Ak založím byt, navýši mi banka o túto hodnotu maximálnu hypotéku?

Zodpovedané
1. feb 2024

Dobrý deň,

som 100% vlastníkom nehnuteľnosti (byt) vo výške 100 000 EUR. Na túto nehnuteľnosť nemám hypotekárny úver a môj príjem je 2000 EUR v čistom.

Bude maximálna hypotéka vypočítaná ako 2000 x 8 x 12 = 192 000 EUR?

Ak založím daný byt, ktorý podľa znaleckého posudku má hodnotu 100 000 EUR, navýši mi banka o túto hodnotu maximálnu hypotéku?

Alebo 80%?

V prípade 80% časti bytu by mi navýšili maximálnu hypotéku na 192 000 + 80 000 = 172 000 EUR?

Posudzuje sa príjem?

Niesom si istý, či sa táto forma nazýva americká hypotéka.

Ďakujem

Dobrý deň,

Vaša maximálna výška hypotéky sa odvíja od 3 základných podmienok:

  • Prvá je limit maximálnej celkovej výšky hypotéky, ktorý sa počíta ako 8-násobok čistého ročného príjmu, pokiaľ máte do 40 rokov vrátane, alebo aj nad 40 ale beriete hypotéku maximálne do veku 65 rokov. Ak máte 2000€ v čistom, limit by mal byť 192 000€.
  • Druhá podmienka je limit na maximálnu mesačnú splátku hypotéky. Z čistej mzdy sa vám odrátajú životné minimá na všetky vyživované osoby v domácnosti, potom sa vám z výsledku odráta 40% povinná finančná rezerva a zvyšok je limit na mesačnú splátku úveru pri úroku 6% (ak by sa do budúcna úrok navýšil, banka ráta s rezervou v mesačnej splátke). Ak by ste boli sám s dvoma deťmi, mali by ste limit 2000€ - 270€ - 125€ - 125€ = 1480€ - 40% = 888€ mesačne (145 až 150 tisíc eur hypotéka). Záleží teda či máte aj partnerku a deti alebo ste sám.
  • Tretia podmienka je maximálna výška hypotéky na základe hodnoty zakladanej nehnuteľnosti. Štandardne Vám vedia poskytnúť 80%, v niektorých prípadoch 90%. Ak kupujete nehnuteľnosť v hodnote 150 000€, štandardne dostanete 120 000€ na hypotéku a zvyšok musíte dofinancovať iným úverom alebo z vlastných zdrojov. Ak okrem toho bytu dozaložíte aj inú nehnuteľnosť (napríklad tú vašu za 100 000€), tak 80% z 250 000€ by bolo 200 000€ a to by bol limit na hypotéku podľa tejto podmienky.

Tak si treba vypočítať všetky 3 podmienky. To, čo vyjde najnižšie je Váš celkový limit na hypotéku (ak sa neschváli výnimka). Ak by ste si to chceli prejsť a prepočítať Vaše možnosti presne vo Vašej situácii, pokojne mi napíšte a poradím Vám.

Odporúčam si aj prečítať môj článok na tému hypotéka na byt: https://relyon.sk/blog/vsetko-o-hypoteke-na-byt/

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk