Ako postupovať, keď chceme kúpiť väčší byt alebo dom?

Zodpovedané
1. nov 2021

Dobrý deň,

bývame v 5 ročnom byte, ktorý má tri izby. Hodnota je 130 000 eur. Máme zvyšok úveru 25 000 eur. Chceme kúpiť väčší byt/dom cca 250 000 eur. Nasporené máme 15 000 eur.

Ako by sme mali postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

scenárov môže byť viac. Veľmi ťažko sa v tomto radí, lebo neviem aké sú Vaše príjmy, výdavky a vôbec finančná situácia. Neviem, či si môžete dovoliť úver ponechať a riešiť paralelne ďalší. Alebo je potrebné zbaviť sa súčasnej hypotéky (nejde len o zostatok, ale aj o mesačnú splátku, ktorá Vás môže brzdiť) z dôvodu potreby doberania finančných prostriedkov (lebo aj keď predáte byt, tak Vám bude chýbať).

Vyberám jeden zo scenárov, ktorý sa v praxi deje, ak ľudia nemajú príjmy na to, aby vedeli získať novú hypotéku a zároveň mali stále aktívnu starú hypotéku.

Niektorí klienti sa proste presťahujú napr. k rodičom. Predajú nehnuteľnosť, čo by vo Vašom prípade znamenalo, že získate čosi viac než 100 000 EUR. Následne za peniaze, ktoré majú, vedia zaplatiť zálohu za nový byt a dofinancujú si len toľko cez hypotéku, koľko by potrebovali. Teda vo Vašom prípade možno niečo okolo 130 000 EUR cez hypotéku.

Ako píšem, scenárov môže byť viac. Pozor len na príliš prekombinované plány, kedy chcú ľudia zosúladiť bývanie ešte v starom byte, obdržanie peňazí od kupujúceho ich súčasnej nehnuteľnosti, zároveň zaplatenie peňazí predávajúcemu ich novej nehnuteľnosti, kde občas ešte aj ostáva aktívna hypotéka alebo ju treba dočasne prehodiť na inú nehnuteľnosť. Tu si treba povedať nielen idealistické scenáre, ale mať pripravený aj plán B (občas sa nám stane v praxi aj plán C).

Držím palce a ak chcete nejakú lepšiu odpoveď, napíšte mail, kde si doplníme viac info k Vašej situácii a možnostiam.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk