Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako sa čo najskôr dostanem zo zadĺženosti?

Zodpovedané
22. apr 2021

Dobrý deň,

moje aktuálne finančné zaťaženie na úveroch je spolu 18 000€ - spolu v cca. 21 spotrebných úveroch/leasingoch/tovaru na splátky.

Finančné zaťaženie je nasledovné- prijem 1 330€ v čistom, na splátky odchádza 1 169€.

Každý mesiac sa dostávam na všetkých splátkach do omeškania, ktoré následne splácam o mesiac neskôr. Exekúcia nebola voči mne nikdy vedená, upomienky chodia, úvery splácam s 1 mesačným oneskorením.

Úvery sú z bánk ako aj nebankových inštitúcii, aj z nebankových inštitúcii, ktoré nemajú licenciu NBS.

Som slobodný, bezdetný, nemám žiadnu vyživovaciu povinnosť, žijem v dome rodičov, nemám hypotéku. Nie sú na mňa napísané žiadne nehnuteľnosti a ani ťarchy.

Nemám možnosť nič založiť a ani mať spolužiadateľa.

S touto situáciou bojujem už 2 roky.

Akým spôsobom sa dokážem z tohto čo najskôr dostať?

Refinancovanie nehrozí pre obrovské množstvo negatívnych zápisov v CRBI ako aj SRBI. Môj rating u bánk je pravdepodobne najhorší, stupnica A-K. Dosiahnuté mám vysokoškolské vzdelanie 2. stupňa. Nepracujem v štátnej inštitúcii, ani banke a nie som ani politicky exponovanou osobou.

Ďakujem

Dobrý deň,

určite je dobré, že aj keď sa Vám to nedarí už 2 roky zlepšiť, tak sa neustále nad tým zamýšľate. Vaša situácia si určite zaslúži väčšiu pozornosť a prejdenie doslova každého Vášho úveru, pozretie si aj aktuálneho stavu a rozobratie aj tých “najšialenejších” možností.

Vzhľadom na situáciu s pandémiou ešte mnohé banky (aj solídne nebankové inštitúcie) vedia poskytnúť odklad splátok. Možno by ešte toto bola cesta, avšak odklad treba skutočne využiť na ZAČIATOČNÝ NEKOMPROMISNÝ STRATEGICKÝ PLÁN S POSTUPNOU LIKVIDÁCIOU DLHOV. Ak by sa len urobil odklad a nevyužilo by sa to pre ďalšie kroky, bola by to premrhaná šanca.

Pozastavené peniaze, ktoré získate z toho, že odložíte strategicky niektoré splátky (ktoré by to umožnili), by ste použili na mimoriadne splácanie niektorých úverov alebo čiastočné zníženie dlžných čiastok a tým pádom splátok. Tým si na začiatok vytvoríte malú rezervu v splátkach, ktoré ako teraz píšete síce s oneskorením, ale splácate (teda nemáte ešte žiadnu exekúciu). Na to, aby ste v nejakej inštitúcii mohli odložiť splátky je potrebné nebyť na splátkach (resp. v inštitúcii, v ktorej budete žiadať odklad) v omeškaní. Tiež is preveriť možnosti odkladov. Trebalo by však aj vhodne zvoliť, ktoré úvery na začiatok odložiť a do ktorých “ušetrené” peniaze vkladať.

Možností ako sa pozrieť na nejakú strategickú likvidáciu dlhov je niekoľko. Napr. by ste mohli využiť síce matematicky nie najvýhodnejšiu, ale z pohľadu jednoduchosti aplikácie a funkčnosti overenú metódu SNEHOVEJ GULE - je to v zahraničí popularizovaný názov stratégie, ktorá môže pomôcť postupne sa zbaviť dlhov.

Písal som o tom aj na svojom blogu - https://www.finporadna.sk/technika-snehova-gula....

Rozhodne to však nebude jednoduché. Určite by pomohlo, ak by ste mali podporu (určite aj finančnú) aj v rodine. Najťažšie to budete mať však Vy, keďže tomuto cieľu musíte podrobiť všetko. Je zdokumentovaných mnoho prípadov, ktorým sa aj z extrémne ťažkej situácie podarilo dostať. Vždy je to však veľmi o sebazaprení, tvrdej disciplíne a často je k tomu aspoň na začiatku treba nejaká pomoc (možno v podobe aj odkladu splátok a veľmi pomôže aj podpora a finančná pomoc rodiny).

Žial sa neviem k Vášmu prípadu nejako inak/lepšie vyjadriť. Rozhodne nie som žiaden oddlžovací odborník, avšak stretávam sa s podobnými prípadmi už dlhé roky. Môžem Vám povedať, že sa to mnohým nakoniec podarilo vyriešiť. Nebude to určite ľahká cesta, ktorá Vám aj keď budete všetko dodržiavať zaberie niekoľko rokov. Ako “rýchlo” by ste sa dlhov zbavili sa dá samozrejme ORIENTAČNE nasimulovať. K tomu je však potrebná veľmi dôsledná analýzy a prejdenie všetkých úverov, ich stavu, zmluvných podmienok a doslova rozpytvanie všetkého čo a ako sa stalo (každé omeškanie, list z banky, hrajú svoju úlohu).

Rozhodne, ak by ste sa dokázali vyhnúť exekúciám či až osobnému bankrotu, tak by ste si vo svojich budúcich plánoch uľahčili cestu po vysporiadaní dlhov (napr. postavenie domu s rodinou cez hypotéku neskôr v budúcnosti a pod.).

Prípadne sa ozvite na mail, skúsim sa pozrieť, či by som vedel lepšie poradiť.

V každom prípade, držím palce a prajem dostatok energie, aby ste to nevzdali - určite sa ešte nájde nejaká cesta (aj keď nie rýchla).


Ing. Michal Ducký
www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk
tel: 0901 923 111