Ako poriešiť hypotéku?

7. nov 2021

Ahojte , chcela by som poradiť
Budem mať 30 rokov môj priateľ o 10 rokov viac . Mám syna z prvého manželstva a 2 deti máme spolu .
Ja podnikam priemerné (1400€ ) začala som od septembra . Priateľ má na papieri minimálku a dostáva zbytok bokom ale len Max 1000€ to je najlepšie platená jeho terajšia práca už menít nechce ( práca nám vyhovuje).
Chceme zobrať úver na dom ale priateľ má s ex manželkou nedoriesen úver (30 000€ ) 7 rokov dozadu ona má vyplatiť polovicu ale platí smiešnu sumu 10€ exekutorovi čiže toto je na mŕtvom bode. Žijeme už 5 rokov v 3 izbovom byte v podnájme lebo hypotéku nám 2 krát neschválil (nebol dostatočný príjem . Teraz keď podnikam som síce na živnosť len od septembra všetko oficiálne mám na faktúru ale je šanca dostať hypotéku ? Na západnom Slovensku bývame a domy tu idú 200 000€+ čiže platíli by sme aj 1000€ za poplatky ale teraz len podnájom dávame 600€ len už sa bojím že zasa bnam úver nedajú strašné som sklamaná lebo byty a domy idú hore a už dávno sme mohli mať svoje ale nedalo sa .... Viem že veľa ľudí žije v podnajmoch ale už aj vek ma tlačí aby nám aj dali neskôr ďakujem za odpoveď

annamalaga
7. nov 2021

Hypotéku Vám nedajú. A určite nie teraz. Je tam veľa faktorov, pre ktorú Vám ju nedajú.

autor
7. nov 2021

@annamalaga ďakujem , viem aj moja živnosť aj jeho plat ...

sisa_s
7. nov 2021

Hladaj max.3i byt, urcite nie dom...s hypotekou poradia ostatni lepsie, ale v tejto korona dobe kratke podnikanie + partner minimalka, nic moc teda pre banku

sisa_s
7. nov 2021

A este otazka, mate nasetrenych 20% z pripadnej hypoteky?

annamalaga
7. nov 2021

Nielen to pozor!! Už si mala dvakrát hypotéku zamietnutú. A ešte nemáš 20% , ktoré musíte mať a ku tomu, máte 3 deti. Čiže tie sa tiež už počítajú. Ako bolo spomenuté , hľadajte byt radšej.

jakubvojcik
7. nov 2021

Aký je váš typ podnikania? Myslím podnikateľskú činnosť.

jakubvojcik
7. nov 2021

A len tak na doplnenie. Ak by ste išli do domu za 200.000€, potrebovali by ste prijem okolo 2400€ v čistom dokopy, samozrejme akceptovateľný prijem.

autor
7. nov 2021

20% by aj bolo záleží aká suma by vyšla . Byt nechceme len kvôli tomu lebo aj tak okolo 160 000€ 3 Izbový ale jasne pri najhoršom byt. Ale tam tiež k hypotéke treba rátať čo sa plati nájomne alebo ako presne sa to povie .podnikam s upratovaním mám firmy čo chodím upratovať domy a byty mám aj zmluvy medzi nami chcem neskôr prejsť na s.r.o a rozšíri nestíham sama už mám jednu babu ešte ktorá chodi pomáhať čiže verím že to pôjde stále .

autor
7. nov 2021

@annamalaga nebola v banke zamietnutá len keď sme dali vypočítať v banke tak vraveli že nedostatok čiže ani sme nepodávali žiadosť.

avril299
7. nov 2021

pozeraju sa na prijem za minimalne pol roka dozadu, zavisi od banky, niektore zaujima aj prijem za cely rok, takze myslim, ze zarobok za 2 mesiace Vam moc nepomoze

sisa_s
7. nov 2021

@jakubvojcik a co ten partnerov uver nedorieseny? Viete sa aj k tomu vyjadrit? + Nejaka suma sa odpocitava za 3 malolete deti nie? 🙂

annamalaga
7. nov 2021

Aha tak Ok. Len musíte dlhšie podnikať a priateľ musí mat viac ako min mzdu.

autor
7. nov 2021

@sisa_s je nedoriešený lebo ona nechce polovicu vyplatiť ma to súdom ale nič , tak sme dali na exekúciu a platí po 10€ mesačne čiže viac nevieme spraviť už len kedy ona zaplati stále všetko platí môj priateľ a tým pádom je celý úver na neho a na ňu s tým pohnúť nevieme už toľko rokov to riešime 🥺

jakubvojcik
7. nov 2021

@sisa_s hej tak to je už v tom započítané. Ten partnerov úver. Akurát by bolo dobre o tom vedieť ešte trosku viac čo je to za úver a aký je s ním plan do budúcna. No a ano, 300€ sa znižuje za 3 deti pred odrátaním finančnej rezervy keď sa počíta maximálna mesačná splátka. Plus tam môžu hrať ešte výživné na decká ale tak to neviem či je alebo nie.

zmrzlinka2021
7. nov 2021

autorka a nechces si zobrat sama uver? asi mas zamietnuty uver, kde ste spolu ziadali s priatelom a mozno to bol dovod, mozno aj to, ze vtedy si nemala este taky prijem.
Prijem 1400 v cistom nie je zly. V akom meste hladas nehnutelnost?
Dom je dost luxus pre taky prijem, mozno skor by som hladala byt a pravdaze nech si ty majitelkou. Nie ste manzelia, zbytocne budes riskovat.

sasa1310
7. nov 2021

skús vziať úver sama. Bez priateľa. Nech zhodnocujú len tvoj príjem

jakubvojcik
7. nov 2021

Každopádne, riešenie v blízkych mesiacoch nenájdete pri tejto situácii. Treba sa spojiť s odborníkom a nastaviť si plan do budúcna s financovaním hypotéky, príjmom, vyriešením existujúceho úveru atď. Nie je to taký prípad že len treba nájsť riešenie. Treba nastaviť plán aby ste to riešenie mali čo najskôr.

strudlikmalicky
7. nov 2021

To vyzerá, že ďalší rok sa nepohnete ďalej. Ty podnikaš príliš krátko. Porozmýšľajte nad všetkými alternatívami. A hlavne pozeraj do budúcnosti, aby ste zvládali platiť aj keby sa jednému z vás niečo stalo, vlastná skúsenosť. Nikdy nevieš, či sa večer vrátiš domov, tak aby ste nezabŕdli do hlbokých problémov len kvôli "veľkým očiam." Mať dom je síce pekné, ale keď na to nemáš tak proste nemáš, treba sa uskromniť.

sasa1310
7. nov 2021

okrem toho odrbávanie štátu sa mu teraz vypomstilo a ešte v dôchodku vypomstí. Len tak ďalej a budete v dôchodku pod mostom.

autor
7. nov 2021

@sasa1310 prečo by sme mali byť pod mostom ?

autor
7. nov 2021

@sasa1310 stále mal všetko na na papieri ale mal 600€ v čistom teraz ma takú prácu a u koho pracuje tiež len rozbieha nieje to na stalo takto nastavené zvýši sa mu plat ale tiež pán čo u neho robí musí to rozbehnúť není to nereálne ,

autor
7. nov 2021

Rozmýšľam aj na tým že sama zobrať úver ale 3 deti neviem či mi dajú samej , a hlavne nebude to hned budeme to riešiť neskôr keď budem dlhšie mať stabilný príjem . Výživné nikto neplatí len ja dostávam na prvého syna 100€ muž nemá deti s ex manželkou

sasa1310
7. nov 2021

no prečo. Má 40 rokov, plat oficiálne minimálny. Dôchodok bude minimálny, otázne či budete mať niekedy niečo svoje. Z minimálneho dôchodku platiť nájom.

barbora9312
7. nov 2021

Musí prejsť aspon jedno daňové priznanie aby ti uznali živnosť

autor
7. nov 2021

Ďakujeme pekne za odpovede 🤗 uvidíme ako to pôjde prehodnotime to všetko pekný večer prajem a ďakujem za úprimne odpovede

jakubvojcik
7. nov 2021

Reálne to vidím asi až na začiatku 2023 úprimne.. ale dovtedy máte kopu času sa pripraviť, zastabilizovať a prepočítať to dopredu aby všetko vyšlo ako má. Tak by som sa aj nastavil na vašom mieste, že o rok a pár mesiacov je to realistické.

sasa1310
7. nov 2021

držím palce

sonnenshein
8. nov 2021

@barbora9312 To len formalne. Mam zivnost 15 mesiacov, mandatnu zmluvu, pravidelne mesacne platby 13 mesiacov bez prerusenia, a ani jedna banka nebola ochotna to uznat ako prijem - a to som chcela 60% hodnoty nehnutelnosti...

jakubvojcik
8. nov 2021

@sonnenshein akú máte podnikateľskú činnosť? A kde vám všade povedali že to neprejde?

sonnenshein
8. nov 2021

@jakubvojcik IT, a vsade. Minimum bolo 18 mesiacov pravidelnych platieb, druhe "najlepsie" - 2 danove priznania. Ale o to vobec nejde.
Ide o to, ze aj ked banka nieco hovori, neznamena to, ze to plati.