11 ročnému synovi chcem sporiť 15 eur mesačne. Kde ich zúročím?

Zodpovedané
Peniaze
25. jún 2020

Dobrý deň,

mám 11 ročného syna a chcem mu odkladať peniaze. Čisto sporenie.

Odložiť môžem 15 - max. 20 eur mesačne.

Chcem, aby na svoje 25. narodeniny dostal to, čo som mu nasporila plus nejaký ten zárobok.

Môžte mi dať konkrétnu ideu, konkrétnu banku, účet, fond, druh sporenia, ktorý spĺňa moje požiadavky?

Ďakujem

Dobrý deň,

pre konkrétnu radu by bolo vhodné prejsť si Vašu finančnú situáciu - príjmy, analyzovať výdavky a pozrieť sa, ako máte dnes riešenú krátkodobú, strednodobú a dlhodobú rezervu. Najdôležitejšie je však zapracovať Vaše ciele (nielen v rámci sporenia pre dieťa) a zohľadniť Váš rizikový profil. Tiež požiadavky nie sú úplne zrejmé, stačilo by Vám zúročenie o 1% ročne? Peniaze by mali pomôcť synovi napr. s jeho bývaním? Očakávania by mali byť presne zadefinované a stratégia nastavená tak, aby Vás finančne nezaťažovala, avšak umožnila zmysluplné zhodnotenie.

Pri Vašom investičnom horizonte je určite vhodné aj investičné sporenie. Na trhu je v tomto smere viacero možností. Podľa Vášho rizikového profilu (napr.na základe investičného dotazníka) Vám môžu odporučiť vhodné sporenia napr. na báze fondov aj v banke. Tiež je niekoľko overených spoločností na trhu, ktoré sa zaoberajú aj pravidelným investovaním (aj od 15 EUR mesačne) do ETF fondov. Pri dobre diverzifikovanom portfóliu môže byť dnes zaujimavé pri tomto horizonte aj v poslednom čase popularizované sporenie do zlata. Ja osobne preferujem viac akciové riešenia, ak je to pre klienta vhodné.

Ak chcete, napíšte mi na posta@finporadna.sk. Môžeme sa na to spoločne pozrieť detailnejšie. Tiež upozorňujem, že ak máte vyslovene termín, že to potrebujete odovzdať aj so zhodnotením na jeho 25te narodeniny, tak bude treba toto zohľadniť aj v stratégii. Napr. ak by Váš syn mal tento rok narodeniny počas najväčšieho prepadu finančných trhov v čase koronavírusu, tak akciové trhy boli v určitom momente v hlbokom prepade. Takže ak by ste mali nejaké investičné sporenie viac postavené na akciách, tak by bolo vhodné počkať ešte s výberom prostriedkov.

Na blogu rozoberám najčastejšie prípady, kde ľudia dnes sporia deťom, alebo sa na to pýtajú. Pri tomto článku by som však chcel upozorniť, že priamo investičné životné poistenie nie je navhodnejšie. Jedná sa o zbytočne drahý produkt a dáva zmysel len pri skutočne špecifických prípadoch - či už z pohľadu cieľov rodiny alebo aj zdravotných predispozícií. Môžete si prečitať: https://www.finporadna.sk/kde-sporime-detom/.

Pekný deň


Ing. Michal Ducký
www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk
tel: 0901 923 111