Ako postupovať pri hypotéke pre mladú rodinu?

Zodpovedané
14. júl 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom hypotéky.

Mám vyhliadnutý dom s pozemkom, kde je určená suma dohodou. Predpokladám, že majiteľ očakáva sumu približne 40 000€. Robila som si prieskum nehnuteľnosti s podobnými parametrami v našom okolí. Dom je starý, malý a jee nutná rekonštrukcia. Pozostáva zo 4 izieb. Vidím to aj na dostavanie jedného podlažia.

Manžel zarába v priemere 720€ v čistom. Ja som na rodičovskej dovolenke (rodičovský príspevok) + popritom pracujem. Môj príjem z TPP bol stále na úrovni minimálnej hrubej mzdy, no od júna klesol na polovičný úväzok. Pracujem od septembra minulého roka.

Máme 1 dieťa, 2. je na ceste. Na konci roka nastupujem na materskú. Naše výdavky tvoria sumu 100€ (poistenia, paušály...), strava 100€ + raz ročne PZP a kontrola auta (STK, emisné). Keďže zatiaľ bývame s rodičmi, tak sme si mohli našetriť (12000€).

Je suma 70 000€ od banky privysoká?

Je ešte nejaká banka, ktorá poskytne hypotéku na kúpu a rekonštrukciu?

Nechceme riešiť žiadne spotrebné úvery, keďže vieme, že sú tam neúnosné úroky.

Aké máme v tomto prípade možnosti?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

oceňujem, že ste sa mi snažili poskytnúť viac informácií k Vášmu príjmu a finančnej (aj rodinnej) situácii.

V prvom rade, ak by sme rátali zatiaľ s 1 dieťaťom, tak hypotéka okolo 70 000 EUR je reálna a myslím, že vôbec nie je privysoká. Ak teda by Vám takáto čiastka riešila financovanie domu - teda aj kúpu a aj rekonštrukciu. Z praxe však väčšina klientov pri prerábaní staršej nehnuteľnosti prekročí svoj rozpočet. Treba s tým možno aspoň pre istotu rátať.

Je super, že máte aj nejakú rezervu, pri financovaní kúpy a následnej rekonštrukcii je vlastná rezerva veľmi nápomocná.

Ak by som sa vrátil k financovaniu Vami vyhliadnutého domu, tak hodnota 40 000 EUR za dom aj pozemok je pomerne nízka. Pri týchto nehnuteľnostiach si treba dávať pozor, ako banka ohodnotí nehnuteľnosť, alebo aj či akceptuje zabezpečenie (veľmi dôležité je okrem prístupovej cesty napr. stav sociálneho zázemia - WC, kúpeľňa) - je lepšie pri financovaní hypotékou a zakladaní takejto nehnuteľnosti, ak je v obývateľnom stave.

Tiež treba určite dobre naplánovať aj prípadnú nadstavbu alebo prístavbu, nakoľko na to môže byť treba nielen stavebné povolenie, ale po založení nehnuteľnosti v pôvodnom stave, aj súhlas banky s takouto "prerábkou".

Možností financovania je viac. Rozhodne by som Vám v takomto prípade odporúčal aj overenie, či by Vám dočasne nepomohli rodičia so založením ich nehnuteľnosti. Dokázali by ste tak sa vyhnúť iným formám dofinancovania (ktoré Vám určite v prípade založenia len toho domu s kúpnou cenou 40 000 EUR hrozia). Dofinancovať by ste mohli aj napr. úverom zo stavebnej sporiteľne, ktorý nie je síce tak dobrý ako hypotéka, ale z pohľadu mesačného zaťaženia a výšky splátok je určite lepší ako spotrebný úver (neriešim teraz samotné preplatenia a úroky).

Ak by bola taká možnosť so založením rodičovskej nehnuteľnosti, tak by ste dokázali možno všetko financovať cez hypotéku, možno aj s minimálnym využitím vlastných zdrojov (odporúčam neminúť vlastnú rezervu hneď na začiatku, ak je predpoklad následnej väčšej rekonštrukcie, minutie rezervy už v prvotnej fáze kúpy nehnuteľnosti môže Váš zámer skomplikovať). Následne, ak by ste si dom zrekonštrukovali, už bude mať aj inú hodnotu, by sa ocenil a hypotéka by sa presunula len na Váš nový dom. Toto si však treba dobre prejsť a aj rodičov korektne informovať, aby vedeli.

Určite pre lepšiu radu alebo prepočty by bolo vhodné, ak by sme si urobili konzultáciu, alebo by ste sa poradili v nejakej banke alebo s odborníkom, ktorý má s financovaním skúsenosti. Vy následne ešte upresníte možnosti, ktoré by sa dali využiť vo Vašom prípade. Prípadne mi napíšte mail a môžeme to spoločne prejsť.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk