Aké sú podmienky osobného bankrotu?

Zodpovedané
3. apr 2022

Dobrý deň,

som na rodičovskej dovolenke a manžel je zamestnaný. Ja poberám rodičovskú dávku, inak som nezamestnaná a mám exekúciu z roku 2010. Vzala som vtedy 5000 eur úver. Nie je to premlčané, nakoľko mi strhávali počas pracovnehu pomeru z výplaty aj potom na materskej. Lenže je to bludný kruh. Nevieme to vyplatiť a úroky stále narastajú. Uvažujem už dlho nad osobným bankrotom. Nevlastním žiadny majetok. Bývame v nájomnom byte poskytnutým od obce. Mám tri deti a ani po nástupe do práce by sme to nevedeli uhradiť.

Aké mám možnosti banktrotu?

Čo to obnáša a aké sú podmienky?

Čo k tomu potrebujem?

Čo sa stane, keď budem po osobnom bankrote a budem dediť byt po mamine?

Som jedináčik a mamina má vysoký vek.

Môžu mi potom zrušiť bankrot a vziať byt?

Máme v pláne ho založiť, aby sme si vedeli vziať hypotéku na väčší byt.

Budem vymazaná z registra dlžníkov, keď budem mať bankrot?

Bankrot v roku 2022 a dedenie bude v roku 2030.

Mám reálnu šancu, že nám s manželom dajú hypotéku, keď potom založíme moju nehnuteľnosť?

Zisťujú banky minulosť?

Ak áno, tak koľko rokov dozadu?

Ďakujem

Dobrý deň,

zo záplavy otázok a povahy Vašich dotazov je zrejmé, že ja nie som správna osoba, s ktorou by ste sa mali poradiť pred takýmto závažným krokom, ako je osobný bankrot.

Zvážte kontaktovanie a poradenie sa priamo s Centrom právnej pomoci. Tiež na ich webe je k danej téme množstvo informácií, ktoré zodpovedá viacero Vašich otázok - pozrite alebo začnite napr. tu https://www.centrumpravnejpomoci.sk/casto-klade...

Je dobré sa poradiť priamo k Vášmu prípadu. Centrum právnej pomoci Vám vie zodpovedať možnosti riešenia, tiež ak sa rozhodnete, aký je ďalší postup pri riešení osobného bankrotu.

Čo sa týka následného riešenia financovania v bankách, za posledné roky neviem o prípade, že človek prešiel osobným bankrotom a banky by mu bez problémov dali hypotéku. Spravidla skôr naopak, resp. bolo potrebné financovanie riešiť inak "kreatívne" mimo takéhoto žiadateľa o úver. Banky sa samozrejem zaujímajú o Vašu minulosť a negatívne informácie, ktoré by boli pre nich rizikové z pohľadu možného nesplácania alebo toho, že by ste splácanie nezvládli - vedomosť o osobnom bankrote je práve takáto významná negatívna informácia.

Mrzí ma to, neviem zodpovedne odpovedať na Vašu otázku ohľadom dedenia v súvislosti s osobným bankrotom. Povaha Vašich dotazov je vhodná práve na Centrum právnej pomoci, resp. poradenstvo s právnikom.

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk