Akú mám šancu dostať hypotéku, keď zarábam 700 eur v čistom?

Zodpovedané
10. júl 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom hypotéky. Môj vek je 38 rokov, plat v čistom je 700 eur, invalidný dôchodok 220 eur a pôžička 7000. Chcela by som cca 70 000 eur.

Je to možné?

Ďakujem

Dobrý deň,

na základe údajov, ktoré ste napísali sa nedá odhadnúť presne výška. Ak by som si doplnil nejaké chýbajúce údaje (napr. že nemáte deti, že splátka pôžičky je cca 100 EUR mesačne, vzdelanie a ešte pár vecí), tak pri čistom príjme 920 EUR (práca + dôchodok) by výška cca 70000 EUR bola reálna. Akákoľvek zmena vstupných informácií môže zmeniť aj prepočet.

Na upresnenie je vhodné si prejsť všetky potrebné údaje. Zároveň je dôležité si uvedomiť, že napr. ak by ste hypotéku potrebovali na kúpu bytu, tak dostanete len 80% z hodnoty nehnuteľnosti, resp. z kúpnej ceny. Ak by ste chýbajúcu časť potrebovali dofinancovať, tak ďalší úver by Vám už nemusel vyjsť.

Aj pre toto je vždy potrebné urobiť finančnú analýzu, ktorá odhalí celkový stav (napr. akú máte k dispozícii rezervu a pod.). Zohľadní Vaše ciele a z toho vypadnú možné riešenia.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk