Ako prekonať strach z ďalšieho otehotnenia po interrupcii?

Zodpovedané
25. nov 2022

Dobrý deň,

pred niekoľkými mesiacmi som podstúpila umelé prerušenie tehotenstva. Dieťa by som raz veľmi chcela, no v tom období som užívala 4 druhy antibiotík po dobu 2 mesiacov.

Moje zdravie sa v tom období zrútilo ako domček z kariet a psychicky som to ťažko niesla. Do toho som prišla o prácu, lebo som do zamestnania pre chorobu dlhodobo nemohla ísť. Otec dieťaťa bol v zahraničí, nás vzťah bol len v začiatkoch. Prišlo však jeho priznanie, že je alkoholik. Vzťah trval pár mesiacov a po celý čas skrýval svoju závislosť. Priznal sa, keď som zažila nepeknú drámu - veľa stresu a strachu. Začal sa liečiť, chodil na terapie. Do toho som zistila, že som tehotná. Nezvládla som to, mala som úzkosti a strach. Bola som prvý raz v živote bez práce a nevedela som, kedy budem vôbec opäť môcť pracovať. Partner bol ďaleko a na terapii.

Predstavila som si seba s dieťatkom, chorá a mužom alkoholikom, bez práce. Po všetkých úspešných rokoch života by to bola tvrdá facka. Mala som pocit, že som sa ocitla mimo reality. Kvôli liekom mi povedali, že plod môže byť poškodený, ale že sa to dá zistiť až neskôr. Zrútila som sa.

Nakoniec som sa rozhodla pre interrupciu. Preplakala som sama na posteli veľa nocí. Nevládala som ani chodiť, partner bol stále ďaleko, preč odo mňa. Sú to už mesiace a stále nie som v poriadku. Momentálne prežívam strach z opätovného otehotnenia. Hneď po prerušení tehotenstva som si dala predpísať antikoncepciu. Zdravotný stav sa mi zlepšuje, s priateľom sme už spolu. Ja si však kupujem mesačne aj 6 tehotenských testov a stále kontrolujem, či nie som tehotná.

Mám pocit ako keby som už z toho bola posadnutá. Ten strach pretrváva už 4 mesiace. Niekedy ma prepadne šialene zlý pocit, keď mi len nafúkne brucho. Pozorujem sa, čítam milión článkov. Idem do lekárne aj neskoro večer, kúpim 2 testy a jeden spravím večer, aj keď je to úplne zbytočné a ďalší ráno. A takto fungujem. Berie mi to energiu, ktorej stále nemám veľa po chorobe. Fyzicky sa cítim lepšie, ale moju psychiku táto skúsenosť zasiahla tak ako nič doteraz.

Každý týždeň však cítim zlepšenie, pracujem sa sebe, meditujem, snažím sa zľahka cvičiť. Chcem sa vrátiť do života, aj prácu mám naspäť, ale táto posadnutosť a strach je priam neskutočná. Niekedy som týždeň - dva v poriadku, potom to príde opäť. Vždy musím mať istotu, či nie som tehotná. Neverím antikoncepcii a ani lekárom, ktorí má ubezpečujú, že je to v poriadku. Moje prvé tehotenstvo som si vždy predstavovala inak. Vždy som mala dlhodobých partnerov, žiadne náhodné známosti, dávala som si pozor, starala sa o zdravie, lebo som mala nočnú moru z toho, že by raz moje dieťa kvôli mne nebolo v poriadku. Nikdy som nepila a ani nedrogovala.

Čo mám urobiť, aby som sa týchto stavov zbavila?

Prejde to niekedy?

Ďakujem

Dobrý deň,

vážim si, že sa s dôverou obraciate na našu poradňu.

Píšete, že pred niekoľkými mesiacmi ste podstúpili umelé prerušenie tehotenstva z dôvodu viacerých problémov, ktoré sa Vám v tom čase nahromadili.

Odvtedy máte obrovský strach z možného otehotnenia napriek užívaniu antikoncepcie. To Vás obmedzuje v normálnom fungovaní. Pýtate sa, čo máte robiť, aby ste sa týchto stavov zbavili a či to niekedy vôbec prejde.

V našej poradni sa však venujeme inému typu poradenstva po umelom potrate. Sprevádzame ženy, ktoré sa nevedia vysporiadať so stratou dieťaťa, dieťa im chýba, teda ide o niečo podobné ako smútkové poradenstvo po strate blízkeho človeka. Problémy, ktoré opisujete nie sú v našej kompetencii.

Odporúčala by som Vám preto osloviť klinického psychológa vo Vašom okolí.