Ako prebieha založenie rodičovskej nehnuteľnosti pre účel dofinancovania hypotéky?

Zodpovedané
7. júl 2022

Dobrý deň,

uvažujeme nad založením nehnuteľnosti rodičov (rodinného domu), aby sme si dofinancovali zvyšných 20% hodnoty nehnuteľnosti (už postaveného bytu), ktorú chceme kúpiť. Hypotéku budeme mať v ČSOB banke.

Ako by sme mali postupovať, keby sme to chceli urobiť?
Je možné potom toto založenie previesť z rodičovskej nehnuteľnosti na náš byt?
Aké riziká z toho vyplývajú pre rodičov (prípadne pre nás)?
Aké banky ponúkajú túto možnosť?
Je možné to zrealizovať aj v rámci tej istej hypotéky u ČSOB?
Je tento proces (nejako výrazne) pomalší, oproti nášmu pôvodnému plánu - dofinancovať cez MôjÚver PSSP? (Z dôvodu, že tie byty idú tak rýchlo na odbyt a nemáme veľmi priestor vyčkávať na schválenie úveru).
Je niečo, na čo by sme ešte mali myslieť?

Ďakujem

Dobrý deň,

stačí si to s bankou odkomunikovať, že by ste chceli dozaložiť druhú nehnuteľnosť. Nie je to pre ňu nič neštandardné, takže s tým neprichádzajú dodatočné komplikácie oproti hypotéke so založením len jednej nehnuteľnosti.

Záložné právo viete preniesť časom len na váš byt, hneď ako bude postačovať jeho hodnota na zvyšnú výšku dlhu. Takže ak by ste mali byt v hodnote 150 000 eur, potrebovali by ste mať zostatok maximálne 120 000 eur, aby vám to s istotou v ČSOB prešlo - zostatok hypotéky by mal byť do 80% z celkovej hodnoty bytu.

Riziká z toho vyplývajú také, že pri nesplácaní hypotéky a neochote s bankou spolupracovať pri riešení tejto situácie, má banka právo siahnuť na váš založený majetok, zobrať a predať vaše nehnuteľnosti, aby si vyrovnala dlh, ktorý voči banke ešte máte.

Na trhu ponúkajú možnosť dozaloženia všetky banky.

Samozrejme, dá sa to realizovať v rámci jednej hypotéky so založením oboch nehnuteľností. Je to tak aj výhodnejšie, keďže by ste nemuseli platiť duplicitne poplatok za poskytnutie alebo poplatok za návrh na vklad záložného práva do katastra nehnuteľností.

Práve naopak, tento proces je rýchlejší vzhľadom na to, že po doriešení hypotéky (jej čerpaní) máte všetky potrebné prostriedky na vyplatenie predávajúceho. Pri úvere na dofinancovanie musíte riešiť dva úverové procesy, čím sa to môže o niekoľko dní natiahnuť. Dá sa to však aj pekne zladiť aby bol rozdiel v dátume vyplatenia predávajúceho minimálny.

Treba ešte myslieť na to, že pri zmene zabezpečenia a vyňatí rodičovskej nehnuteľnosti zo záložného práva banky sa vo väčšine prípadov platí poplatok za zmenu úverovej zmluvy (okolo 100 až 200 eur).

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk