Aká je pravdepodobnosť, že dostaneme úver?

Zodpovedané
21. jan 2021

Dobrý deň,

s priateľom by sme si chceli kúpiť (resp. postaviť) domček. Máme jedno trojmesačné dieťa. Priateľ v čistom zarobí cca 1 100 eur, ja som momentálne na rodičovskej dovolenke a dostávam 370 eur.

Momentálne má priateľ spotrebný úver 20 000 eur (po refinancovaní).

Dalo by sa to nejako poriešiť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

nedá sa mi úplne presne odhadnúť koľko by ste úver dostali. Bolo by dobré doplniť viacero údajov, okrem iného aj mesačnú splátku toho úveru a tiež či máte k dispozícii nejakú finančnú rezervu MIMO úverové možnosti (ideálne Vašu, priateľovu rezervu či s pomocou rodiny).

Ak by som doplnil nejakú priemernú splátku toho spotrebného úveru (povedzme pri sadzbe 6,9% a splatnosti 8 rokov), tak by ste si mohli zobrať hypotéku cca 120 000 EUR (ak všetky ostatné parametre, čo nepoznám budú OK).

V prípadoch, ako mi teraz píšete, ja s klientom vždy prejdem finančnú analýzu, kde si dám do konceptu jeho aktuálnu finančnú situáciu a potom sa navrhujú možné riešenia, ktoré sa overia vo viacerých bankách.

Pri stavaní domu to bude bez rezervy veľmi obtiažne (určite by pomohla rezerva, resp. aspoň vlastnenie pozemku).

Pre lepšiu radu by som však potreboval viac informácií. Prípadne mi napíšte mailom a môžeme sa na to pozrieť spoločne.

Pekný deň.

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk