Ako postupovať pri navýšení hypotéky po uzavretí manželstva?

Zodpovedané
6. máj 2022

Dobrý deň,

mám hypotéku v Tatra banke a v decembri mi bude končiť fixácia. Mala som na nej štátnu prémiu 5 rokov. Hypotéka bola brána na kúpu domu - hrubej stavby. Dokončili sme, skolaudovali, bývame.

Medzitým som sa s partnerom zosobášila a uvažujeme, že by sme si ešte navýšili hypotéku o cca 15 000 eur a dokončili posledné veci v exteriéri.

Podľa znaleckého posudku cena hrubej stavby už bola o viac ako polovicu vyššia ako suma hypo, preto som ju dostala bez problémov. Momentálne sa cena nehnuteľnosti zvýšila, keďže dom je dokončený. Podľa komerčného trhu má dom hodnotu cca 250 000 eur. Predpokladám, že s navýšením by nebol problém, keďže hypo bola len 50 000 eur.

Bude problém, že som na rodičovskej dovolenke?

Viem zobrať manžela k hypotéke?

Ďakujem

Dobrý deň,

samotné uzavretie manželstva nemá nejaký výrazný pozitívny/negatívny dopad na veci, ktoré chcete riešiť - teda navýšenie hypotéky, či získanie ďalších prostriedkov pomocou ďalšej hypotéky.

Čo samozrejme môže "zamiešať" kartami je to, že ste na rodičovskej dovolenke (teda máte znížení z pohľadu banky akceptovateľný príjem, než keby ste boli aktívne v dobre platenej práci). Tiež, ak máte deti, tak tieto "zaťažujú" výpočet možnej výšky úverov, ktoré si môžete vziať.

K hypotéke manžela aj musíte vziať - predpokladám, že máte bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. Zároveň práve manželo príjem, aj je v dobrej profesii a v dostatočnej výške, môže najpriaznivejšie ovplyvniť možnosť získania hypotéky.

Treba si to prejsť detailnejšie, prerátať - napr. v banke, prípadne využiť služby ako poskytujeme my, kde Vám overíme možnosti financovania vo všetkých bankách. Pre to je však potrebné si to prejsť detailnejšie - to, že ste na rodičovskej ešte nepredurčuje hypotéku na neúspech. Treba posúdiť všetky skutočnosti.

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk