Ako postupovať, keď sa hypotéka spláca bez omeškania?

Zodpovedané
3. máj 2024

Dobrý deň,

pred 5 rokmi sme si brali väčšiu hypotéku. Mali sme jeden byt, ten nebol dosplácaný a išli sme kupovať iný s tým, že sme mali na ruke kupcu. Vedeli sme, že jednu časť hneď splatíme, čo sme aj spravili. Ostala nám už len jedna časť.. Aby nám bola schválená hypotéka, založili sme aj rodičovský byt s tým, že nám bolo povedané, že potom môžeme rodičovský byt odĺžiť. Začali stúpať úroky, prešli sme do inej banky, kde sme presunuli hypotéku s tým, že rodičovský byt tam stále figuroval a tiež je založený.

Keď sme sa pýtali, či je potrebné, aby bol založený, pracovníčka vravela, že musí. Muž sa hneď pýtal, že za aký čas ho môžeme odlžiť a ona povedala, že môžeme kľudne o pár mesiacov. Boli sme o to požiadať, že chceme ho odlžiť. Vraj to nie je problém, všetko potrebné sme doniesli. O týždeň nám povedala, že centrálna banka to zamietla z interných dôvod aj sme volali. Dôvod sa nedozvieme.

Hypotéku nemáme až tak vysokú, že by trebalo mať založené 2 nehnuteľnosti.

Ako postupovať, aby sme ich byt odbremenili?

Hypotéka sa spláca bez omeškania.

Ďakujem

Dobrý deň,

záleží, v akej bake máte úver. Jedna z podmienok pri hypotéke je pravidlo LTV. LTV hovorí o tom, do koľko % z hodnoty založenej nehnuteľnosti banka poskytne hypotéku. Niektoré banky to majú 80%, niektoré 90%, niektoré 70%. Ak máte hodnotu nehnuteľnosti 100 000 EUR a hypotéku do 70%, nemalo by to robiť problém v žiadnej banke.

Ďalej existujú špecifiká. Napríklad ČSOB chce dodržať prvotné LTV počas celej doby splácania úveru. Čiže ak bol úver napríklad 100 000 EUR, založila sa jedna nehnuteľnosť v hodnote 100 000 EUR a druhá nehnuteľnosť v hodnote 200 000 EUR, znamená to, že LTV na začiatku bolo 33%. Ak by ste chceli vyňať tú nehnuteľnosť v hodnote 200 000 EUR, musel by sa zostatok hypotéky zmestiť do 33% z hodnoty zostávajúcej nehnuteľnosti na úvere. A napríklad Prima to má tak, že vždy si chce nechať tú hodnotnejšiu nehnuteľnosť. Dosť teda záleží od konkrétnej banky, v ktorej máte hypotéku.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk