Mám nárok na materskú, ak som nezamestnaná?

tehulka21
10. okt 2011

Potrebujem poradit v tejto oblasti lebo som nezamestnana a este niesom zaevidovana na urade prace 😖 . Dakujem za kazdu radu. 😅

martinecka_999
15. apr 2017

Tlačivo sa vola cestné prehlásenie. Bolo tam treba dopísať nejake dátumy, ktore som nevedela ake maju byt, samozrejme ani v SP nevedeli. Uviedla som tam skončenie pp, to bolo 20.3.2017 a nástup na mi, to mam 27.4.2017. Ine nem.poistenie som nemala, medzitým som na úrade. Som vlastne v OL, takze nemocenské by mal za mna platit stat pokial viem. Len som si nevedela dat rady s tym papierom. Ale uz som ho poslala, tak snad to bude ok.

martinecka_999
15. apr 2017

@gapa Tlačivo sa vola cestné prehlásenie. Bolo tam treba dopísať nejake dátumy, ktore som nevedela ake maju byt, samozrejme ani v SP nevedeli. Uviedla som tam skončenie pp, to bolo 20.3.2017 a nástup na mi, to mam 27.4.2017. Ine nem.poistenie som nemala, medzitým som na úrade. Som vlastne v OL, takze nemocenské by mal za mna platit stat pokial viem. Len som si nevedela dat rady s tym papierom. Ale uz som ho poslala, tak snad to bude ok.

vlocka2506
2. júl 2017

Baby,potrebujem poradiť🙂
Som evidovaná na úrade práce 1,5roka. Od 1.7.,resp.od zajtra nastupujem na dobrovoľnícku činnosť (na 4h) na pol roka, čiže do 31.12. Teraz som v 12tt. Viem, že nárok na materskú mi nevznikne, keďže som nebola nikde zamestnaná, ani si neplatila dnp. Moja otázka: ak mi nevznikne nárok na materskú, môžem ešte mesiac pred termínom pracovať? Mne to vychádza, že od 1.12.by som mala byť na materskej, no keď mi nevznikne,tak môžem robiť do konca roka, čiže do vtedy kým mám ešte zmluvu? Ďakujem za info😉

evittam
2. júl 2017

@vlocka2506 Mozes. Mohla by si aj keb si mala narok na MD. Je to cisto tvoja vec.

evittam
2. júl 2017

*keby

vlocka2506
2. júl 2017

@evittam fakt?tak to je potom super,už som sa bála, že budem musieť k 1.12.skončiť. Veľmi pekne ďakujem😉

evittam
2. júl 2017

@vlocka2506 Fakt. Neviem preco by to mal byt problem. Ty nie si povinna nastúpiť na MD. Môžeš pracovat aj v den porodu ak chces.

vlocka2506
2. júl 2017

@evittam to som ozaj nevedela 😀 ĎAKUJEM.

tslobik
15. aug 2017

Žienky, ja by som sa tiež rada spýtala....U posledného zamestnávateľa mi končí prac. zmluva 31.8. Pracujem tam od 1.9.2015, čiže 2 roky. Ale som od začiatku marca tohto roku na PN (nie tehotensvo), PN -ka mi skončí teraz, potom ešte čerpám dovolenku do toho 31.8. Potom budem pravdepodobne nejaký čas na úrade práce, kým si niečo nájdem. Ako by to bolo, ak by som chcela otehotnieť? Resp. koľko by som musela odpracovať zase, aby som mala nárok na materské? Resp. nemocenské dávky v prípade rizik. tehotensva(pokročilý vek) Ak budem evid. na úrade práce, mám sa dať dobrovolne nemocensky poistiť? Má to význam pre prípadnú pn-ku alebo materské?Ďakujem za odpoveď.

xxstanulkaxx
10. jan 2018

Ahojte baby. Aj ja by som potrebovala poradiť. Od 1.novembra 2017 som nezamestnaná, evidovaná na úrade práce a momentálne poberám dávku v nezamestnanosti. Momentálne som v 6tt. Pred skončením pracovného pomeru som od 1.júna 2016 až do 31.10.2017 pracovala na TPP. Budem mať teda nárok na materskú ak mám odpracované za posledné 2 roky viac ako 270 dní. Alebo si mám okamžite hľadať nejaké nové zamestnanie. Ďakujem

martinecka_999
10. jan 2018

@xxstanulkaxx urcite si okamžite hľadaj pracu. Aby si bola v ochrannej lehote. Inak nebudes mat nárok na materskú. V praci nemusis hovoriť ze si tehotná, nemajú právo sa ta na to pýtať.