Akú hypotéku je možné dostať pri príjme 1 350 eur mesačne?

Zodpovedané
17. jún 2021

Dobrý deň,

priateľ by si chcel sám zobrať hypotéku na byt. Je živnostník, 27 rokov, čistý príjem približne 1350 eur, VŠ vzdelanie, pracuje v IT ako programátor, žiadne deti, žiadne úvery a ani splátky.

Finančná rezerva okolo 4000 eur + voľné prostriedky 3000 eur. Možnosť založenia rodičovskej nehnuteľnosti v hodnote 150 000 eur + založenie kupovanej nehnuteľnosti.

Má šancu získať hypotéku?

V akom cenovom rozpätí by sa mohol pohybovať pri výbere nehnuteľnosti pri takýchto podmienkach?

Je potrebné pri založení oboch nehnuteľnosti ešte dofinancovanie spotrebným úverom?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri živnostníkoch mám skúsenosť, že aj keď ich príjem v "čistom" sa niekde pohybuje, obvykle to nekorešponduje s príjmom, ktorý banka akceptuje pri žiadosti o hypotéku. Banku zaujíma aj koľko už živnosť funguje, ako vyzerá daňové priznanie, ako sa odvádzajú dane alebo aj či využíva živnostník paušálne výdavky. Je tiež možné využiť aj akceptovanie príjmu založené na výške ročného obratu.

Pri posudzovaní príjmov môže zohrať úlohu aj či je príjem evidovaný cez bankový účet. Sektor IT je však veľmi dobre v bankách akceptovaný.

Ak by banka akceptovala priemerné čisté príjmy vo výške 1350 EUR, tak spravidla je maximálna výška hypotéky vo výške maximálne 8 násobkov príjmov (vo veku do 35 rokov je možné, že banka schváli aj 9-násobok ročných príjmov. V prípade štandardného obmedzenia na 8-násobok by bola teda maximálna výška hypotéky 129 600 EUR. Ak by sa akceptoval až 9 násobok príjmov, tak by to mohlo byť až 145 800 EUR. Vzhľadom na to, že nemá žiadne deti a ani iné úverové výdavky, tak by táto výška už nemala byť niečím ďalším obmedzovaná.

Je veľká výhoda, ak je k dispozícii rodičovská nehnuteľnosť a rodičia sú ochotní pomôcť aj tak, že sa aspoň dočasne nehnuteľnosť založí. Pri kúpe bytu predpokladám, že bude takto úplne reálne financovať len cez hypotéku, prípadne hypotéky (niekedy sa oplatí, aby boli 2 úvery, napr. ak sa predpokladá rýchlejšie vyplatenie časti úveru a odbremenenie nehnuteľnosti rodičov).

Prosím berte tieto informácie s rezervou, nakoľko mi chýba ešte viac informácií, aby som Vám čo najlepšie vedel poradiť. Určite by bolo vhodné sa poradiť ešte k príjmom a živnosti priateľa. Prípadne napíšte mail, pozrieme sa na to detailnejšie.

Prajem pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk