Mám ísť na potrat, alebo mám žiť s otcom dieťaťa?

Zodpovedané
6. apr 2022

Dobrý deň,

som 9 týždňov tehotná a mám z toho veľkú radosť. Avšak už nie som s otcom dieťata, ktoré mám v brušku. Rozišli sme sa. O tehotenstve samozrejme vie a dal mi podmienku. Ak si chcem dieťa nechať, tak jedine tak, že budeme opäť spolu tvoriť pár. Chce, aby malo dieťa kompletnú rodinu. On nedopustí, aby dieťa žilo len s mamou alebo len s otcom.

Ja s ním však už nechcem byť. Trpela som pri ňom dosť dlho na to, aby som toto urobila a bola zasa nešťastná. Ísť na potrat sa mi hnusí a nechcem to urobiť. Chcem si svoje dieťatko nechať a mať ho sama, vychovávat si ho sama. Teda bez neho. Možno si časom nájdem aj nového partnera - kto vie.

Otec dieťaťa je výhradne proti tomu, aby jeho dieťa vychovával niekto iný. Povedal mi, že toto on len tak nenechá a bude sa so mnou súdiť. Vraj si vybaví cez známosti aj to, že sa k jeho dieťatu nebude môcť žiaden môj nový partner priblížiť.

Čo mám robiť?

Bojím sa, že naozaj pôjde na súd a tam sa mu všetko, čo chce aj podarí. Ja potom nebudem môct byť so svojím dieťatom. Resp. budem mu ho musieť dávať v prípade striedavej starostlivosti. Toto by som neprežila. Priateľ nie je dobrý človek, ale na to som prišla veľmi neskoro.

Dá sa mi nejako ešte pomôcť, alebo s ním musím žiť a tváriť sa ako rodina?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás s dôverou obrátili a napísali nám o svojom probléme.

S otcom dieťaťa, ktoré čakáte ste sa rozišli. Podľa Vašich slov ste s ním vo vzťahu už dosť trpeli a na základe toho ste vyhodnotili, že tento vzťah nie je dobrý a ukončili ste ho. Bývalý priateľ Vám však dal podmienku, že ak si chcete dieťa nechať, musíte sa k nemu vrátiť a vytvoriť rodinu, inak bude veci riešiť súdnou cestou. Môžem Vás ubezpečiť, že určite nemusíte žiť so svojím ex-partnerom proti svojej vôli, aj keď si dieťa necháte. Aby bolo dieťa matke odňaté súdnou cestou a zverené do náhradnej starostlivosti niekomu inému, musia byť na to veľmi vážne dôvody. Ako konkrétny príklad môžem uviesť vážne zanedbávanie starostlivosti o dieťa zo strany matky.

Áno, je ideálne, aby si rodičia upravili rodičovské práva a povinnosti pred narodením dieťaťa mimosúdnou cestou. Za istých okolností to môže byť náročné až nemožné, podobne ako vo Vašej situácii. Veľmi Vám odporúčam obrátiť sa na právnu pomoc, kde môžete prebrať svoju situáciu s právnikom a rozhodnúť sa, či vôbec chcete otca dieťaťa uviesť v rodnom liste. Práve s tým, či otca dieťaťa uvediete v rodnom liste alebo nie, súvisia spomínané práva a povinnosti Vášho ex-partnera vo vzťahu k dieťaťu. Po konzultácii s právnikom si môžete sama zvážiť všetky výhody a nevýhody. Následne sa na základe toho rozhodnúť, že ako budete ďalej postupovať. V žiadnom prípade sa však nenechajte zastrašovať Vašim ex-partnerom.

Vaše rozhodnutie žiť bez ex-partnera a vychovávať sama dieťa vnímam z Vašich slov ako premyslené a dôkladné. V súčasnosti sú organizácie, ktoré pomáhajú jednorodičovským rodinám, kde môžete dostať psychologickú, právnu, materiálnu a za splnenia určitých podmienok aj finančnú pomoc.

Nedovoľte, aby Vám strach a komplikácie, ktoré práve zažívate bránili tešiť sa z dieťatka, ktoré čakáte.

Prajem Vám veľa sily a odvahy do ďalšieho obdobia.

S pozdravom

Zuzana