Aké mám možnosti, keď chcem požiadať o skoršie vyplatenie peňazí z 2. piliera?

Zodpovedané
19. jan 2023

Dobrý deň,

mám priznaný plný invalidný dôchodok a vek 60 rokov. Nepracujem 10 rokov a vidím, že peniaze z 2. piliera sa každým rokom znehodnocujú a je ich tam menej.

Aké mám možnosti, keď chcem požiadať o skoršie vyplatenie peňazí z 2. piliera?

Ďakujem

Dobrý deň,

budem citovať podmienku z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny:

"Na starobný dôchodok z II. piliera máte nárok od prvého dňa kalendárneho mesiaca, v ktorom dovŕšite dôchodkový vek. Požiadať oň môžete 60 dní pred dovŕšením dôchodkového veku. Ak sa rozhodnete čerpať svoje úspory z II. piliera predčasne, požiadať o predčasný starobný dôchodok z II. piliera môžete najskôr dva roky pred dovŕšením dôchodkového veku. Podmienkou poberania predčasného starobného dôchodku z II. piliera je poberanie predčasného starobného dôchodku samostatne z I. piliera alebo v úhrne s predčasným starobným dôchodkom z II. piliera v sume vyššej ako 1,2 - násobok sumy životného minima. Na rozdiel od starobného dôchodku z II. piliera, pri predčasnom starobnom dôchodku z II. platí, že sa Vám môže začať vyplácať len vtedy, ak budete poberať aj predčasný starobný dôchodok z I. piliera."

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk