Ako ďalej, keď nám končí 5-ročný fix?

Zodpovedané
15. jan 2024

Dobrý deň,

máme hypotéku a koncom septembra 2024 nám končí 5-ročný fix. Aktuálne máme úrok 1,19% a dlžná suma v tom čase bude cca 30 000 EUR. Hypotéka sa brala v roku 2019 na 20 rokov. Výška bola 40 000 EUR. Mesačnú splátku máme teraz cca 200 EUR.

Momentálne máme našetrených cca 22 000 EUR. Uvažujeme to vyplatiť na výročie fixácie, ak došetríme tých cca 8000 EUR do konca septembra.

Aký máte na to názor?

Oplatí sa to skôr vyplatiť?

Je to dobrá úvaha?

Alebo tie peniaze, ktoré máme, resp. budeme mať teoreticky v septembri (30 000 EUR), je vhodné využiť niekde inde?

Obaja máme cca 29 rokov. Manželov príjem je cca 1300 EUR v čistom vrátane daňového bonusu. Ja som na rodičovskej dovolenke 470 EUR + 60 EUR prídavok na dieťa = 530 EUR.

Ďakujem

Dobrý deň,

ja osobne by som to neodporúčal vyplatiť, ale skôr by som tie peniaze investoval. Totiž ročné zhodnotenie pri správne nastavenom sporení/investovaní vie častokrát aj zdvojnásobiť zaplatené úroky banke. Ekonomicky sa táto možnosť viac oplatí + zároveň po znížení úrokovej sadzby viete hypotéku znova refinancovať a sporenie bude znova o to viac výhodné.

Záleží samozrejme aj od toho, či máte mimo to vytvorenú nejakú finančnú rezervu, či máte dlhodobé investičné ciele (napríklad nasporiť deťom napríklad 15 000 EUR na štart to života po skončení školy či nasporiť si napríklad 60 000 EUR k štátnemu dôchodku nech sa máte na dôchodku rovnako dobre ako počas pracovného života, a podobne). Je to preto celkom individuálne a najlepšie je sa na to pozrieť do hĺbky a nastaviť si to finančné portfólio na mieru, aby to dávalo čo navjäčší zmysel.

Pokojne mi môžete napísať na mail a môžeme Vašu situáciu odkonzultovať, kde by som Vám po doplnení dodatočných informácií vedel poradiť, čo by som robil na Vašom mieste.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk