Aké máme možnosti, keď nám nikde nechcú dať úver?

Zodpovedané
11. máj 2022

Dobrý deň,

s bývalým manželom sme mali dlhy a pôžičky, ktoré boli na moje meno. On má okrem toho dlhy na každom kroku, okrem toho máme hypotéku, kde ja som spoludlžnik. Hneď po tom ako som podávala na rozvod som si davala osobný bankrot, ktorý mi prešiel s výnimkou hypotéky. Potom som spoznala môjho terajšieho manžela a otehotnela som. Vzali sme sa na rýchlo kvôli tomu, že sme nevedeli o tom, že rok po rozvode ak je žena tehotná dieťa dostane priezvisko už bývalého manžela. Manžel si kúpil byt na hypotéku ešte pred manželstvom. Tento rok ju chcel refinancovať a o pár rokov sme rozmýšľali ísť do domu. Ja som stále reálne dlžník na hypotéke s tým, že dom šiel do dražby, pretože bývalý manžel nesplácal hypotéku. Behom mesiaca už by mal byť predaný a hypotéka splatená.

V banke nám povedali, že žiadne refinancovanie a ani do budúcna hypotéku nám nedajú. A to ani v tom prípade, keby sme spísali u notára papier o BSM. Ani manžel už nikdy nedostane okrem pôžičky nič.

Aké máme možnosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

žiaľ ako píšete, tak problémy s nesplácaním na úveroch, kde ste boli v minulosti Vás budú ťažiť dlhodobo. Aj keď už s bývalým manželom nie ste, tieto rany nesiete v rovnakej miere, nakoľko ste boli spoludlžník.

Zároveň som však pochopil, že súčasný manžel nemal problém s dlhmi, má aj hypotéku a ak teda doteraz z jeho strany bolo vždy všetko v poriadku splácané, mne by dávalo zmysel nejaké riešenie (ak teda jeho príjmy a celková finančná situácia sú OK). Riešenie s BSM by som overil vo viac bankách - teda, že sa zo žiadosti a daného prípadu (re)financovania úplne vylúčite vy. Prípadne zvážte právnu konzultáciu, nakoľko nie som odborník, či až takto vie zamotať situáciu to, že ste sa vzali a vy ste pred tým absolvovali osobný bankrot. Ak teda Váš súčasný manžel mal doteraz finančne "čistý štít". Možno právnik navrhne nejaké ďalšie riešenie (neviem či by napr. zavážilo zrušenie BSM).

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk