Aký máte názor na Akadémiu plus?

Zodpovedané
17. mar 2021

Dobrý deň,

chcela by som počuť Váš názor na Akadémiu plus vždy viac.

Odporúčate vložiť peniažky do realitného fondu, alebo do kombinácie zlato, nehnuteľnosti, akcie?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

rád by som v tejto poradni zostal nestranný a teda nebudem sa vyjadrovať na adresu iných sprostredkovateľských firiem.

Môj názor je, že finančné poradenstvo, resp. finančné sprostredkovanie, je najmä o prístupe a odbornosti jednotlivých ľudí, ktorí v tejto sfére pracujú.

Keď som pracoval ešte v banke, spolupracoval som s mnohými konzultantmi z rôznych spoločností, pričom boli medzi nimi aj veľmi kvalitní (odborne a vedomosťami), šikovní a slušní ľudia.

Bez detailnejšej analýzy Vašich financií, zohľadnení Vašich cieľov alebo aj rezervy či prístupe k riziku (poklesom v investičnom portfóliu) sa veľmi ťažko vyjadruje ku konkrétnemu zloženiu investičného portfólia.

Osobne som fanúšik skôr akcií, avšak využívame aj mix dlhopisových riešení a pre určitých klientov môžu byť vhodné v rámci portfólia aj komodity (napr. zlato). Možností je viac. Pozrite sa určite najmä na všetky náklady a poplatky, tiež by bolo fajn si pozrieť aj históriu konkrétnych fondov, resp. investičných inštrumentov (ako sa vyvíjala cena napr. v krízových časoch a ako sa vyvíjala v období "pokoja a mieru").

Rozloženie do viacerých sektorov a investičných nástrojov môže znížiť rizikovosť. V každom prípade je veľmi turbulentné obdobie, preto je dobré si to nechať všetko veľmi detailne vysvetliť a tiež sa pripraviť aj na poklesy (ktoré vždy sú a je to tak v poriadku).

Veľmi tiež záleží na investičnom horizonte (teda čase, na ako dlho budete chcieť prostriedky zhodnocovať). Tiež či plánujete riešiť formou "sporenia" teda pravidelne vkladať prostriedky a nakupovať, alebo by išlo o jednorázové investície.

Mrzí ma, že Vám neviem dať konkrétnejšiu odpoveď, avšak chýba mi pre to viac informácií. Verím, že vyššie uvedené si ešte prejdete s finančným sprostredkovateľom, ktorý to s Vami rieši. Tiež sa však pýtajte a nechajte si ukázať aj tie poplatky a historický vývoj (ideálne aj viac pred rokom 2008 či aj pred rokom 2000, medzičasom bolo aj zopár kríz či otrasov trhov).

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk