Ako dlho sa eviduje zápis v nebankovom registri?

Zodpovedané
22. jún 2023

Dobrý deň,

priateľ mal dlh v SP a v zdravotnej poisťovni. Pred 5 rokmi mal s bývalým zamestnávateľom iba ústnu dohodu o tom, že bude za neho platiť odvody do obidvoch inštitúcií. To však zamestnávateľ neurobil. Priateľ sa chcel spolu s ďalšími kolegami súdiť. Nemali však žiaden písomný doklad a právnik im povedal, že by súd prehrali.

Vzal si preto spotrebiteľský úver a všetky dlhy vyplatil. Tie sa mu aj s exekúciou vyšplhali až na sumu niekoľko tisíc eur.

Ako dlho bude vedený v registri ako neplatič?

Ďakujem

Dobrý deň,

v úverovom registri (bankovom alebo nebankovom) sa údaje uschovávajú 5 rokov.

Pri nedoplatkoch na zdravotke a sociálke to funguje inak - tam sa po vyrovnaní dlhu už človek nikde neeviduje.

Ak si teda pobral spotrebné úvery, ktoré riadne nesplácal, respektíve mal exekúciu, tak od ukončenia a vyplatenia všetkých pohľadávok musí uplynúť 5 rokov a až potom v úverovom registri nebude vedený.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk