Ako to je s uplatnením nároku na daňový bonus z hypotéky?

Zodpovedané
7. feb 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom bonusu.

Je možné uplatniť si nárok na daňový bonus za zaplatené úroky v prípade, že som pred časom využila štátnu prémiu pre mladých pre inú hypotéku na inú nehnuteľnosť, ktorú už vlastním?

Je možné, aby si nárok uplatnil spoludlžník aj za podmienok, že nie je hlavným dlžníkom?

Ďakujem

Dobrý deň,

aj banka, v ktorej úver máte Vám by Vám mala vedieť preveriť a poskytnúť informáciu k tomuto - tiež či k tej druhej hypotéke Vám vedia vydať potvrdenie pre tieto účely. Osobne som takýto súbeh ešte neriešil.

Táto interpretácia finančnej správy by naznačovala, že to nie je štandardné mať súbeh:
Nárok na daňový bonus na zaplatené úroky nevzniká daňovníkovi, ktorý je dlžníkom zo zmluvy o úvere na bývanie, ak je súčasne spoludlžníkom z inej zmluvy o úvere na bývanie, na ktorú sa uplatňuje nárok na daňový bonus na zaplatené úroky.

Na základe aktuálnej konzultácie v jednej z bánk, si môže nárok uplatniť hlavný žiadateľ.

K daňovému bonusu sú veľmi dobré informácie tu https://www.relia.sk/Article.aspx?ID=274

Tiež dobré príklady sú aj tu https://podpora.financnasprava.sk/797363-Podmie... .

Ak som neprehliadol, tak Váš prípad tam nie je. Zároveň je možné urobiť priamo na webe finančnej správy aj konzultáciu k tejto téme.

Uvidíte, aké bude vyjadrenie.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk