Kožná reakcia na tvári pri histamínovej intolerancii. Ako postupovať pri takejto problematickej pleti?

Zodpovedané
18. mar 2021

Dobrý deň,

veľmi by som Vás chcela poprosiť o radu, ako postupovať pri ošetrení tváre u 2,5 ročného syna. Od 1,5 roka ho liečili na ekzém na tvári (nikde inde na tele ho nemá).

Vystriedali sme 11 krémov a mastí, ktoré mu kožná lekárka predpisovala. Pred 3 mesiacmi mu ale bola zistená histamínová intolerancia. Kožná lekárka nás "odpísala", že už mu nemá čo dať na to. Syn je na nízkohistamínovej diéte, dávame si veľký pozor na to, čo zje. Lenže aj napriek tomu sú dni, kedy je tváričku čistá, ale prídu dni, kedy sa celá tvar vyhádže, (aj napriek tomu, že malý nejedol žiadnu zo zakázaných potravin), až to mokvá a niekedy aj krváca.

Všimla som si, keď sa to kúsok zahojí, že malému ostávajú už malé jazvy.

Ako postupovať pri takejto problematickej pleti?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa zaslanej fotografie ide o pomerne výrazne zapálené kožné lézie.

Odporúčala by som Vám návštevu kožnej ambulancie čo najskôr, kde sa dieťatku predpíše potrebná liečba na zmiernenie zápalu.

S pozdravom,

MUDr. Katarína Turčinová Lacková
@skinofkiddo