Ako si máme kúpiť byt, keď nie sme manželia?

Zodpovedané
11. dec 2021

Dobrý deň,

s priateľom bývame v podnájme a zvažujeme kúpu bytu. Obaja máme 26 rokov, deti nemáme. Môj príjem v čistom je okolo 1100 - 1200 eur, jeho príjem je niečo máličko menej.

Manželia nie sme a v dohľadnej dobe ani o svadbe neuvažujeme.

Aký postup by bol najvýhodnejší pri žiadaní o hypotéku?

Je vhodné kúpiť byt len na jedného z nás a tým pádom byt zaťažich len jednou hypotékou?

Alebo na polovicu a každý by si zobral hypotéku vo svojej banke?

Alebo máme žiadať spolu v jednej banke ako dvaja žiadatelia?

Momentálne sa bavíme o hypotéke cca 140 000 eur. Časom by sme chceli ísť do domu a teda zrejme aj žiadať o viac.

Ešte by som sa chcela opýtať na najlepšiu formu investície/odkladania peňazí. Z výplaty odkladám 400 eur. Niečo by som si chcela nechať na nevyspytateľné výdavky a zvyšok by som chcela niekde rozumne zhodnocovať. Nechcem, to mať na sporiacom účte, aby mi peniaze zbytočne nezničila inflácia.

Ďakujem

Dobrý deň,

to, či ste manželia alebo nie až tak veľmi nezaváži pri získaní hypotéky, resp. financovaní bývania. Oveľa dôležitejšie je Vaše individuálne posúdenie bonity, ratingu a úverových možností.

Chýba mi zopár údajov, avšak pri príjmoch okolo 2000 eur v čistom je reálna hypotéka okolo 140 000 eur. Treba si však ešte povedať, ako dofinancujete cca 20% z kúpnej ceny (máte vlastné zdroje, alebo akým spôsobom).

Pri týchto prípadoch, keď si berú dvaja mladí ľudia hypotéku je skôr dôležité pozrieť sa na to aj pragmaticky. Ako píšete o svadbe neuvažujete a teda, aby ste to mali všetko OK nejako vykomunikované.

Mne osobne nedáva zmysel brania si hypotéky každý úplne samostatne. Keď aj k niečomu dôjde, tak je jedno, či hypotéka bude 1 alebo budú hypotéky 2. Stále bude 1 nehnuteľnosť, ktorú bude treba riešiť. Ak teda zvažujete spoločné bývanie, tak mi dáva zmysel brať si úver spoločne a skôr dobre zvoliť nehnuteľnosť a celkové financovanie.

Čo sa týka investičných odporúčaní, tak to je dosť rozsiahla téma. Určite dobre uvažujete, že nejakú časť si necháte rezervu (možno aspoň 3-4 mesačné príjmy). Ostatok je rozumné niekde zhodnocovať. Ja vždy odporúčam pozrieť sa na to komplexne, napr. máte možnosť využitia aj II. piliera (kde sa dá rozumne nastaviť zhodnocovanie peňazí z odvodov). Tiež niektorí zamestnávatelia prispievajú aj do III. piliera, no a samozrejme tu je cesta nejakého súkromného zhodnocovania. Veľmi populárne sú teraz ETF fondy, kde však treba byť tiež obozretný. Ako píšete pozriete sa na to aj z pohľadu rezervy, tiež zvážte aj to, či Vám bude treba na dofinancovanie kúpy či prvotné vybavenie nehnuteľnosti nejaké peniaze. Aj mať peniaze k dispozícii je výhoda, ak kupujete veci hromadne či v zľavách. Inflácia je strašiak, ale treba si pozrieť tú situáciu s odstupom - chcete kupovať a zariaďovať nehnuteľnosť, chcete aj odkladať, chcete aj mať rezervu, a už niečo dnes máte odvádzané a či je to správne zhodnocované.

Prípadne sa ozvite, naša kancelária je v Žiline a rád sa pozriem na také komplexné a rozumné riešenie pre Vás. Alebo sa niekde zájdite poradiť, urobte si "domácu" úlohu.

Možno by som ako tip upriamil pozornosť aj k celkom komplexným výsledkom vo finančnej súťaži zlatá minca, kde nás bolo viac než 190 poradcov a hodnotili sa finančné produkty. Možno tam nájdete inšpiráciu, kde sa popozerať a porovnať:
http://www.zlataminca.sk/kategorie/

Držím palce a ak chcete nejako viac to prebrať, prípadne napíšte mail

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk