Aký je postup pri zrušení ručenia za hypotéku?

Zodpovedané
15. nov 2020

Dobrý deň,

môj manžel ručil svojej bývalej priateľke na hypotéke. Už je tomu 13 rokov. Dom by mal byť viac ako z polovice splatený. Teraz ju má žiadať, aby ho ako ručiteľa uvoľnila, lebo nehnuteľnosť má vyššiu hodnotu ako je zvyšná časť úveru.

Môže to ona odmietnuť?

Aký postup by mal zvoliť?

Ďakujem

Dobrý deň,

je potrebné, aby sa dohodli a spolupracovali. Ešte dôležitejšie však je, či má teraz bývalá priateľka dostačujúci príjem, aby hypotéku splácala sama (z pohľadu oficiálneho - dokladovateľného príjmu).
Ak má príjem dostačujúci, treba požiadať o vyňatie spolužiadateľa z úverového vzťahu.

Ak jej príjem nie je dostačujúci, je potrebné nahradiť Vášho manžela iným spolužiadateľom, ktorý má príjem (napr. jej súčasným partnerom). V opačnom prípade nemusí banka žiadosť schváliť.

Riešením môže byť aj refinancovanie hypotéky, ak je už hypotéka v oveľa nižšej výške a ona má príjem, len by nedokázala podľa kalkulácie banky splácať hypotéku sama. Pri refinancovaní sa môže využiť predĺženie splatnosti hypotéky, teda zníženie splátky a to môže pomôcť, ak má nižší príjem.

Najlepšie bude, ak sa spoločne pôjdu informovať do banky a podľa usmernenia, ktoré dostanú budú ďalej postupovať. V našej kancelárii v Žiline vieme tiež prerátať možnosti pri zohľadnení ponuky a parametrov všetkých bánk na Slovensku.

V každom prípade bude dôležitá jej súčinnosť.

Pekný deň.

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk