Tehotenstvo a sen o potrate. Ako myslieť pozitívne?

Zodpovedané
11. júl 2023

Dobrý deň,

v marci 2023 som mala zamlčaný potrat v 8. týždni. Tehotenstvo od začiatku sprevádzali nepríjemné pocity, nervozita, nespavosť a celkovo aj problémy s bábätkom. Viackrát som mala nepríjemné sny o tom, že krvácam a potratím.

Momentálne som opäť tehotná, som v 9. týždni. Cítim sa psychicky o dosť lepšie i napriek tomu, že mám aj viac príznakov ako v predošlom tehotenstve. Všetko vyzerá byť ok, no z “konceptu” ma vyhodil opäť zlý sen so silným krvácaním, ktorý sa mi sníval prvýkrát počas tohto tehotenstva. Nemôžem si pomôcť a stále myslím iba na to, mám veľké obavy. Som presvedčená, že tie sny v minulom tehotenstve boli predtuchou toho, že tehotenstvo nedopadne dobre.

Ako sa mám od toho odpútať a opäť myslieť pozitívne?

Ďakujem

Dobrý deň,

vážim si, že sa s dôverou obraciate na našu poradňu. Píšete, že ste v marci prežili stratu bábätka a tehotenstvo vtedy sprevádzali rôzne problémy, vrátane nepríjemných snov o krvácaní a potrate. Teraz ste opäť tehotná, celkovo sa psychicky cítite oveľa lepšie, ale vyrušil Vás podobný nepríjemný sen o silnom krvácaní. Pýtate sa, ako sa od toho odpútať a myslieť pozitívne.

Sny majú v živote človeka svoj význam, ale nepreceňovala by som ich v zmysle, že ide o nejakú predpoveď, ktorá sa vyplní a ktorej by sme sa mali báť. Ak sa sny opakujú a sú intenzívne, môžu byť vyjadrením buď nejakého telesného stavu alebo potlačených emócií - úzkosť, strach a pod.

Ako mohli sny v predchádzajúcom tehotenstve vyjadrovať to, čo sa dialo na fyzickej úrovni, resp. po zdravotnej stránke? Čo mohol tento aktuálny sen, ktorý Vás vystrašil hovoriť teraz cez Vaše podvedomie? Prežívate v tomto tehotenstve emócie, ktoré si vedome nechcete pripustiť, resp. nemáte počas dňa čas na ich vyjadrenie? Ak áno, aké emócie sú to? A akými spôsobmi sa môžu vo Vašom živote ventilovať? Emócie, ktoré potláčame si totiž vždy nájdu cestičku ako sa prejavia.

Osobne si myslím, že ďalšie tehotenstvo po predchádzajúcej strate je vždy aj o radosti, aj o obavách. V živote si so sebou nesieme spomienky, menšie či väčšie traumy, skúsenosti. Tie nás sprevádzajú ďalej a ovplyvňujú to, ako sa cítime.

Pozitívna a ani negatívna skúsenosť sa nedá vygumovať z našej pamäte. Niekedy to vyzerá ako jazva po rane, ktorú sme utŕžili. Presne, ako je to aj po fyzickej stránke. Skúste sa na to teda pozrieť aj z tohto pohľadu, že vzhľadom na predchádzajúcu skúsenosť straty bábätka možno nie je úplne reálny cieľ pre Vás prežívať tehotenstvo bez akejkoľvek obavy. Dajte si menší a reálnejší cieľ - prežiť toto tehotenstvo čo možno najlepšie. Nie ideálne, ale najlepšie ako sa Vám osobne vzhľadom na Vaše skúsenosti dá.

Nájdite si spôsoby ako presunúť pozornosť z Vašej úzkosti na niečo iné. Skúste si odsledovať, kedy a za akých okolností na Vás prichádzajú úzkostné myšlienky a obavy. A hľadajte za nich náhradu. Je veľa rôznych techník, ktorými človek môže svoju úzkosť mať ako-tak pod kontrolou. Napr. ak Vás premáha nejaká obava, nesnažte sa ju zahnať, lebo väčšinou to nemá efekt. Choďte na obavu z opačnej strany. Uvedomte si, že v danej chvíli a na danom mieste ste v bezpečí a nič Vám reálne nehrozí. Môžete to vyjadriť aj svojim telom. Pohodlne sa usaďte tak, aby ste mali opretý chrbát, nohy a ruky mali tiež pevnú opierku, pokojne dýchajte a vnímajte pocit bezpečia v danej chvíli. Uvedomte si, že aj Vaše bábätko je s Vami v bezpečí. Zamerajte sa len na prítomnosť. To, čo bude zajtra, o týždeň, o mesiac nikto nevie a nevieme to ani ovplyvniť na 100%.

Ak by boli Vaše úzkosti a obavy príliš silné, môžete vyhľadať psychologickú pomoc. Tam Vám poradia ako zvládnuť svoje obavy a fungovať v bežnom živote čo možno najefektívnejšie. Naučia Vás niektoré z techník zvládania úzkosti.

Prajem Vám veľa sily. S pozdravom, Zuzana