dievčatá, ja by som sa chcela opýtať, je vhodné moju dobrú známu obdarovať nejakými novými vecičkami pre jej budúce bábatko, ktoré sa narodí o 2 mesiace? Odchádza totiž preč a nebudem s ňou možno rok. Chcem jej dať darček už teraz....tak mi poraďte, či áno, či nie. Ďakujem.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre