Ako sa pohnúť ďalej, keď nám končí prenájom?

Zodpovedané
30. sep 2022

Dobrý deň,

bývame v podnájme a majiteľka nám oznámila, že chce byt predať najlepšie do konca roka. Rozhodnúť sa má do mesiaca. Priateľ má hypotéku na jeho mamin byt aj úver spolu 25 000 eur. Ja mám tiež úver do 10 000 eur, kde mám aj ručiteľa.

Rodičovská mi pokračuje a našla som si prácu, kde 3-mesačná skúšobná doba začne plynúť od októbra. Pani nechce čakať pol roka kým by sa dalo. Za byt chce 90 000 eur.

Ako by to bolo najlepšie urobiť?

Máme byt nekupovať a radšej si nájsť prenájom?

U nás je podnájom od 450 až do 600 eur.

Ďakujem

Dobrý deň,

hypotéka 90 000 eur + ostatné výdavky na bývanie by vás vyšli už podobne ako nájom. Jedine by ste si pri hypotéke zároveň s platením aj splácali vlastný dlh a budovali tak majetok, kým pri podnájme nie. Ja osobne by som radšej ten byt kúpil ako si hľadal nájom.

Je tu však aj druhá stránka veci - už máte nejaké úvery, vy ste na rodičovskej dovolenke a neviem, koľko priateľ zarába, neviem aké máte vlastné zdroje. Je však väčšia šanca, že vám hypotéka nevyjde ako vyjde z toho čo ste mi napísali, no neviem to určiť na 100%.

Najväčšiu šancu by ste mali vtedy, ak by ste si konsolidovali vaše úvery k priateľovej hypotéke, vytvorili si tak rezervu na maximálnej mesačnej splátke a potom by ste zobrali hypotéku v rovnake banke, v ktorej má už hypotéku priateľ a dozaložili aktuálne založenú nehnuteľnosť. Avšak neviem, či je to možnosť a takisto, či by to celé z príjmu vychádzalo ale je tu väčšia šanca.

Treba si to teda celé do detailov prerátať. Kľudne mi napíšte mail a keď mi doplníte ostatné informácie, tak vám budem vedieť lepšie poradiť. Teraz aspoň takto.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk