Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Berie sa prebiehajúce tehotenstvo pri posudzovaní žiadosti o hypotekárny úver v neprospech žiadateľov?

Zodpovedané
13. jún 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom hypotéky.

Berie sa prebiehajúce tehotenstvo pri posudzovaní žiadosti o hypotekárny úver v neprospech žiadateľov?

V zmysle nevýhodnejších podmienok, ako napr. nižšia výška poskytnutého úveru. V úverových kalkulačkách dostupných na internete sa zadáva len počet narodených deti.

Manžel má obavy, že keďže som si už podala žiadosť o tehotenské dávky v sociálnej poisťovni, tak banka si to vie pri overovaní príjmov cez SP zistiť a poskytne nám kvôli tomu horšie podmienky. Momentálne mám príjem zo zamestnania.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

tehotenstvo v rámci posudzovania bankou znamená samozrejme zvýšené riziko pre dobré splácanie. Kým však máte príjem zo zamestnania a nie ste už na materskej, tak to vo viacerých bankách bude OK - aspoň také sú zatiaľ reálne skúsenosti z praxe. Ako nám však ukázala aj pandémia, banky sa vedia veľmi rýchlo rozhodnúť a zmeniť pravidlá takmer zo dňa na deň.

Keď už je žena na materskej, tak v tom momente sa jej ráta v bankách v podstate len príjem vo Výške rodičovského príspevku (cca tých 400 eur), aj keď počas prvých mesiacov majú mnohé mamičky samozrejme oveľa vyššie "príjmy". "Príjmy" v uvodzovkách, nakoľko banka vie, že sa jedná o dočasný stav, ktorý z hľadiska stabilnejšieho príjmu je cca v tej výške okolo 400 eur.

Určite, ak máte záujem riešiť hypotéku vo vyššej výške, kedy ba Vám už zníženie akceptácie príjmu na tú čiastku okolo 400 eur robilo problém s poskytnutím, tak sa treba poponáhľať.

V našej kancelárii riešime vždy žiadosti paralelne vo viacerých bankách. Určite toto odporúčam aj vo Vašom prípade.

Prajem pekný deň a držím palce 🙂


Ing. Michal Ducký
www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk
tel: 0901 923 111