Aká je šanca dostať hypotéku, keď má priateľ na papieri minimálnu mzdu?

Zodpovedané
6. jún 2022

Dobrý deň,

priateľ splatil tento rok jednu exekúciu, ja som na rodičovskom príspevku. Chcela by som ísť pracovať späť do práce o rok, kde som pracovala. Tam som mala okolo 800€ v čistom. Priateľ pracuje ako kuchár a má žiaľ minimálnu mzdu na papieri ostatné na ruku ako to žiaľ všade je a je na dobu neurčitú.

Čisto len tak hypoteticky, keby som sa ja vrátila do práce a on by mal tu minimálnu mzdu, aká je šanca že by nám poskytli hypotéku?

Chceli by sme skôr nejaký starší dom a prerobiť si ho svojpomocne postupne lebo byty a nové domy sú veľmi dráhe a to nemáme šancu.

Viac ako 150 000€ by nám nedali?

Našetrené by sme mali dovtedy aj keď nie veľkú sumu ale tých 2000-3000€ určite áno.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak by ste sa vrátili do práce a zarábali 800 eur v čistom, pričom priateľ by mal dajme tomu okolo 550 eur, tak maximálna výška hypotéky by bola 130 000 eur. Aj to by vám nedali plnú výšku, ale štandardne len 80% z kúpnej ceny domu, teda 104 000 eur. Zvyšok by ste museli dofinancovať vlastnými peniazmi, úverom na dofinancovanie alebo by ste museli založiť ďalšiu nehnuteľnosť aby ste dostali plnú výšku hypotéky.

Problémom je však to, že priateľ tento rok splatil exekúciu a v úverovom registri mu to svieti ako negatívny záznam až 5 rokov. Kvôli tomu vám väčšina bánk kľudne môže zamietnuť žiadosť o hypotéku.

Tých 2000 až 3000 eur by bolo dobré našetriť na rezervačný poplatok a ostatné náklady spojené s kúpou nehnuteľnosti na hypotéku (cena znaleckého posudku, poplatok za vklad záložného práva na katastri, poplatok za poskytnutie hypotéky a podobne).

Osobne by som vám odporúčal skúsiť si vysporiadať priateľov príjem (nech dostáva všetko na účet - aspoň do doby, dokým by ste si zobrali hypotéku), otvoriť si účet v SLSP a nejaké malé sporenie k nemu (v SLSP preto, lebo najbenevolentnejšie pristupuje k negatívnym záznamom v registri) a aby priateľ požiadal a o nejaký malý úverový produkt v SLSP a aj ho využíval - napríklad kreditku (aby banke dokázal, že vie svoje záväzky riadne splácať). Po roku riadného splácania a prípadne vyššieho príjmu by som si našiel nehnuteľnosť vo vašich finančných možnostiach a požiadal o hypotéku v Slovenskej sporiteľni, kde by ste už boli aj overiteľnejší a kredibilnejší klienti.

Na výšku hypotéky, respektíve úverových produktov napríklad 160 000 eur potrebujete mať čistý príjem dokopy 1667€ mesačne.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk