Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Aký máte názor na investovanie do kryptomien?

Zodpovedané
13. okt 2021

Dobrý deň,

chcela by som počuť Váš názor na investovanie do kryptomien cez FUMBI.

Cez akú spoločnosť sa dá do kryptomien investovať?

Chceli by sme vložiť jednorazovú investíciu plus každý mesiac ešte vkladať nejakých 300 eur.

Je rozumné investovať do kryptomien?

Je tam veľmi veľké riziko?

Ďakujem

Dobrý deň,

osobne považujem "investovanie" do kryptomien ako vysokorizikové (je to môj osobný subjektívny názor a určite nie investičná rada). Zároveň by som bol pokrytec, ak by som nepovedal aj to, že v rámci mojich financií mám aj špekulatívne portfólio, v rámci ktorého držím aj niektoré kryptomeny.

Z pohľadu môjho majetku je to však v tejto chvíli len veľmi malá čiastka. Úplná strata týchto prostriedkov bude pre mňa v podstate nebadaná, avšak v prípade ich nadmerného úspechu by to bolo milé prilepšenie. V ŽIADNOM PRÍPADE TOTO VŠAK NIE JE INVESTIČNÁ RADA.

Nie som žiaden špecialista na investovanie do kryptomien, nie som však ani ich úplný odporca (ja technológii na akej je krypto postavené fandím a páči sa mi ich inovatívnosť, avšak nie som fanúšik pravidelného "investovania" do kryptomien - nateraz o tom nie som presvedčený). Je veľkou otázkou, ako sa k tejto téme postavia do budúcna regulátori, legislatívne obmedzenia a daňové povinnosti. Na stole sa občas objaví aj nejaká informácia o snahe ich zakázať, prinajmenšom je na pravidelnej báze otázka ich regulácie.

História kryptomien ukázala (zatiaľ je však pomerne krátka), že ako nástroj na investovanie sú vysoko rizikové, s potenciálom vysokého zisku a rovnako aj vysokej straty. Volatilita a predvídateľnosť tohto "trhu" stojí z môjho pohľadu zatiaľ na veľmi "vratkých" základoch.

FUMBI sa mi z pohľadu prístupu ku nejakej forme "investovania" do kryptomien páči. Avšak nemám do hĺbky urobenú nejakú analýzu či objektívny názor na túto spoločnosť.

Páči sa mi, že idú otrepanou a funkčnou cestou, čo využívajú mnohé iné spoločnosti či overené fondy - NEHĽADAJTE IHLU V KOPE SENA, KÚPTE RADŠEJ CELÚ KOPU (za čo sme všetci vďační pánovi Boglovi). Páči sa mi, že sú NÁŠ - SLOVENSKÝ startup.

V rámci kolegov a finančných odborníkov, ktorí majú investovanie do kryptomien viac v obľube a aj spoločnosť FUMBI viac "v oku" som počul opakovane názor, že ak sa niekto o kryptomeny zaujíma, tak poplatky FUMBI sú pomerne vysoké. Zároveň však rovnako ocenili, že sa snažia využívať akýsi ich algoritmus, ktorý sa snaží kopírovať širší trh kryptomien a teda vyťažiť z toho viac pozitív a o niečo znížiť riziko. Určite jednotlivec, ktorý sa tomu nevenuje na dennej báze, nevie takto komplexne trh kryptomien pokryť. Ak chce niekto skúsiť do kryptomien investovať a nechce tomu venovať mimoriadne veľa času a úsilia, tak je to zaujímavá alternatíva. K nejakým konkrétnym spoločnostiam sa určite nebudem vyjadrovať a k FUMBI som napísal len svoj laický a subjektívny názor (keď ste sa na nich priamo pýtali), ktorý formovali ešte k tomu viac iné osoby (ktoré si však považujem), než ja sám.

Ja som pomerne konzervatívny investor a neočakávam, že zbohatnem len tak (rozhodne nie rýchlo a predpokladám, že to bude trvať roky), resp. rátam s tým, že možno nezbohatnem tak, ako by som si prial. Určitá miera istoty je pre mňa podstatná. Majú u mňa naďalej veľký podiel na majetku najmä akcie, nehnuteľnosti a skôr konzervatívne nástroje. Komodity a špekulatívne či viac rizikové nástroje využívam len okrajovo a v malej miere.

Za mňa je rozumné pozrieť sa triezvo na všetky alternatívy (sám som kryptomeny úplne "neodpískal"). Tiež je rozumné mať určitú istotu , možno aj vo forme regulácie a kontroly, ako aj samotné FUMBI uvádza na svojom webe - Národná banka Slovenska v súčasnosti nevykonáva dohľad nad poskytovaním služieb súvisiacich s kryptoaktívami. Je rozumné mať investície, a vôbec majetok" rozložený tak, aby sme mali pokrytú aj nejakú mieru istoty, resp. aby sme tým znížili aj riziko. A je rozumné si aj priznať, že bez určitej miery rizika nie je v podstate žiadna investície. Tiež považujem podnikanie za jednu z rozumných možností ako investovať svoj čas a peniaze.

Asi som Vám úplne nepomohol, avšak nechcel som ani úplne zavrhnúť to, že pátrate a zaujímate sa aj o iné formy investovania (aj keď pre konzervatívneho investora kryptomeny nie sú ani náhodou vhodné).

Držím palce


Ing. Michal Ducký
www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk
tel: 0901 923 111