Tehotenstvo hneď po spontánnom potrate

karolinka1991
16. jún 2020

Ahojte,

chcela by som sa Vás opýtať na vaše skúsenosti, či pozitívne alebo negatívne, s otehotnením veľmi skoro po spontannom (zamlcanom) potrate počas 1.trimestra - t.j. hneď, po jednom mesiaci alebo po dvoch. Bolo potom všetko v poriadku alebo sa potrat zopakoval? Radili vám čakať s tehotenstvom alebo ani nie?

Mam doma dve dcérky, veľmi sme chceli tretie bábo, no bohužiaľ nám v cca 6tt odišlo (pred vyše 3 týždňami, menzes som ešte nedostala, ale nebola potrebná kyretáž) . Dosť nás to vzalo, ale túžba po ďalšom bábätku je veľmi veľmi silná.

Tu však narážam na to, že medzi gynekológmi je nejednotny názor - jedni povedia, že čakajte max na jeden cyklus (alebo vôbec) a druhi (vrátane môjho) hovorí, že počkajte 3 mesiace. Problem je, že v toho svojho som akosi stratila dôveru, pretože sa pri tejto udalosti zachoval veľmi nevhodne aj napriek tomu, že odrodil obe naše detičky a pozná nás ako rodinu. Navyše vedel, že tretie bábätko sme chceli a aj plánovali. Pre mňa jeho postoj v tej situácii bolel skoro rovnako ako samotný potrat, ale to tu nechcem rozoberať.

Na jednej strane je silná túžba po bábätku, na druhej samozrejme strach, že sa to zopakuje. Tri mesiace čakať sa mi zdá ukrutne dlho (áno, viem, že je to nič oproti iným prípadom), keďže babo som veľmi chcela už minule leto, len nám to neumožnoval zdravotný stav jednej dcérky, takže sme to odložili. A tiež som viackrát čítala, že maminky otehotneli fakt hneď po potrate a väčšinou to dopadlo výborne.

Ako ste to mali vy, teda ak sa vám bohužiaľ prihodila rovnaká vec?

Ďakujem veľmi pekne za zdieľanie skúsenosti :*

pink_lady
16. jún 2020

@karolinka1991 nikde nie je napisane, ze sa vam to podari hned /ja som 4,5m po SP a nic...ak sa ma babo udrzat udrzi sa, ked nie nie...je pravda ze panuju rozne nazory, ale po SP bez kyretu staci cakat naozaj len na 1.ms pokial nie su samozrejme ine problemy a citis sa na to...dokonca sa vraj ani cakat nemusi...ale to je take diskutabilne

karolinka1991
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
acerka11
16. jún 2020

@karolinka1991 ahoj neviem poradiť ale chcela by som sa opýtat ako si zistila ze sa jedná o SP?....nejake priznaky alebo na základe dr. vyšetrenia?....ja idem vo stvrtok na potvrdenie tehu....som dosť v napati co bude....je to moje druhe tehu po 5 r. ale aj tak som v napati a trochu mam obav aby bolo vsetko v poriadku....dakujem

karolinka1991
autor
16. jún 2020

@pink_lady veď práve o to ide... A držím palce!!!

zuzkalujza
16. jún 2020

@karolinka1991 neviem či ti to pomôže, ale ja som mala mikropotrat v 5 týždni, následne som čakala na prvý cyklus, potom v 12 deň cyklu som bola na kontrole. Bolo všetko OK, tak dr povedal, že sa môžeme kľudne snažiť. My ale teda ideme do CAR, tak to bolo aj naplánované, len sa nám podarilo zázrakom otehotnenie spontánne len sa to teda žiaľ neudržalo. Takže ak si nemala nejaké väčšie problémy tak netreba dlho čakať. Môj Dr práve povedal, že po každom potrate je väčšia šanca otehotnieť, lebo vraj sú hormóny "rozbúrené"

dublinka22
16. jún 2020

Ahoj, ja som mala nieco podobne, prve tehotenstvo skoncilo biochemicky v 7tt, vycistila som sa sama (chvalabohu) bez zasahov, doktor povedal pockat na dalsi menzes a ze mozeme zacat znova. Sice sa nam nepodarilo hned ten dalsi mesiac, ale az o dalsi mesiac. A teraz som uz v 40tt a vsetko prebieha hladko, bez ziadnych problemov. Drzim palce

karolinka1991
autor
16. jún 2020

@acerka11 začala som krvácať a samozrejme som bola aj u doktora, ktorý to potvrdil aj na základe opakovaného odberu krvi... Drzim palce, nech ste zdravi

acerka11
16. jún 2020

@karolinka1991 Ďakujem a aj tebe samozrejme držim palce nech ste tehu čim skôr

karolinka1991
autor
16. jún 2020

@dublinka22 vďaka za povzbudenie a teda keď to správne chápem, tak to myslel tak, že počkať na prvý menzes a ešte v rámci toho cyklus sa môžete začať snažiť o bábätko?

dublinka22
16. jún 2020

@karolinka1991 ano, pockat na nablizsi menzes a hned po nom sme mohli zacat, moj doktor z toho nerobil dramu ze ked som sa pekne vycistila sama ze po potrate vraj v prvych 3 mesiacoch je vacsia sanca ze sa potom vajicko uz udrzi

jana65l
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
karolinka1991
autor
16. jún 2020

@dublinka22 ved tak som aj ja čítala, len mňa doktor ani neobjednal už na kontrolu, lebo hodnoty hcg boli z krvi nizucke a povedal, že kontrolu netreba

karolinka1991
autor
16. jún 2020

@jana65l držím moc palce a teda Ty si nečakala ani na prvý menzes?

jana65l
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
karolinka1991
autor
21. jún 2020

@jana65l a môžem sa ešte opýtať, v ktorom tt si?

jana65l
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
alikal
22. jún 2020

komentare som necitala, ale ja som potratila vo februari v 6tt, doktor radil cakat aspon 3 mesiace, kyretaz som nemala, ale 6 tyzdnov som krvacala kym sa mi vynulovalo hcg. vela som si citala na nete aj anglicke clanky, robila sa studia ktora zistila ze po takomto potrate su zeny do 3 mesiacov este plodnejsie a castejsie otehotneju, pride mi teda blbost cakat ked to priroda zariadila tak aby sme to skusili znova. cakat sa ma vraj len "preto". keby bol nejaky skryty problem v tele zeny ale my sme si povedali ze sa asi len stalo. pockali sme dva cykly a sli na to. naprvy sup som znova tehotna 😀🙈 este len 4tt takze neviem co bude, ale podla statistik celosvetovych je po jednom spontannom potrate v prvom trimestri uplne rovnaka sanca aj v druhom tehotenstve, ze akoby sa ten jeden ani nestal. az po dvoch posebe iducich sa berie ze tam nieco je a preto je zvysene riziko. je to na vas, aj psychika je velmi dolezita. dva mesiace som preplakala a uvedomila si ze kym to znova neskusime budem nestastna. ale treba byt aj nachystani na tu zlu moznost, aby si sa nezrutila, lebo prejst si niecim takymto dvakrat po sebe musi byt strasne...

karolinka1991
autor
22. jún 2020

@alikal fuha, tak je to asi ozaj veľmi rôzne... Ja som napr krvacala len 6 dní, ako by to bola moja klasická menštruácia..na 13ty/14ty deň som jasne cítila ovulku (neverila by som, keby som si to nezapisala do kalendára) a presne na 28ty deň od potratu som dostala ďalšiu menštruáciu, pričom takúto pravidelnu mávam raz za sto rokov... Asi veľmi záleží aj od toho, v ktorom týždni k tomu potratu dôjde, u mňa to bolo v nejakom 6tt...a presne ako píšeš, tiež mam pocit, že by ma "vyliečilo" nové tehotenstvo, ale na druhej strane samozrejme strach z opakovanej situácie nevymazem... Tak držím palce, nech ste zdraví aj s babom :* Čiže Ty si čakala 6 týždňov, kým dokrvacas a potom si ešte malá 2 plne cykly s menzesom a potom si otehotnela???

alikal
22. jún 2020

@karolinka1991 hej, krvacat 6 tyzdnov je netradicne, ked som zacala spinit, dali mi duphaston na zastavenie krvacania tak neviem ci to bolo nim, lebo vela bab ho berie tesne pred potratom. kazdopadne nechcela som na kyretaz, aj moj gyndos ma odhovaral lebo babo uz bolo prec a hcg klesalo ale pomaly. ano cize 6 tyzdnov krvacanie a potom sme pockali dva cykly iba kvoli tomu dlhemu krvacaniu ci je vsetko ok, inak by sme cakali asi len jeden 🙈 tiez mam pocit ze ak sa ma nieco stat znova bude mi to luto aj o pol roka aj o rok, moze sa to stat uplne hocikedy. akoze bojim sa teraz ale nie az tak moc ako som myslela, uz som nachystana ze sa nieco moze stat. fakt verim ze nie lebo uz 10dpo som mala druhu jasnu ciarku na teste, co je dost skoro 😊

alikal
22. jún 2020

@alikal a ja som tiez potratila v 6tt, bolo potvrdene srdiecko a v 7 na kontrole uz tam nebolo

dzejna333
10. aug 2020

@karolinka1991 ahoj. Ja som tiež v júli mala biochemicke a vyčistila som sa sama a v novembri mala MA v 6tt a kyret. Môj lekár nevravel nič na to kedy sa môžme snažiť. Bola som aj objednana na hematologiu na január a presne v deň odberu som si robila test a bola som tehotná. Môj lekár bol rád že to takto vyšlo že maternica je ako prekyprena a na hematologii mi sestrička nedavala veľké nádeje. Teraz som v 34tt zatiaľ bezproblémové tehotenstvo beriem vitamíny od začiatku femibion. Takže u nás to klaplo po prvom menzese. Ešte by som dodala že po kyrete som pila každý deň alchemilku, menzes som dostala pár dni skôr ako bol predpoklad a ďalší som už nedostala. Takže hlavu hore, verím že sa vám čoskoro podarí. 😉

ross13
Odpoveď bola odstránená
Zobraz

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre