Akú vysokú hypotéku môžeme žiadať?

Zodpovedané
12. máj 2023

Dobrý deň,

môj mesačný príjem vrátane stravného bonusu, odmien je od 1200 do 1700 eur. Základ mzdy je 1201 eur. Manželka má 700 eur v čistom a máme dve deti. Chceli by sme kúpiť byt za 185 tisíc eur, našetrených máme zatiaľ 27 tisíc eur.

Aké reálne možnosti máme na získanie potrebného úveru?

Dá sa približne vypočítať výška splátky?

Koľko sa platí za znalecký posudok?

Ďakujem

Dobrý deň,

z bytu Vám vedia banky poskytnúť štandardne 80-percentné, v niektorých prípadoch 90-percentné financovanie. Keďže z hodnoty 185 000 eur nemáte našetrených celých 20%, ideálne by bolo pre Vás nájsť si banku/banky, ktoré by Vám vedeli poskytnúť financovanie do 90% z hodnoty bytu. Resp. financovanie medzi 80 a 90%.

Ak rátam s tým, že požiadate o hypotéku v banke, ktorá Vám toto vie poskytnúť, budete mať hypotéku vo výške 158 000 eur. Na túto sumu by ste potrebovali mať dokopy čistý príjem vo výške 2 200 eur mesačne. A teda si potrebujete nájsť zároveň banku, ktorá by Vám z príjmu akceptovala 1 500 eur mesačne. Teda rátam s príjmom manželky 700 eur mesačne.

Výška splátky by sa pohybovala niekde medzi 750 a 800 eur mesačne. Znalecký posudok na byt stojí v dnešnej dobe štandardne okolo 200 eur. Možno trošku menej, možno trošku viac. Záleží od znalca a lokality.

Tento výpočet je presný za predpokladu, že by Vám prešla hypotéka s financovaním do 90% a zároveň, že nie ste na takú hypotéku príliš starí.

Pokojne mi môžete do mailu doplniť Váš vek, rozpísať zvlášť vašu mzdu a bonusy, napísať ako dlho už fungujete v poslednom zamestnaní, aké máte vzdelanie a aká bude lokalita kupovaného domu. Od tohto všetkého závisí, či bude možnosť kvalifikovať sa na 90-percentné financovanie a takisto či budete môcť dostať od banky hypotéku vo výške 158 000 eur. Ja Vám to po doplnení informácií prepočítam a porovnám Vám Vaše možnosti.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk