Akú výšku hypotéky mám šancu dostať po rozvode?

Zodpovedané
19. aug 2021

Dobrý deň,

s manželom sa chceme rozviesť a potrebovala by som ho vyplatiť z rodinného domu. Pracujem na MPSVR SR ako asistentka, čistý príjem mám okolo 850 eur. Po rozvode bude navýšený o alimenty na dve deti. Tipujem okolo 300 eur.

Rodinný dom má podľa odhadu cenu okolo 160 000 eur, zostatok hypotéky je ešte 42 000 eur. Tu by som po rozvode potrebovala prepísať na seba a navýšiť.

Koľko by som reálne mohla dostať a koľko by som asi mesačne platila?

Ďakujem

Dobrý deň,

je možné riešiť hypotéku aj na účel vysporiadania majetku pri rozvode.

Aj keď budete mať navýšený príjem o alimenty, zároveň bude pri žiadosti o úver aj zohľadnené, že máte v opatere 2 vyživované deti, čo zníži časť príjmu použiteľnú pre úverové účely. Tiež banky tieto kombinácie príjmov posudzujú individuálne, sú banky, ktoré tento doplnkový príjem nevedia skombinovať s trvalým pracovným pomerom.

Chýba mi zopár informácií, ale popíšem tu aspoň odhad (budem brať, že nemáte žiadne iné úverové výdavky na Vaše meno, ani nikde nie ste spolužiadateľ a tiež aj ostatné chýbajúce údaje budem považovať, že sú v poriadku.

Ak by Vám banky akceptovali len 850 EUR (záleží či teda bude daná banka akceptovať alimenty, resp. či bude všetko už vysporiadané a uzatvorené v čase podania žiadosti), tak len pri tomto príjme by Vám vychádzala maximálna možnosť hypotéky 81 600 EUR (ak teda vek dovolí hypotéku až na 30 rokov). Ak by ste si teda dohadovali vysporiadanie nejakej v takejto výške, tak je to reálne, a je predpoklad, že ak budete mať alimenty aj súdne vysporiadané a banka ich akceptuje, tak budete môcť ísť aj do vyššej čiastky. Zároveň však toto sa ako doplnkový príjem bude posudzovať individuálne a treba teda byť pri prepočtoch obozretný, lebo aj mne sa ľahko do vzorca dosadzujú čísla, avšak realita posudzovania v bankách býva niekedy tvrdšia a to čo vyšlo niekomu inému, nemusí byť vo Vašom prípade bankou schválené.

Ak by ste si zobrali hypotéku 81 000 EUR na 30 rokov (záleží od veku, aká dlhá môže byť splatnosť), tak splátka sa dnes pohybuje priemerne okolo 260 EUR.

Ak by ste to chceli presnejšie prerátať a nasmerovať, napíšte prípadne mail.

Držím palce.

Prajem pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk